Cumartesi
03 Aralık 2011
Ünlülerin online sırları
Araştırmalara göre Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapanların yüzde 74’ü kolaylık ve pratiklik nedeniyle bu kanalı tercih ediyor. Zamandan tasarruf etmek ve uygun fiyata alışveriş imkânı diğer nedenler arasında. Her biri kendi alanında ünlü isimlere, internet alışverişinde kullandıkları adresleri ve neden bu yöntemi seçtiklerini sorduk. Verdikleri cevaplar, araştırmaları doğruladı.

KANAT ATKAYA / Hürriyet yazarı

Bulamadığım kitaplar için

Alışverişi çok fazla sevmediğimden internet üzerinden sadece kitap almayı tercih ediyorum. Bunun için de öncelikli adresim www.nadirkitap.com oluyor. Her aradığımı bulabiliyorum. Özellikle ilk baskılar ve artık baskısı olmayan kitaplar için ideal. Örneğin en son Ece Ayhan’ın Ortodoksluklar kitabını satın aldım. Bir de İkinci Meşrutiyet’le ilgili kitapları. Bu site dışında sahafların kendi internet sitelerini de kullanıyorum. Simurg Kitabevi’nin sitesi bu konuda çok başarılı; www.simurg.com.tr. İnternet alışveriş yapmanın bir diğer avantajı da indirimlerden faydalanmak.

IŞIN KARACA / Şarkıcı

Yenilikleri takip etmenin en hızlı yolu

İşim gereği çoğunlukla zamanla yarışıyorum. Bu yüzden özellikle son dönemde benim için yenilikleri takip etmenin en kolay yolu internet oldu. Sokakta uzun uzun gezmektense ihtiyacım olanı birkaç dakika içinde çok daha hızlı ve kolay bir şekilde bulabiliyorum. Yabancı kitaplar için ilk tercihim www.amazon.com oluyor. Bunun dışında giyim, makyaj ürünü ve bebek ürünleri için farklı siteleri tercih ediyorum.

AHMET ÜMİT / Yazar

Kapıma kadar geliyor

Kitap, DVD, CD, gıda ve temizlik ürünleri gibi pek çok ihtiyacımı internetten karşılıyorum. www.idefix.com, www.kitapyurdu.com, www.migros.com.tr ve www.markafoni.com adreslerini kullanıyorum. Bu sayede alışverişe ayırdığım zaman azalıyor, kendime vaktim kalıyor. Ayrıca aradığım her ürüne ulaşmam çok kolay oluyor. En önemlisi de sipariş ettiğim her şey, kapıma kadar getiriliyor. Üstelik internetteki fiyatlar, dışarıdaki mağazalardan çok daha uygun oluyor.

SERDAR KUZULOĞLU / Bilişim ve teknoloji yazarı

Ucuz nerede ben orada

Alışveriş için, internette gerçek hayattaki gibi sürekli ziyaret ettiğim mağazalar yok. Çoğu zaman satın almak istediğim şeylere yönelik genel tarama yaparak en ucuz hangisindeyse ona yöneliyorum. Türkiye içinden alınacak şeyler için www.cimri.com ve www.akakce.com gibi karşılaştırma sitelerini kesinlikle tavsiye ederim. Yabancı siteler arasında en sık kullandığımsa www.amazon.com. Yakın zamana kadar ABD sürümü amazon.com’u kullanıyordum ama nakliye ücretlerinin daha makul olması sebebiyle İngiliz www.amazon.co.uk adresini daha fazla tercih eder oldum. En büyük bağımlılıklarımdan biri de Çin malı hemen her türden ürünü üç beş dolara alabildiğiniz www.dealextreme.com. Nakliye ücreti almaması beni bu siteye daha da bağlıyor. Çok para harcamaya başladığım için bıraktığım bir diğer e-ticaret tüyosu da www.myus.com. Bu site sadece ABD içine satılan özel ürünler için sanal bir adres veriyor. Aldıklarınızı bu sanal adrese yönlendiriyorsunuz, ardından site sizin Türkiye’deki adresinize yönlendiriyor. Bunun www.amerikadaniste.com gibi Türkçe sürümleri de var. Tüm bu siteler, alışveriş için harcadığım zamanı azaltıyor. Fiziki olarak alışveriş yapmayla kıyaslanmayacak kadar kısa bir sürede ürünü bulup, emsalleriyle karşılaştırıp satın alabiliyorsunuz. Çok daha fazla seçeneğe sahip olmak da cabası. Ürünün kapınıza teslim edilmesi de alışkanlık yaratıcı.

ÇAĞLA ŞİKEL / Manken

Yolda bile alışveriş imkânı

Alışveriş yapmayı seviyorum. Ama internetten alışveriş yapmak çok daha güzel. Çünkü satın almayı çok istediğim ama Türkiye’ye gelmeyen pek çok model oluyor. Bunları da internet sayesinde otomobilde giderken bile satın alabiliyorum. Daha çok ayakkabı ve elbiselerimi internet sitelerinden satın alıyorum. Bunun için www.shopstyle.com, www.shopbop.com, www.revolveclothing.com, www.urbanoutfitters.com siteleri tercihlerim arasında.

ÖZLEM SÜER / Moda tasarımcısı

Ürün kalmadı derdi yok

Kısıtlı zamanda yaptığım  alışverişlerim, internet başında çok daha hızlı ve kolay oluyor. Bir de mağazada beğendiğiniz ürünün kalmamış olma ihtimali yüksekken, internet sitelerinde böyle bir sorunla karşılaşılmıyor. www.colette.fr, farklı tasarımlar ve cool aksesuvarlar için ideal. Aynı şekilde www.netaporter.com’u da unutmamak gerek. Ayrıca www.etsy.com ve www.shopbop.com da sıklıkla alışveriş yaptığım siteler arasında. Eşime hediye bakacağım zaman www.mrporter.com’u açıyorum. www.izzyandfloyd.com da oyuncaklar için seçilmeli.

ÖYKÜ GÜRMAN Şarkıcı

Nadir ürünler için

Değişik, benzeri az ürünleri bulmanın en iyi yolu alışverişi internetten yapmak. Ev aksesuvarları, çiçek, parfüm, ayakkabı gibi pek çok ihtiyacımı böyle karşılıyorum. Son zamanlarda www.limango.com, www.markafoni.com, www.zizigo.com, www.daybuyday.com ve www.morhipo.com en çok kullandığım adresler.