Ege Anasayfa
15 Haziran 2012
Termal tesisin temeli atıldı
UŞAK Belediyesi'nin, üç yıldan bu yana merkeze bağlı Kayağıl Köyü'nde yürüttüğü termal sondaj çalışmalarının tamamlamasının ardından, Kayağıl Termal Tesisleri'nin kaplıca bölümünün temeli düzenlenen törenle atıldı.


Kayağıl Termal Tesisleri'nde düzenlenen törene Vali Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı bağımsız Ali Erdoğan, Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, yaptığı konuşmada, üç kuyuda, saniyede 300 litre debide ve 51 santigrat derece sıcaklıkta 19 çeşit hastalığa iyi geldiği belirtilen şifalı su bulduklarını söyledi. Suyun bir litresi 5 bin 500 minerale sahip olduğunu kaydeden Erdoğan, üç yıllık çalışmanın ardından Kayağıl bölgesinde kaplıca kısmının temelini attıklarını ifade etti. Uşak için çok önemli olan termal suyu, vatandaşların kullanıma sunmak için hazırlanan projeyi hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, “Kayağıl Termal Tesisleri'ndeki projemizi iki aşamada gerçekleştireceğiz. Birinci aşamada 2 bin 700 metrekare kapalı alana sahip kaplıca bölümünün temelini atıyoruz. Havuzlar, sauna, kür odaları gibi günübirlik termal turizme yönelik bu proje 3,5 milyon liraya mal olacak. İkinci aşamada ise 90 apart konutun yer aldığı günlük ve haftalık turizmi kapsayan projeyi hayata geçireceğiz. Apartlar içinde 4,5 milyon lira yatırım yapılacak. Toplam 8 milyon lira bütçe ile projemizi iki yıl içinde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Günübirlik kullanım için temelini attığımız tesisi önümüzdeki yıl Mayıs ayında açacağız” diye konuştu.


UŞAK, TERMAL KAYNAK ZENGİNİ
Vali Özdemir Çakacak da, Uşak'ın termal kaynaklar açısında zengin bölgelerden birisi olduğunu ifade etti. Uşak Belediyesi tarafından yapılacak olan bu tesisin termal anlamda tesisleşmede bir başlangıç olacağını kaydeden Çakacak, “Buradan Uşak halkının faydalanmasının yanı sıra yakından geçen çevre yolu güzergahında modern termal tesislerin kurulmasını istiyoruz. Termal bölgelere yatırımcıları çağırarak gezdiriyor ve yatırım yapmaları konusunda görüşmeler yapıyoruz. Uşak halkının ve sanayicilerimizin yatırım konusunda bir öncülük yapması gerekiyor. Modern bir termal turistik otelin inşa edilmesiyle bunun ardından yeni tesislerin yapılacağına inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kaplıca bölümünün temeli atıldı. Bu bölümde, sauna, buhar odası, duş ve buz odası, masaj odaları, Türk hamamı, tatlı su ve termal su havuzu, termal jakuzi, vitamin bar, karışık termal ve tatlı su havuzları, açık termal ve tatlı su havuzu, restoran, spor salonu, dinlenme salonu ve soyunma odaları yer alacak.