Hürriyet Haber - Gündem - Ekonomi - Spor
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
31 Mart 2007
Özdemir İNCE  

Demokrat Parti'den AKP'ye

OSMANLICANIN "durendiş" sözcüğünü severim. "İlerisini düşünen, tedbirli, akıllı" anlamlarına gelir. Örneğin, "durendiş vezir"in müthiş bir ağırlığı vardır. Durendiş siyasetçiler, durendiş gazete yazarları (ve özellikle onlar)...

Bizim anlı-şanlı alaturka ve alafranga durendişlerimiz, AKP'nin iktidara gelişini Demokrat Parti'nin 27 Mayıs 1950'de iktidara gelişine benzetmişlerdi. İkisi de bir halk hareketinin sonunda iktidara gelmişlerdi. Ve böylece İdris Küçükömer'in Demokrat Parti için söylediği "Türkiye'de sağ soldadır, sol sağdadır" safsata özlü sözü bir kez daha doğrulanmıştı. AKP'nin Demokrat Parti'ye benzediği, son günlerde bir kez daha kanıtlandı. Bir yıldır Yargıtay'da boş olan 23 üyeliğe, Danıştay'da boş olan 6 üyeliğe seçim yapılmasını engelleyerek yaptı bunu.

DP BASTONU!

Bu olay, 1930 yılları doğumlularına ve yakın tarih uzmanlarına bir olayı anımsattı. Olay şu: Demokrat Partili amblemli bastonla gezen Cumhurbaşkanı Celal Bayar, 1954 genel seçimlerinden önce, Bursa'da yasak saatte konuşma yapmak ister. Ancak Seçim Kurulu konuşmasına izin vermez. Buna çok bozulan Celal Bayar, seçim zaferinden sonra şöyle konuşur: "Bu hákimlerin bizle alıp veremedikleri nedir? Davalarımız olur, daima aleyhimize mütalaa ederler. Karşı partiden mütemadiyen adaylıklarını koyarlar. Beni de Bursa'da yasaklamaya kalktılar. Elbette dinlemedim, nutkumu verdim. Bu hákimler hakkında bir şeyler yapmak lazım."

LÜZUM ÜZERİNE...

Nitekim, kısa bir süre sonra önce Ankara'nın sevilen yargıçlarından Zeki Kumrulu, Salih Türkmen, Cemil Milli, CHP'den adaylıklarını koydukları ve seçilemedikleri için, bir hafta içinde görevlerinden alınarak raportör yapıldılar. DP'den seçim kazanamayan yargıçlar ise Yargıtay yargıçlıklarına, başkanlıklara, başsavcılığa atandılar. (Asım Ruacan'ın Yassıada mahkemesinde verdiği ifade.)

Bununla da kalmadılar. Emekli Sandığı Yasası'nın 39. maddesini değiştirerek "Görülen lüzum üzerine" (DP döneminin en ünlü gerekçesidir) Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Prof. Dr. Vehbi Yekebaş ile 4 Yargıtay üyesini; daha sonra 3. Ceza Dairesi Başkanı Baha Arıkan, 2. Ceza Dairesi Başkan Vekili Sakıp Güran'ı; daha sonra da Yargıtay 1. Başkanı Bedri Köker, Cumhuriyet Başsavcısı Rifat Alabay, 5. Ceza Dairesi Başkanı Haydar Naci Yücekök ile birlikte birkaç üyeyi emekli ettiler. Dördüncü uygulamada ise dünyanın ilk kadın Yargıtay üyesi Melahat Ruacan, 4. Ceza Dairesi Başkanı Cemal Köseoğlu, 1. Başkan Vekili Dr. Suat Bertan emekli edildiler.

Bu kıyımın nedeni, DP'nin basına uyguladığı baskıların Yargıtay'dan dönmesi idi. Ve bu mezbahada yargıyı sindirdiler.

HESABI SORULUR...

Yargıtay ve Danıştay üyelik seçimlerini engelleyen AKP iktidarı, DP'nin izinde olduğunu kanıtlıyor. Biri elli yıl önce Anayasa'yı çiğnemişti, öteki bu işi elli yıl sonra yapıyor. "Bunun hesabı sorulur" desem, İslamcı + Neo-Liberal mafyası, "Yeni bir 27 Mayıs istiyor" der. Oysa ben çağdaş bir hukuk devleti ve iktidarın meşruiyetini koruyacak bağımsız yargı istiyorum.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Özdemir İNCE
Tüm yazıları