Cuma
09 Şubat 2007
Evde sevgiliyle film izleyeceklere romantik liste
Sevgililer Günü’nde alınacak verilecek hediyeler o kadar da önemli değil aslında. Önemli olan beraber olmak. Beraberce hoşa giden, keyif alınan, aynı duyguların yaşanmasını sağlayacak bir şeyler yapabilmek.

Kocaman bir kanepede ayaklarınızı uzatıp, sıcacık bir sarılış eşliğinde aşk filmleri izlemek mesela. DVD raflarında bulabileceğim, piyasaya yeni çıkmış güzel romantik filmler neler diyorsanız, işte size birkaç öneri.

AŞKA DAVET (SHALL WE DANCE)

Bazı aşklar dansla başlar, dans ederken derinlik ve anlam kazanır. Aşka Davet’te de böyle oluyor. Evden işe-işten eve döngüsüne kapılmış, yoğun bir tempoda çalışarak hayatını tüketen Şikagolu avukat John Clark, tekdüze hayatından kurtuluşu güzel dans hocası Paulina’nın kollarında buluyor. Jennifer Lopez ve Richard Gere’ın başrollerinde olduğu Aşka Davet’in hüzünlü bir hikayesi var aslında. Hem aşkı, hem de evliliğin kutsallığını sorgulayan bu film, neden evlenilir sorusuna verdiği cevap için bile izlenebilir.

KİRALIK SEVGİLİ (THE WEDDING DATE)

Sevgilinizi kıskandırmak için inadına birlikte olduğunuz birine sonradan aşık olmuşsunuzdur belki. Hatta belki o kişi bu yıl Sevgililer Günü’nde yanınızda olacak kişidir. Eğer öyleyse sizin 14 Şubat’ta izleyeceğiniz film belli: Kiralık Sevgili. Eski sevgilisini kıskandırmak için kiraladığı eskort’a aşık olan Kat’in başına gelenleri anlatan bu hem komik hem de duygulu filmin başrollerinde Deba Messing ve yakışıklı aktör Dermot Mulroney var.

AŞK VE SİGARA (LOVE AND CIGARETTES)

Biz güzel müzikler ve danslar eşliğinde neşeli bir film izlemek istiyoruz diyenler için uygun film Aşk ve Sigara. John Turturro’nun yönettiği film, orta sınıf bir işçi ailesinde yaşanan geçimsizlikleri bir aldatma hikayesiyle yoğurarak sunuyor. Sevgililer Günü’nde aldatma temalı film olmaz demeyin. Bazı aldatmaların temelinde destansı aşk hikayeleri yatabiliyor ne de olsa!

EVET (YES)

Aldatmalardan yola çıkarak önereceğim bir başka romantik film, içinde yine bir yasak aşk hikayesi barındıran, Sally Potter imzalı Evet (Yes). İngiltere’de Lübnan göçmeni bir adam ve Amerikalı bir kadın arasında geçen yasak ilişkiyi konu alan yapım, şiirsel anlatımıyla aşıklara romantik anlar yaşatabilir. Evet, aşk ve sevgi üzerine güzel ve özlü sözler duymak isteyenler için de son derece yerinde bir seçim. Öyle ki, insan bu filmi birkaç defa üst üste izlemek istiyor.

HOKKABAZ

Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği Hokkabaz, her ne kadar komedi türü altında geçiyor olsa da, içinde son derece naif ve saf bir aşk hikayesi barındırıyor. Bugünlerde Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Sihirbaz İskender kadar duygusal, içten, yapmacıksız, gerçekten seven bir sevgili bulmak kolay değil. Sevgilinizin öyle olduğunu düşünüyorsanız Hokkabaz’ı ona sitem etmeden, elini daha da sıkı tutarak, keyifle izleyebilirsiniz.

