Pazar
19 Aralık 2004
İkinci üniversiteye gidenler
Hayatımı değiştirmenin tam sırasıydı

Beril Işık (48 yaşında, Diş Hekimi, Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü birinci sınıf öğrencisi, 22 ve 8 yaşında iki oğlu var)

1978’de Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 26 yaşında evlendim ve çalışmaya başladım. 28 yaşında anne oldum. Bir süre mesleğimi yaptım, sekiz yıl önce sıkılıp mesleğimi bıraktım. 40 yaşında ikinci kez anne oldum. Hayat felsefem hep bir şeyleri kaçırmamak, kaçırdığımı fark ettiysem bunu en kısa sürede telafi etmekti. Ev hanımı olmak, çocuk büyütmekten sıkıldım. Öğrenme sürecine girmeye karar verdim. Kenan Işık’la 13 yıldır evliyim. Hayattan herhangi bir şekilde tatminsizliğim yoktu. Zamanım da yoktu. Fırsat buldukça okuyan bir anneydim. Ama onun ötesinde entelektüel birikimimi artırmak istedim. Hayatımı değiştirmenin tam sırasıydı. Eşimi ve çocuklarımı huzursuz etmeden kendime fırsat yaratmaya çalıştım. Tek tercih yaptım ve istediğim bölümü kazandım.

NASIL HAZIRLANDI? Geçen yıl dershaneye gittim. Gençleri seviyorum. 20 yaşındaki oğlum üniversiteye gidiyor.

TEPKİLER Ailem üniversiye girmemi yadırgamadı. Sınıf arkadaşlarım küçük şaşkınlıklar yaşadı, nasıl vakit bulup üniversiteye geldiğime şaşırıyorlar. Ben de onların enerjisine hayranım. Önce ‘hocam’ dediler şimdi ismimle hitap ediyorlar. Eşim destekliyor. Benimle aynı heyecanı duyuyor. Bazen uykusuzluktan perişan oluyorum. Kendimi olumlu motive ediyorum. İnsan aklı ve iradesinin karşısında hiçbir şey duramaz.

Şimdi hayatımın daha zenginleştiğini, çoğalıp, donandığımı hissediyorum. Yeni meslek edinme derdinde değilim. Üniversite benim için araç, bir yöntem. Bilginin konuşulduğu yerde olmak, düzgün, bilinçli bir eğitim almak çok güzel.

MESAJ Anneleri eğiterek, toplum olarak bir yere geliriz. Bu bilinç ve anlayış kadınlara verilmeli. Hayat, insanları istemese de birçok şeye mecbur bırakıyor. İnsanların özlemleri kursağında kalıyor. Bunu fırsat bulunca gerçekleştirmeli.

Kızım ilkokula ben üniversiteye hazırlandım

Serap Ulusoy (33 yaşında, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3’üncü sınıfta. 10 yaşında bir kızı var)

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin 2 yıllık İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra bankada çalışmaya başladım. Küçük yaşta evlendim. Ama, bankacı olmak istemiyordum. Eşimle yurtdışında bir süre yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönünce hayalimi gerçekleştirmek istedim. Hukuk Fakültesi’ne girmek için uğraştım. Şimdi bazen pes ediyorum. Uyumadığım, haftalarca uykusuz kaldığım zamanlar oluyor.

NASIL HAZIRLANDI? Ciddi hazırlık olmadı. Birçok kitap okudum, aralarında hikaye ve roman da vardı. Kazandım. Şimdi dersi derste dinliyorum ve başarılı oluyorum.

TEPKİLER Eşim ve kızım destekledi. Sınıf arkadaşlarımdan pek fazla tepki gelmedi. Ancak, kızım küçük olduğu için eve gider gitmez ilgi istiyor. Benim de derslerim oluyor. Ders çalışmamdan rahatsız oluyor. Kızım bazen benimle dalga geçiyor. O, 3’üncü sınıfta, ben hazırlık okuduğum için 2’nci sınıftayım. Sanki o daha üst sınıfta gibi görünüyor.

NE YAPACAK? Sevdiğim işi, bu mesleği yapacağım.

MESAJ İnsanların fırsatı varsa mutlaka bu fırsatı değerlendirmeleri gerekiyor.