Gündem
08 Aralık 2004
Eren’in organları hayat verecek
Sahne dekorunun başına düşmesi sonucu komaya giren tiyatro sanatçısı Eren Uluergüven’in beyin ölümü dün saat 17.30’da gerçekleşti. Acı haberi alan tiyatrocu baba Selçuk Uluergüven, anne Türkan ve ağabey Emre el ele operasyonların yapılacağı Transplantasyon Merkezi’ne gelip Eren’le vedalaştı.

Selçuk Uluergüven, oğlunu son kez gördüğünü belirterek şöyle konuştu: ‘Yanına gittim. Onu son kez öptüm, sevdim. Biraz konuştum. Ama elimden fazla birşey gelmiyor. Hep umutla bekledik. Bugün beyin anjiyosunun sonucunu beklerken hep bir umut vardı içimizde. Oğlumu kurtaramadık. Fakat onun kalbi ve böbrekleri başka insanlarda yaşayacak. Bu da bizim için bir teselli.’ İstanbul Tıp Fakültesi Organ Nakli Koordinatörü Uzman Doktor Yalçın Seyhun bundan sonraki aşamayı şöyle anlattı: ‘Karaciğer ve böbrekler burada nakledilecek. Uygun kalp alıcısının bulunabilmesi için Kartal’daki Bölge Koordinasyon Merkezi’ne haber verildi. Çünkü kalp ve karaciğer için acil bir hasta bulunmadığı öğrenildi.’ Prof. Dr. Mahmut Çarin ise, ailenin çok zor bir karar verdiğini belirterek ‘Böbrek nakli için 14 hasta çağırıldı. Konsey hangi hastalara uygun olduğunu tespit edecek’ diye konuştu. 

"SELÇUK BEY MANEVİ BABAMIZ OLACAK"

Sahnede geçirdiği kaza sonucu komaya giren ve “beyin ölümü” dün gerçekleşen Eren Uluergüven'in karaciğerinin nakledileceği kadın hastanın eşi Besalet Yerli, genç tiyatrocunun babası Selçuk Uluergüven'in “manevi babaları” olacağını belirterek, herkesi organ bağışına çağırdı.

Besalet Yerli, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eşinin karaciğer hastalığının geçtiğimiz ayın 14'ünde ortaya çıktığını ve bu ayın 1'inde de komaya girdiğini söyledi.

Eşinin 8 gündür yoğun bakım servisinde tedavi gördüğünü anlatan 4 çocuk babası Yerli, şunları söyledi: “Eren kardeşimize, Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Selçuk Bey de, bizim manevi babamız olacak. Umudumu hiç kaybetmedim. Eşim yoğun bakıma girdikten sonra içime yangın değil, ferah ateşi düştü. Herkesi organ bağışına davet ediyorum.”

Bu arada böbrek nakli için hastanede bekleyen 14 adaydan 17 yaşındaki Elif Sevinç de, Diyarbakır'da yaşadığını ve 6 yıldır nakil yapılmasını beklediğini söyledi.

Eren Uluergüven için çok üzüldüğünü vurgulayan Sevinç, organ bağışında bulundukları için Uluergüven ailesine teşekkür etti.

Sevinç, “Onlar sayesinde ben veya bir başkasının hayatı kurtulacak. En çok kimin ihtiyacı varsa ona gitsin” dedi.  

CUMARTESİ GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

“Bizimkiler” dizisinde oynadığı  ”Davut” rolüyle tanınan usta sanatçı Selçuk Uluergüven'in tiyatrocu oğlu Eren Uluergüven'in, 11 Aralık Cumartesi günü toprağa verileceği bildirildi.

Selçuk Uluergüven, oğlu Emre ve “Bizimkiler” dizisinde oğlu rolünü oynayan Ali Uyandır ile birlikte İstanbul Üniversitesi  İstanbul Tıp Fakültesi'ne geldi.

Acılı baba Uluergüven, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlu Eren Uluergüven'in, 11 Aralık Cumartesi günü öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedileceğini belirterek, defin işlemleri tamamlanmadığı için cenaze namazının kılınacağı caminin belirlenmediğini, ancak Şişli ya da Teşvikiye camilerinden biri olacağını söyledi.

Gazetecilerin “organ bağışı” konusundaki düşüncelerini sorması üzerine Selçuk Uluergüven, şöyle konuştu:“Bu durumda yakınını kaybeden herkesin bunu yapması lazım. Ben burada yaşadım, gördüm. Dün gece bile hastane kapısı ellerime sarılıp öpenlerle doluydu. Bir sürü hasta yakını burada sıra bekliyordu. Yani en azından acımı bu şekilde hafifletmiş oluyorum. Siz de acınızı, organ bağışlayarak hafifletebilirsiniz. İkincisi de, insan hayatı kurtarmak son derece önemli. Kendi oğlunuzu kaybediyorsunuz, ama organlarını çürümeye terk edeceğinize işe yarayacak şekilde kullanmak ve insan hayatı kurtarmak son derece önemli. Herkesin aynı yolu seçmesini öğütlerim. Kendileri de göreceklerdir ki, bu, onları mutlu, mesut edecek. Boynunuza sarılan, elinizi öpmek isteyen insanları görünce, ne kadar büyük bir iş yaptığınızı anlayacaksınız. Çok mutluyum. O bakımdan iyi bir iş yaptık. Eren de mutludur sanıyorum.”

Kalbi 50 yaşındaki bir emekliye nakledildi

Sahnede geçirdiği kaza sonucu “beyin ölümü” gerçekleşen genç tiyatro sanatçısı Eren Uluergüven'in kalbi, Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, Mehmet Kireç (50) adlı SSK emeklisine nakledildi.

EÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsa Durmaz, yaklaşık 2,5 saat süren ameliyattan sonra yaptığı açıklamada, “Ekibimiz, Mehmet Kireç'in kalp nakli ameliyatını başarıyla tamamladı” dedi.

Mehmet Kireç'in ameliyattan sonra Yoğun Bakım Ünitesi'ne alındığını, burada birkaç gün kalacağını kaydeden Prof. Dr. İsa Durmaz, “Hastamızın sağlık durumu iyi. Şu anda herhangi bir sorun görülmüyor” diye konuştu.

Mehmet Kireç'in kalp nakli ameliyatını, Prof. Dr. Mustafa Özbaran başkanlığındaki Doç. Dr. Tahir Yağdı, Doç. Dr. Sanem Nalbantoğlu ve Operatör Dr. Çağatay Engin'den oluşan heyet gerçekleştirdi.