Gündem
31 Mayıs 2005
CHP’li üye karakol bastı
İzmir Narlıdere’de CHP İl Genel Meclis üyesi Mehmet Maltepe, polislere saldırdığı ve akrabalarıyla karakola giderek gözaltındaki oğlunu kurtarmak istediği iddiasıyla gözaltına alındı.
NARLIDERE İnönü Mahallesi’nde önceki akşam devriye gezen polis ekibi, ehliyetsiz otomobil kullanan Göksel Maltepe’yi gözaltına almak istedi. İddiaya göre, yakında bulunan baba Mehmet Maltepe ve yanındakiler, polis İlker Özcan ve Erol Özdemir’e saldırarak yumrukladı. Çağrılan takviye ekiplerle olay yatıştırıldı ve polis Göksel Maltepe’yi alarak karakola götürdü.

Ancak Mehmet Maltepe, daha sonra 50 kişiyle Şehit Ayhan Tanrıverdi Karakolu’na girmek istedi. Kalabalık, bahçede aynı polislere yeniden saldırıp yumrukladı. Bir polis havaya ateş açtı. Çevik Kuvvet ekiplerinin gelmesiyle Mehmet Maltepe, yeğeni Nihat Uyanık ve oğlu Göksel Maltepe, gözaltına alındı. Adli Tıp, İlker Özcan’a 7, Erol Özdemir’e 3 gün rapor verdi.

İfade vermeyip susma hakkını kullanan baba-oğul ve yeğen dün ‘Karakol basma, polise mukavemet, polis memurunu darp ve hakaret, ehliyetsiz olarak otomobil kullanma’ suçlarından İzmir Adliyesi’ne sevkedildi. Maltepe’nin 50 yakını da adliyeye gelirken, polis çevrede önlem aldı. Tutuklanma istemiyle mahkemeye çıkarılan 3 kişi serbest bırakıldı. Mehmet Maltepe’nin, daha önce de ‘Polise mukavemet ve hakaret’ suçundan yargılandığı belirtildi. n

Yanlış anlaşıldık

MEHMET Maltepe, adliyeden ayrılırken ‘Olay abartıldı’ diyerek şöyle konuştu: ‘Böyle olmasından dolayı çok üzgünüm. Bizim hiç bir zaman polisi dövmek ve karakol basmak gibi bir şeyimiz olmaz. Biz sürekli polisin yanındayız. Çocuğum karakolda dövülmüştür. Darp izlerini görüyorsunuz.’ İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise ekip otosuna bindirilmek istenen Göksel Maltepe’nin, ‘Kimse bana ceza yazamaz’ diyerek bağırdığı, kalabalığın da polislere müdahale ettiği belirtildi. Polis merkezine sadece Mehmet Maltepe, oğlu Göksel Maltepe ve yeğeni Nihat Uyanık’ın alındığı, bu üç kişinin merkezde olay çıkarttığı kaydedildi.