Gündem
21 Temmuz 2004
Eşit ağırlık birincisi: Tercihim Boğaziçi
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlıklı Puan” türünde Türkiye birincisi olan Fatma Başak Aydemir, ”Planlı çalıştım. Bence en önemli olan buydu” dedi.

Aydemir, Final Dersanesi Yönetim Merkezi'nin bulunduğu Maslak Ata Center'da, dereceye giren arkadaşlarıyla birlikte sınav sonuçlarını televizyondan izledi.
 
“Eşit Ağırlıklı Puan” türünde birinci, “Sözel Puan” türünde de ikinci olan Aydemir, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
 
“Çok mutlu ve heyecanlı olduğunu” dile getiren Aydemir, “Sınava nasıl hazırlandığına” ilişkin soruya, “Planlı çalıştım. Bence en önemli olan buydu. Sistemli ve yoğun bir çalışma, başarımın en önemli etkenlerinden biriydi” yanıtını verdi.

Adana Fen Lisesi mezunu olduğunu ve bu yıl ilk defa düzenli olarak dershaneye gittiğini ifade eden Aydemir, üniversite tercihinin sorulması üzerine, “Bölüm olarak bilgisayar mühendisliğini istiyorum. Ama üniversite konusunda karar veremedim. Boğaziçi Üniversitesi yakın gibi” dedi.

SÖZEL PUAN BİRİNCİSİ: OKUL BİRİNCİLİĞİM YOK

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Sözel Türkiye Birincisi Eren Eraslan, sınavda derece beklediğini, ancak birinciliğin sürpriz olduğunu ifade ederek, planlı, programlı çalışarak başarıya ulaştığını söyledi.

Sınavda elde ettiği sonuçta öğretmenlerinin, ailesinin ve arkadaşlarının büyük desteğini gördüğünü dile getiren Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencisi Eraslan, okulda başarılı bir öğrenci olduğunu, ancak okul birinciliği bulunmadığını kaydetti.

Rehber öğretmeninin belirlediği program çerçevesinde lise 2'den itibaren planlı bir şekilde çalıştığını belirten Eraslan, “Derece bekliyordum, ama birincilik sürpriz oldu. Planlı, programlı çalışarak başarıya ulaştım. Gelecek hafta üniversite seçeceğim. Aslında ben sayısal öğrencisiyim. Elektrik-elektronik ya da genetik mühendisliği bölümlerini düşünüyorum. Bilkent, ODTÜ, Boğaziçi veya Fatih üniversitesini tercih edebilirim” diye konuştu.

SAYISAL PUAN BİRİNCİSİ: GÖZYAŞLARIMI TUTAMADIM

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) ”Sayısal Puan” türünde Türkiye birincisi olan Serhat Karahan, bu başarıyı beklemesine karşın sonuçlar açıklandığında gözyaşlarını tutamadığını söyledi.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi mezunu Karahan, Çemberlitaş'taki Fırat Kültür Merkezi'nde (FKM) düzenlenen basın toplantısına, babası İsa ve ablası Esra Karahan ile katıldı.

Bu başarıyı beklediğini ve bunun için çok çalıştığını vurgulayan Karahan, “Buna rağmen inanılmaz sevinç yaşadım, sonuçları duyunca gözyaşlarımı tutamadım” dedi.

Annesinin “başarının gizli mimarı” olduğunu söyleyen Karahan, iki ablasının öğretmen olduğunu ve ailesinin kendisine büyük destek verdiğini ifade etti.

Sınavdaki tek yanlışının “anlatım bozukluğunu” konu alan bir Türkçe sorusu olduğunu vurgulayan Karahan, “O sorunun da problemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

YDS BİRİNCİSİ: ÇOK MUTLUYUM

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Yabancı Dil Puanı” türünde Türkiye birincisi olan Sibel Aydın, “Böyle bir sonuç beklemiyordum. Çok mutlu oldum” dedi.

Özel Saint Joseph Fransız Lisesi öğrencisi Sibel Aydın, sınav sonucunu tatilini geçirdiği Didim'de öğrendi. AA muhabirinin telefonla görüştüğü Aydın, eşit ağırlıklı puan türüne ağırlık verdiğini dile getirerek, “Böyle bir sonuç beklemiyordum. Çok mutlu oldum” diye konuştu.

Sibel Aydın, bu yıl sınava ilk kez katıldığını ve sınavdaki başarısında okulunun büyük katkısı bulunduğunu kaydetti.

Aydın, yapacağı tercihe ilişkin soruya, “Benim amacım eşit ağırlıklı bir yere girmekti. Benim için süpriz oldu. Bölüm olarak Fransızca mütercim tercümanlık düşünüyorum. Okula ise

YDS BİRİNCİSİ: BİRİNCİ OLMAYI BEKLEMİYORDUM

ÖSS Yabancı Diller Türkiye Birincisi Sevim Hande Uğur, mütercim tercüman veya öğretmen olmak istediğini bildirdi.

