Gündem
29 Temmuz 2004
Kardeşi için karakol bastı
Başbakan’ın korumalığını yapan yeğeni Ali Erdoğan, kız kardeşinin şikayetine ilgi göstermeyen karakolu basmış. Ali Erdoğan’ın, Fatih Emniyet Müdürü’ne fırça attığı, bastığı karakolda da başkomisere küfür ettiği iddia edildi.
İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü’nde sır gibi saklanan olay 1,5 ay önce meydana geldi. İddiaya göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın koruması ve yeğeni Ali Erdoğan, kız kardeşinin Fatih’te kapkaça uğraması üzerine Fatih İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Karadağ’ı telefonla aradı. Erdoğan, Karadağ’dan kız kardeşine yardımcısı olunmasını istedi. Bunun üzerine Karadağ, Fatih Şehit Tevfik Ergez Polis Merkezi’ni aradı. Başkomiser Zekeriya Yanyol’un yerinde olmaması üzerine Karadağ, nöbetçi polis memuruna olayı anlatarak Erdoğan’ın kızkardeşine yardımcı olunmasını istedi.

MÜDÜRE FIRÇA

Bir süre sonra Ali Erdoğan’ın kız kardeşi polis merkezine geldi. Nöbetçi polis memurunun olayı üstlerine anlatmayı unutması üzerine Erdoğan’ın kızkardeşinin polis merkezinde bekletildiği kaydedildi. Bunun üzerine kardeş Erdoğan, telefon açarak durumu Ali Erdoğan’a anlattı. Kardeşinden aldığı telefon üzerine sinirlenen Ali Erdoğan’ın, dönemin Fatih İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Erdoğan’ı telefon ile arayarak ağır sözler söyledikten sonra polis merkezine gittiği belirtildi. Erdoğan’dan aldığı telefon üzerine Emniyet Müdürü Karadağ’ın da polis merkezinin başkomiseri Yanyol’u telefonla arayarak bağırdığı bildirildi. Emniyet Müdürü Karadağ’dan gelen talimat kendisine iletilmediği için ne olduğunun farkına varmayan Başkomiser Yanyol’un, durumu anlamaya çalışırken polis merkezine gelen Ali Erdoğan ile karşılaştığı ileri sürüldü.

KÜFÜRLEŞMİŞLER

İddiaya göre, Erdoğan ile Yanyol arasında küfürleşmenin ardından bir tartışma başladı. Kısa bir süre sonra da polis merkezine İlçe Emniyet Müdürü Karadağ geldi. Erdoğan ile başkomiser Yanyol arasındaki tartışmaya Emniyet Müdürü Karadağ da dahil oldu. İki polis şefi onlarca polisin gözleri önünde küfürleşmeye varacak düzeyde tartıştı.

Olayın ardından Emniyet Müdürü İbrahim Karadağ ile Başkomiser Zekeriya Yanyol hakkında Celalettin Cerrah’ın emri ile idari soruşturma başlatıldı. Ali Erdoğan ve Zekeriya Yanyol’un da birbirleri hakkında Fatih Cumhuriyet Savcılığı’nda karşılıklı olarak şikayetçi oldukları kaydedildi.

Hem yeğen, hem koruma

ERDOĞAN’
la belediye başkanlığı döneminde çalışmaya başlayan ‘yeğen’ Ali Erdoğan, amcasını cezaevi günlerinde de yalnız bırakmadı. Pınarhisar Cezaevi’ne Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerle hep o ilgilendi. Ali Erdoğan, Cumhurbaşkanı’nın Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Çankaya’da verdiği resepsiyona protokolü delerek giren ilk sivil koruma unvanının da sahibi.

KARAKOL basan Erdoğan’ın yeğeni Ali Erdoğan ile tartışan Başkomiser Zekeriya Yanyol, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki son tayinlerin ardından şark görevi için Bitlis’e gönderildi. Ali Erdoğan için Başkomiser Yanyol’la küfürleşen Fatih İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Karadağ da Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne tayin edildi.