Kadın
30 Nisan 2007
‘Kızlar 9 yaşında evlenebilir’ diyen Profesöre ihraç istemi
İSTANBUL Tuzla Belediyesi’nin yeni evli çiftlere dağıttığı, içerisinde ‘Kızlar dokuz yaşında evlenebilir’, ‘Eşinizi iz bırakmadan dövebilirsiniz’ gibi görüşler ileri sürülen kitabın yazarı İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren hakkında, Uludağ Üniversitesi’nin bir yıldır devam eden disiplin ve ceza soruşturması sonuçlandı.

Soruşturma sonunda, Prof. Dr. Döndüren’in kamu görevinden alınması için YÖK’e öneride bulunulurken, hakkında cezai işlem yapılması için alınan ‘lüzumu muhakeme’ kararı Tuzla Cumhuriyet Savcılığı’na gönderildi.

İstanbul Tuzla Belediyesi’nin yeni evli çiftlere dağıttığı, Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren’in yazdığı ‘Delilleriyle Aile İlmihali’ adlı kitap tepkilere neden olmuştu. İçersinde, ‘Kızlar dokuz yaşında evlenebilir’, ‘Eşinizi iz bırakmadan dövebilirsiniz’ gibi önerilerin bulunduğu kitap hakkında CHP Tuzla İlçe Örgütü Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunurken, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ise yaptığı yazılı açıklamada, “Döndüren’in mensubumuz olmasından utanç duyuyoruz” dedi. Atatürkçü gürüşüyle tanınan Prof. Dr. Yurtkuran, Prof. Dr. Döndüren hakkında, yasal ve idari işlem başlattıklarını duyurmuştu.
CHP Tuzla İlçe örgütünün suç duyurusu talebine ise C.Savcılığı, Prof. Dr. Döndüren’in devlet memuru olması ve hakkında ‘lüzumu muhakeme’ kararı bulunmaması nedeniyle görevsizlik kararı verdi.

ÜNİVERSİTEDEN ATILABİLECEK

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’nün üç öğretim üyesi tarafından sürdürülen soruşturma, kanıtların toplanıp, Prof. Dr. Döndüren’in ifadesinin alınmasından sonra tamamlandı. Soruşturma sonunda Prof. Dr. Döndüren’in kamu görevinden çıkartılması için YÖK’e öneride bulunulurken, Tuzla Cumhuriyet Savcılığ’nın soruşturma başlatması için de lüzumu muhakeme kararı çıkartıldı. Çıkartılan bu kararı içeren dosyalardan biri Tuzla Cumhuriyet Savcılığı’na diğeri ise Danıştay’a gönderildi.

YÖK’ün soruşturma sonucunu kabul etmesi halinde, Prof. Dr. Hamdi Döndüren’in kamu görevine son verilip üniversiteden çıkartılacak.

KENDİNİ SAVUNDU: KİTAP MANİPÜLE EDİLDİ

Bu arada, Prof. Dr. Hamdi Döndüren, kendini savunarak, kitabın ilk cümlelere bakılarak manipüle edildiğini ileri sürdü. Döndüren, ilmihalin sadece Türkiye'yi değil tüm İslam alemini ilgilendiren bilgileri kapsadığını söyledi.

Kitabın fıkıh kaynaklarında olan bilgileri aktaran tarihi süreci ortaya koyduğunu ifade eden Döndüren, ifadelerin siyasi bir grup tarafından manipüle edilmeye çalışıldığını öne sürdü. Prof.Dr. Hamdi Döndüren, “Bu 9 yaş, 12 yaş meselesi ergenlik çağının tanımıyla ilgilidir. Sıcak bölgelerde iklimlerde kaynaklara geçen bir bilgidir. İslam alimlerinin büyük bir çoğu 15 yaşı esas almış dolayısıyla bütün bu bilgileri yan yana getirerek eserde değerlendirilmesi yapılmıştır. Ben kişisel olarak 18-20 yaş hatta 24 yaş altı kız çocukların evliliğe kesin olarak hazır olmadıklarını düşünüyorum” dedi.

Kitaptaki, ‘Eşinizi iz bırakmadan dövebilirsiniz’ görüşüne de açıklık getiren Döndüren, “İslam dini bir kere kadına yönelik şiddete kesinlikle karşı çıkmıştır. Dolayısıyla gerek Kuran-ı Kerim de, gerekse peygamberin hadislerinde kesin tavır konan ve yasaklanan bir konuda bizim, varmış gibi savunmamız zaten mümkün değildir. Böyle bir şeyi biz savunmadık. Dediğimiz gibi konu bütün olarak okunduğu zaman sonuç orada görülebilir” diye konuştu.