Üyeler , Üye olmak için   
    Son Dakika
    Piyasanet
    Ekonet
    Sans Oyunlari
    Sinemalar
    TvRehberi
    Magazin
    Özel Dosyalar
    Hava Durumu
    Astroloji2011
    En iyi On
    Hürriyet İK
    Bize Ulaşın
    Üyelik
    Reklam

 Ekonomi
7 Mayıs 2003
Güler: BTC projesinde sorunlar çözüldüEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Azerbaycan petrollerinin batılı pazarlara ulaştırılmasını öngören Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) projesinde son bir yılda ortaya çıkan vergilendirme ve atamalarla ilgili sorunların çözüldüğünü bildirdi.

Bakan Güler, BTC Direktörü Michael Townshend ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda ortak basın toplantısı düzenleyerek, projenin son durumu hakkında bilgi verdi. 

Güler, projenin zamanında bitirileceğini belirterek, Proje Direktörlüğü'ne Doğan Şirikçi'nin getirildiğini söyledi. 
    
BTC PROJESİ
 
Azerbaycan'ın Azeri-Çıralı-Güneşli petrol sahaları ile Hazar Havzası'nda üretilecek petrolü, Gürcistan üzerinden Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yer alan Ceyhan'a taşıyacak 1,760 kilometre uzunluğundaki, yıllık 50 milyon ton ham petrol taşıma kapasitesine sahip ana ihraç boru hattının, 2005 yılı ilk aylarında işletmeye alınması bekleniyor. 

Projeye dönük hükümetlerarası anlaşma, 18 Kasım 1999 tarihinde İstanbul'da imzalanmıştı. 

Anlaşmaların 2000 yılının Mayıs ve Haziran aylarında Azerbaycan, Gürcistan parlamentoları ve TBMM'de onaylanmasını müteakip, 15 Kasım 2000'de temel mühendislik çalışmaları başlamıştı. 

Bu aşamanın 15 Mayıs 2001'de tamamlanmasının ardından 19 Haziran'da detay mühendislik çalışmaları başladı ve 28 Ağustos 2002'de tamamlandı. 

En büyük sermaye yatırımlarının başında gelen projenin Türkiye kesimi için, 1.4 milyar dolar harcanacak. 

Gelinen noktada, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ana ihraç petrol boru hattı projesinin hayata geçirilmesi sürecinde Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'de inşaat sürecinin önümüzdeki günlerde eşzamanlı olarak başlatılması bekleniyor. 
  
Boru hattının geçeceği güzergahların netleşmesiyle birlikte, inşaat işlerine başlanacak. Projenin 2004'ün sonunda hazır hale getirilmesi için, ilk aşamada öngörülen 2.95 milyar dolarlık bütçe ve çalışma takvimi çerçevesinde çalışmalar sürdürülürken, Azeri yatağından 2005'in başında alınması planlanan ilk petrol, BTC hattıyla ihraç edilecek.

Bakan Güler, BTC projesinin, Türkiye'nin son derece önem verdiği uluslararası bir proje olduğunu belirtirken, projede BOTAŞ'ın müteahhit firma olarak görev yaptığını hatırlattı.
 
Bu proje hakkında 1 yıla yakın süredir bazı tartışmalı konuların olduğunu, gecikme ile ilgili bazı noktaların ileri sürüldüğünü  anlatan Bakan Güler, ''bu çerçevede, BTC Koordinatörlüğünden bir mektup aldık. Bununla ilgili olarak son 1 ay içinde yoğun görüşme trafiği ile bu konuları çözdük'' dedi. 
   
Şu anda projenin sağlıklı şekilde, programa uygun yürüdüğünü belirten Bakan Güler, proje ile ilgili olarak, Maliye Bakanlığı ve Hazine'den sorumlu Devlet Bakanlığı ile yaptıkları görüşmede, vergilendirme ve atamalar ile ilgili konuların çözüldüğünü bildirdi. 

BTC YÜRÜTME KURULU BAŞKANI TOWNSHEND
 
BTC Şirketi Yürütme Kurulu Başkanı Michael Townshend de, yaptığı konuşmada, projenin Hazar Denizi'nin ortakları açısından çok önemli olduğunu, bölgeye 2 milyar doların üstünde yatırım yaptıklarını söyledi. 

Son 2 yıl içinde 6 milyar dolarlık yeni yatırımlar için gerekli izinleri aldıklarını ifade eden Townshend, Hazar Denizi, Gürcistan ve Türkiye'de yapılacak toplam yatırımın 20 milyar doları bulmasının beklendiğini bildirdi. 

BTC projesinin uzun vadeli bir yatırım olduğunu, gelecek 20 yıl içersinde bölgede yer alan ülkeler ve şirketler ile çalışmak istediklerini kaydeden Townshend, geçen birkaç ay içersinde, Türkiye'de bir takım sorunlar ile karşılaştıklarını anlattı. 
    
BTC PROJE DİREKTÖRLÜĞÜ
 
Bu sorunların, Botaş Proje Direktörlüğü'nün proje ve BTC ile ilgili bağımsız karar alamaması ile ilgili olduğunu belirten Townshend, bu konudaki endişeleri Bakan Güler'e ilettiklerini, Güler'in bu konuda çok büyük gayret göstererek konuları çözdüğünü bildirdi. 

Townshend, Doğan Şirikçi'nin proje direktörlüğü görevine getirilmesinin kendilerini çok memnun ettiğini ifade ederken, ''kendisi, bu projenin emin bir şekilde ilerlemesi için finansman  ve karar verme konularında gerekli yetkiler ile donatıldı'' dedi. 
 