CASANOVA

Kazanova denince akla ilk olarak çapkınlık geliyor. Yanımda sevgilim varken çapkınlık hikayesi izleyemem demeye hazırlanıyorsanız biraz bekleyin. Kazanova, çağlar boyu aşıklara ilham kaynağı olan efsanevi maceraperestin sadakate yolculuğunun filmi. Aşkının peşinde perişan olan Kazanova’nın hikayesinde Heath Ledger ve Sienna Miller başroldeler.

AYRILIK(BREAK UP)

Başrollerinde bir zamanların gözde aşıkları Jennifer Aniston ve Vince Voughn’ın olduğu Ayrılık, pek çok romantik komedinin bittiği yerden başlıyor. Ve ilişkilerini sonlandırsa da aynı evde yaşamaya devam eden iki sevgilinin yaşadıklarını anlatıyor. Filmi izledikten sonra yanınızdakine daha sıkı sarılmanız ve olası ayrılık düşüncelerini kafanızdan slip atmanız kaçınılmaz.
http://preview.hurriyet.com.tr/preview/image.aspx?picid=2849113
GÖL EVİ (THE LAKE HOUSE)

Göl Evi, Sevgililer Günü’nde birbirinden ayrı olan sevgililerin de rahatlıkla izleyebileceği bir film. Çünkü film ayrıyken de, el ele değilken de aşk yaşatılabilir diyor. Fantastik bir öyküsü var Göl Evi’nin. Farklı zamanlarda yaşayan iki insanın birbirlerini hiç görmeden, sadece mektuplar aracılığıyla süren ilişkisinin hikayesini anlatıyor. Hem duygusal hem de kurgusal açıdan zengin olan Göl Evi, Sevgililer Günü’nde keyifle izlenebilecek büyülü bir aşk hikayesi sunuyor sizlere. Başrollerde Sandra Bullock ve Keanu Reeves var.

YAY

Görselliğin öne çıktığı bir filme geçelim. Türk izleyicisinin her filmine ayrı bir ilgi gösterdiği Güney Koreli yönetmen Kim ki Duk imzası taşıyan Yay, sevgiyi duru bir anlatımla perdeye taşıyan, sözlerden çok müthiş görselliği ve satır aralarında söyledikleriyle öne çıkan görsel bir şölen. Yaşlı bir adamın genç bir kıza, genç kızın ise yaşıtı olan bir gence olan aşkını anlatan tutku yüklü film.

AŞK VE GURUR (PRIDE AND PREJUDICE)

Edebiyat uyarlamalarından başarılı romantik filmler çıkıyor. Ne de olsa alt metin sağlam. Buna iyi oyuncular ve yetenekli bir yönetmen eklenince filmin tadına doyum olmuyor. Joe Wright imzalı, başrolünde Keira Knightley’in olduğu Jane Austen uyarlaması Aşk ve Gurur da böyle bir film. Bir dönem filmi olarak da son derece başarılı olan Aşk ve Gurur, aşkına sırtını çevirme uğruna bile olsa, başını dik tutmaktan vazgeçmeyen gururlu genç kız Elizabeth Bennet’ın hikayesini anlatıyor. Şimdi pek kalmadı belki, ama eski zamanlarda aşk ve gurur yan yana anılıyormuş gerçekten!

MA VIE EN L’AIR(HAVADA AŞK VAR)

Aşkın dili Franszca’dır diyenlere önerim Havada Aşk Var olacak. Genç yönetmen Remi Bezançon’un bu ilk filmi, başarılı oyuncuları ve zekice yazılmış diyalogları ile Fransız sinemasından eşine az rastlanır bir romantik komedi örneği. Aşk uğruna insan neler yapabilir sorusunun cevabını bulabileceğiniz bu filmi izledikten sonra aşk için yapılacak çılgınlıklara bir yenisinin daha eklendiğini göreceksiniz. Artık en yüksek dağı tırmanmak, en derin nehri geçmek yeterli değil, uçak korkusu olan bir insanın sevdiği için o çok korktuğu uçağa da binmesi gerekiyor.