Ege Anasayfa
12 Haziran 2012
AK Parti İzmir'de yeni yönetim
AK Parti’yi iddialı olduğu İzmir’de yerel seçime taşıyacak kadro belli oldu. Eski yönetimin yüzde 40’ını koruyan İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ın tecrübeye sahip çıkarken işadamlarının önünü açtığı görüldü.

Balçova Selway AVM’nin sahibi Emrun Sulayıcı, petrolcü Ercan Turan yeni yönetime girerken sorumlusu olduğu birimi Türkiye 2’ncisi yapan İl Başkan Yardımcısı Özer Ataç liste dışı kaldı.


ÇEKİRDEK KADROYU KORUDU
AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, güven tazelediği kongrede yeni yönetimini oluştururken Atilla Kaya, Aziz Demir ve Mahmut Badem’den oluşan çekirdek kadrosunu korudu.

YÖNETİMİN EN ÇOK ÇİZİK YİYENİ
Ak Parti eski Konak İlçe Başkanı Fevzi Bayram, kongrede en çok çizik yiyen il yönetim kurulu üyesi oldu. Bayram’ı yedi kişi çizse de seçilmesine engel olamadı. Bayram, yönetime girmesinin sürpriz olduğunu belirterek, çizikler için “Siyaset yapıyoruz, birileri sever birileri sevmez. Bizden rahatsızlık hissedenler tepkisini ortaya koymuş” dedi.

YÖNETİMİN PETROLCÜSÜ
İzmir’de Erhanlar Nakliyat’ın sahibi olan Azerbaycan’da petrol çıkarıp yurtdışına satan Ercan Turan (45) da il yönetiminde yer aldı. Iğdır’da doğan evli ve beş çocuk babası Turan, 12 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı oldu.
İzmir’de 14 şubesi bulunan Foto Remzi’nin sahibi Remzi Dinç de il yönetimine girdi. 48 yaşındaki Dinç, “Tutarlı olduğu için Ak Parti’deyim” dedi.


YÖNETİMİN KIRGINI
Akay’ın ilk dönem yönetiminde halkla ilişkilerden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevi yaparken, sorumlu olduğu Ak Parti İletişim Merkezi (AKİM) İzmir’i, Türkiye ikincisi yapan Özer Ataç liste dışı kaldı. Ataç, “İl Başkanı’nın fikrine danıştığı kişiler var. Onların yönlendirmesiyle bu karar alınmıştır. Demek ki benim yerime koyacakları daha birikimli biri var. Ben herkesle konuşan düşüncesi alan biriyim, ancak burada muhaliflerle konuşmak hatta selamlaşmak bile sıkıntı yaratıyor. Büyük Kongre delegeliğini uygun görmüşler. Biz hizmet nerede yapılacaksa orada oluruz. Zor bir döneme giriyoruz. Parti içinde istediğiniz adamları istediğiniz yere koyarsınız, ancak bunu halka inandırmak lazım. Önümüzdeki dönem parti için sınama dönemi olacak. Karargah boşaltılmalı, sokağa inilmeli” dedi.

EKREM ERDEM KONTENJANI
Akay’ın atama yönetimine giren, ancak bir süre sonra istifa eden teşkilatlardan sorumlu eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Rahmi Taştan, yeni yönetimde yer aldı. Taştan, “Cuma günü teşkilatlardan sonumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem beni telefonla aradı ve ‘bu dönem sana ihtiyacımız var. Teşkilatta birlik ve beraberliğin sağlanması lazım’ dedi. Ben de görevi kabul ettim” dedi.