Uğur, sınavdan iyi bir sonuç beklediğini, ancak birinci olmayı hiç düşünmediğini söyledi. Başarısını düzenli çalışmaya bağlayan Uğur, ”Kendimi çok sıkmadım. Uyku düzenimi bozmadım. Çalışırken de hayat düzenimi değiştirmedim. Rahat bir hazırlık dönemi geçirdim” dedi.

Yabancı dili olan Almancadan girdiği sınav sonucunu internetten öğrendikten sonra aldığı puanın iyi bir bölüm kazanmaya yeteceğini gördüğünü ve rahatladığını kaydeden Uğur, “Sonucu öğrendikten sonra denize gittim. O zaman birinci olduğumu henüz bilmiyordum. Bir süre sonra telefonlarım çalmaya başladı ve yakın çevremden Türkiye birincisi olduğumu öğrendim” diye konuştu.

YDS BİRİNCİSİ: MÜTERCİM TERCÜMAN OLMAK İSTİYORUM

ÖSS Yabancı Dil Birincisi Manisa Fatih Anadolu Lisesi mezunu Eray Karakuzu, başarısını düzenli çalışmaya borçlu olduğunu, “mütercim tercüman” olmak istediğini söyledi.

Sınav sonucunu İngilizce öğretmeninden öğrenen ve başarısını ilk olarak annesi emekli hemşire Mürüvvet Karakuzu ile kutlayan Eray Karakuzu, Manisa'da basının da ilgi odağı oldu.

Ailesiyle birlikte habercilerin karşısına çıkan Eray Karakuzu, başarısını düzenli çalışmaya borçlu olduğunu belirterek, “Başarımda, gittiğim dershanenin de katkısı var” dedi. Karakuzu, mütercim tercüman olmak istediğini de kaydetti.

YDS ÜÇÜNCÜSÜ: DÜZENLİ ÇALIŞTIM

Öğrenci Seçme Sınavınsa Yabancı Dil'de üçüncü olan Aydın Süleyman Demirel Anadolu Lisesi'nden Selma Savlak,”Düzenli ve disiplinli çalışmanın karşılığını aldım”dedi.

Babası Kuşadası Aydın-Tur Sitesi'nde bekçilik yapan Selme Savlak, Yabancı Dil'de aldığı 299.168 puanın kendisi için sürpriz olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Düzenli ve disiplinli çalışmanın karşılığını aldım. Babam bekçilik yapıyor. Sonucu öğretmenimizden alınca çok sevindik. Başarımın en büyük paylarından birisi öğretmenlerim ve annem. Hangi üniversite olursa olsun benim için farketmiyor. Ancak tercümanlık bölümü olan bir yeri seçeceğim”

SAYISAL PUAN İKİNCİSİ: SONUCU BEKLİYORDUK

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sayısal puan türünde Türkiye ikincisi, Trabzon Yomra Fen Lisesi'nden Çağrı Sarıgöz oldu.

Yomra Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Hasan Beşer, ailesi Osmaniye'de yaşayan Çağrı Sarıgöz'ün, Yomra Fen Lisesi'nde yatılı olarak öğrenim gördüğünü belirtti.

Sarıgöz'ün oldukça başarılı bir öğrenci olduğunu, ifade eden Beşer, “Çağrı'nın mezuniyet ortalaması 5.0'a yakındı. ÖSS'de sayısal puan türünde 299.767 puan alarak Türkiye ikincisi oldu. Kendisinden böyle bir başarı bekliyorduk. ÖSS'de sayısal sorularının tamamını yapmıştı, sözelde ise 1 eksiği vardı. Bu nedenle böyle bir derece alacağını biliyorduk” dedi.

SAYISAL PUAN İKİNCİSİ: FEN LİSESİ SINAVINDA 2 BİN 669'UNCUYDU

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) sayısal puan türünde Türkiye ikincisi olan Çağrı Sarıgöz'ün, 2001-2002 Fen Liseleri Sınavı'nda 2 bin 669'uncu olduğu belirlendi.

Yomra Fen Lisesi Müdürü Mehmet Zeki Dikmen, sayısal puan türünde Türkiye ikincisi olan Çağrı Sarıgöz'ün Osmaniyeli olduğunu belirtti.

Sarıgöz'ün 2001-2002 Fen Liseleri Sınavı'na giren öğrenciler arasında 2 bin 669'uncu olduğunu ifade eden Dikmen, “Sarıgöz, Fen Liseleri Sınavı'nda Türkçe dalında 6, fen dalında ise 1 yanlış yaparak başka bir fen lisesinde öğrenim görmeye hak kazandı. Ancak Çağrı Sarıgöz, Trabzon'da öğretmen olan eniştesinin vasıtasıyla Yomra Fen Lisesi'nde öğrenim görmeye karar verdi ve okulumuza kayıt oldu” dedi.

