Ankara
04 Ağustos 2008
CHP adaylarını erken açıklıyor
Yaklaşan yerel seçimler öncesi çalışmaları hızlandırdıklarını belirten CHP Ankara İl Başkanı Yaşar Çatak, Mart 2009’daki yerel seçimler için CHP’nin belediye başkan adaylarını erken açıklayacağını söyledi. Çatak, Çankaya, Elmadağ, Ayaş ilçelerinde CHP’nin tekrar yönetime gelmesini "kesin" olarak değerlendirdi.
ANAYASA Mahkemesi’nin AKP’ye yönelik kapatma davasını reddetmesinin ardından gündem yeniden yerel seçime yönelirken, CHP Ankara İl Başkanı Yaşar Çatak, CHP’nin belediye başkan adaylarını erken açıklayacağını söyledi. Özellikle muhalefette oldukları belediyelerin başkan adaylarını erken açıklayacaklarını belirten Çatak, "Eylül ayı içerisinde muhalefette bulunduğumuz belediyelerde başkan adaylarını açıklayacağız. Buna Büyükşehir Belediyesi de dahil" dedi.

CHP’li Çankaya, Elmadağ, Ayaş ilçelerinde CHP’nin tekrar yönetime gelmesini "kesin" olarak değerlendiren Çatak, "Çankaya’da 2004’te yüzde 39 olan CHP oyları 2007’de yüzde 49’a yükseldi. Önümüzdeki seçimlerde bu farkın daha da açılmasını sağlayarak oy oranı itibari ile geride olduğumuz ilçelerdeki açığı kapatıp Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na uzanacağız" dedi. Çatak 2009 yılının Mart ayında yapılacak Yerel Seçimlerle ilgili çalışmalarını ve hedeflerini şöyle anlattı:

Belediyeler masaya yatırıldı

"Türkiye’nin geleceği için çok önemli olan yerel seçimlere sekiz aydan az bir süre kaldı. CHP Ankara örgütü olarak ’Bu süre uzun’ diye düşünüp asla bir rehavet içerisinde değiliz. Birinci aşama planlarımızı yaptık. Halkın Yerel Yönetimlerden beklentilerini ve önerilerini alıyoruz. Yakınmalarını saptıyoruz. Son bir ay içerisinde 25 ilçe merkezimizde il ve ilçe yöneticileri, yerel yönetim seçim planlama toplantılarını tamamladık. Geçtiğimiz dönemlerin partilere oy dağılım hareketleri ve bunların sosyal ekonomik ve başka nedenleri, seçmen profili konularının doğru okunması çalışmalarını tamamladık. Belediyelerin, özellikle geçen dört yıl içindeki genel performansları, hizmetleri, olanaklarını nasıl kullandıkları, verdikleri sözleri hangi oranda yerine getirdiklerini masaya yatırdık.

Adaylar erken açıklanacak

Belediye Başkan adaylarımız, bu seçimler için erken saptanacak. Parti örgütümüz raporlarını, dökümanlarını, arşivini adaylarımız ile birlikte değerlendirecek, parti programı ve seçim bildirgesi, her belediyenin özelliğine göre ayrı ayrı proje ve çözüm önerileri ilçelerimizden il merkezine gelmeye başladı. Önceden başlattığımız adayların katılımı ile sürdürülecek tüm seçmenlere klasik belediyecilik hizmetlerinin ulaştırılma yöntemleri yanında, özgün projeler de anlatılacak. Metropolde iktidarda olduğumuz Çankaya, Elmadağ, Ayaş İlçelerimizde CHP’nin tekrar yönetime gelmesi kesin. Çankaya’da 2004’te yüzde 39 olan CHP oyları 2007’de yüzde 49’a yükselirken, AKP oyları yüzde 34’den, yüzde 25’e geriledi. Önümüzdeki seçimlerde bu farkın daha da açılmasını sağlayarak oy oranı itibari ile geride olduğumuz ilçelerdeki açığı kapatıp Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na uzanacağız.

CHP yerelde iktidar olacak

Ankara’nın metro, doğalgaz yaygınlaştırılması, kaliteli ve temiz su temin etme, 5216 sayılı "Pergel Yasası" ile Büyükşehir’e katılan mahallelerin sorunlarına acil çözüm konusundaki projeleri halkımıza anlattık, anlatmaya devam edeceğiz. CHP, Büyükşehir’de ve bir kısım metropol ilçelerde ana muhalefet olarak iktidarın doğal alternatifidir. Bu konunun yüklediği sorumluluğun gerektirdiği çalışmayı, Ankara örgütü eksiksiz yapıyor. Tempolu, akılcı, gerçekçi projelerimiz ile seçmenin ilgi ve desteğini alarak katılımcı, saydam, kaynak yaratıcı, üretken, halkçı belediyecilik anlayışımızı, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde iktidara taşıyacağız.