Bakan Güler ve Botaş Genel Müdürü Mehmet Bilgiç ile kendisinin, projenin düzgün şekilde ilermesi için gerekli tüm desteği sağlayacağını anlatan Townshend, ilgili 3 ülkede inşaat faaliyetine başlandığını da söyledi. 

Projenin çok büyük bir proje olduğunu, bir çok kararın ivedilikle alınması gerektiğini kaydeden Townshend, Botaş'ın son 4 sene içerisinde gerekli sözleşmeleri yapmak, arazileri istimlak etmek ve bunlar üzerinde gerekli donanımları temin etmek için yaptığı çalışmaları takdirle karşıladıklarını bildirdi. 
    
BOTAŞ
 
Türkiye'nin, Botaş'ın boru hattının inşaasının başlaması için gerekli çalışmaları yapmaktaki başarısı ile gurur duyması gerektiğini belirten Townshend, şu anda müteahhitlerin inşaat sahasına intikal ettiğini, gerekli ekipmanlarını sahalara taşıdığını, şantiye kamplarının inşaasının sürdüğünü ifade etti. 
  
Tesis edilecek olan boruların inşaat müteahhitlerine teslim edilmeye başlandığını belirten Townshend, Ceyhan'daki yeni terminalde tankların inşaası için altyapı çalışmaların tamamlandığını, denizdeki kazıkları çakmak için gerekli olan iskelelerin İstanbul'dan Ceyhan'a hareket ettiğini söyledi. 
   
Tüm bu çalışmaların, BTC projesinin 2004 yılının sonuna kadar tamamlanması için sürdürüldüğünü anlatan Townshend, ''şu ana kadar kaydedilen gelişmeler, projenin zamanında ve doğru şekilde ilerlediği konusundaki inancımızı artırmaktadır'' dedi. 
    
"ULUSLARARASI DESTEKTE DEĞİŞİKLİK YOK"
    
Townshend, gazetecilerin  ''BTC projesine uluslararası destekte bir değişiklik oldu mu?'' şeklindeki sorusu üzerine, herhangi bir değişikliğin olmadığını, desteğin gün geçtikçe arttığını söyledi. 

Bu projenin küresel bir proje olduğunu, tüm hat boyunca birçok ülkeden mal tedarikinin yapıldığını bildiren Townshend, bu konudaki en büyük desteğin Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'dan sağlandığını bildirdi. 
   
Bakan Güler ise bir gazetecinin ''BTC Proje Direktörlüğü görevine atama yapılması ile Botaş'ın yeniden yapılanmasına gidilmesi olarak algılanıp algılanmayacağı'' yolundaki soruyu yanıtlarken, şu ana kadar yaptıkları çalışmaların, aldıkları önlemlerin, en azından anlayış farklılığı olarak ortaya çıkardığını bildirdi. 
   
Bakan olarak kendisinin, bir proje yürütücüsü gibi BTC projesini yakından takip edeceğini belirten Bakan Güler, aldıkları kararın bu yönde olduğunu, çok süratli, etkin ve aynı zamanda yetki ve sorumluluklar konusunda delegasyon üzerine kurulmuş modern işletmeciliğin kurallarını ele aldıklarını söyledi. 

Townshend da bir başka soru üzerine, boru hattının temel amacı ve tasarım özelliğinin, Azerbaycan petrolünün taşınmasına yönelik olduğunu, Kazakistan veya başka bir ülkenin ürettiği petrolün BTC hattı üzerinden taşınmasında herhangi bir sorun bulunmadığını, ancak hattın ana ticari amacının bu olmadığını belirtti. 

BTC'de ortaklığı bulunan 4 şirketin Kazakistan petrollerinde ortaklığı bulunduğunu hatırlatan Townshend, Azerbaycan ve Kazakistan arasında Kazak petrolünün BTC hattından taşınmasına yönelik görüşmelerin devam ettiğini, görüşmelerin en az bir yıl devam edeceğinin tahmin edildiğini bildirdi. 

Townshend, diğer bir soru üzerine, BP'nin Hazar Denizine çok büyük yatırım yaptığı Hazar Denizi'nin, gelecek 20 yıl içinde BP'nin en büyük 5 sahasından biri olarak görüldüğünü hatırlattı. 
  
BTC inşaat maliyetinin 3 milyar dolar civarında olduğunu, BP ve diğer ortakların bu yatırımın yaklaşık 2.5 milyar dolarını yatırdığını ifade eden Townshend, bu projenin en geç 2004 yılının sonunda ilk petrolün taşınması aşamasına gelmesinin kendi sorumluluğu altında olduğunu söyledi. 
   
Townshend, bir soruya karşılık, BTC projesi için finansman kuruluşlarından kaynak kullanmaya bu yıl sonunda başlanacağını tahmin ettiğini, bu yapılıncaya kadar projenin kendi kaynaklarından finanse edilmesine devam edeceklerini kaydetti. 

Projenin finansmanın son derece karmaşık olduğunu bildiren Townshend, bu çerçevede çok sayıda banka ile görüşüldüğünü söyledi 

Bakan Güler de, Botaş'ın BTC projesini rahatlıkla sürdürecek kadro ve birikiminin olduğunu ifade ederken, projenin Türkiye ayağı için 1.4 milyar dolar olarak öngörülen maliyetin aşılacağını tahmin etmediğini kaydetti.
arkadaşıma yolla yazıcı için
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com