Sarıgöz'ün derslerinde başarılı, sosyal yönden oldukça aktif bir öğrenci olduğunu kaydeden Dikmen, öğrencinin başarısına şaşırmadıklarını söyledi.

SAYISAL PUAN ÜÇÜNCÜSÜ: ÇOK İSTEKLİ ÇALIŞTIM

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sayısal puan üçüncüsü Akansel Coşgun, istekle çalıştığını ve başarılı olduğunu belirterek, “İnsanlar zorla çalışmasınlar” dedi. Çankaya Milli Piyango Lisesi öğrencisi olan Coşgun, başarısını Yıldız'daki evlerinde ailesi ve komşularıyla kutladı.  

Ne hissettiğinin sorulması üzerine karmaşık duygular içinde olduğunu söyleyen Coşgun, sınavı kazanamayan arkadaşlarının gelecek yıl azimle çalışmaları durumunda başarılı olacaklarına inandığını kaydetti.  Nasıl çalıştığının sorulması üzerine Coşgun, ders çalışmaya lise son sınıfta yoğunlaştığını, isteğiyle çalıştığını ve başarılı olduğunu söyledi.

SAYISAL PUAN ÜÇÜNCÜSÜ: TAHMİN ETMİYORDUM

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Sayısal Ağırlıklı Puan” türünde Türkiye üçüncüsü olan Deniz Ural, “Sınavda dereceye gireceğimi tahmin etmiyordum” dedi.

Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi öğrencisi Ural, Yeşilırmak Dershaneleri Genel Müdürü Güngör Kabak ile dershane binasında düzenlediği basın toplantısında, sistemli çalışarak başarıyı yakaladığını söyledi.

Gelecek yıl sınava girecek öğrencilere, rehber öğretmenleriyle görüşerek, sistemli çalışmalarını tavsiye eden Ural, “Sınavım iyi geçmişti ama dereceye gireceğimi tahmin etmiyordum” dedi.

EŞİT AĞIRLIK İKİNCİSİ: ZAMANN SINIRI KOYMADIM

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) “Eşit Ağırlıklı Puan” türünde Türkiye ikincisi Betül Küçükakarsu, “Düzenli biçimde kendime zaman sınırı koymadan çalışarak başarıya ulaştım” dedi.

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'ndeki Safranbolu Anadolu Lisesi Öğrencisi Küçükakarsu, AA düzenli olarak hazırlandığı ÖSS'de Fizik Öğretmeni olan babası Namık ile ev hanımı annesi Ayla Küçükakarsu'nun kendisine destek vererek zorlamadıklarını, öğrencilik hayatı süresince de hedeflerini her zaman yüksek tuttuğunu söyledi.

Sayısal Puan türünde de Türkiye 19'uncusu olduğunu ve tercihini bu doğrultuda yapmayı düşündüğünü anlatan Küçükakarsu, şöyle dedi:

“Ailem her zaman bana yol gösterici oldu. Sınava hazırlık sürecim son yıla sıkışmamıştı, birçok konudaki eksiklerimi de tamamlamıştım. Hayalimde Bilkent, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ya da Boğaziçi Üniversitesi'nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği eğitimi almak var. Ama henüz karar vermedim. Şu anda şaşkınlığımı üzerimden atmış değilim.”

EŞİT AĞIRLIK İKİNCİSİ: İNEK DİYE DALGA GEÇİYORLARDI

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) eşit ağırlık puan türünde Türkiye ikincilerinden olan Veli Tayfun Kılıç, çok ders çalıştığını, bu nedenle arkadaşlarının kendisiyle (inek) diye dalga geçtiklerini söyledi.

Adana Fen Lisesi öğrencisi Tayfun Kılıç, eğitim gördüğü dershanede düzenlenen toplantıda, başarılı bir sonuç geleceğini tahmin ettiğini belirtti. Kılıç, çok ve düzenli ders çalıştığını, dershanedeki derslerini sürekli takip ettiğini kaydetti.

Eşit ağırlık puan türünde Türkiye ikincisi olan Fatma Başak Aydemir'le aynı sınıfta okuduklarını belirten Kılıç, şöyle konuştu:

“İkimiz de çok çalışırdık. Aramızda tatlı bir rekabet vardı. Çok çalıştığımız için okuldaki arkadaşlarım, bana ve Fatma Aydemir'e (inek) deyip dalga geçiyorlardı. İkimiz de dereceye gireceğimizi tahmin ediyorduk. Sınavdan sonra Fatma Aydemir'le görüşmelerimizde de sınavının iyi geçtiğini, bazı biyoloji sorularında zorlandığını söylemişti.”