Yazarlar
15 Haziran 2011
MHP’yi baraj altından Süleymancılar kurtarmış
TARİKAT ve cemaatlerin seçimler üzerinde etkisi nedir?

Biz dostumuz uyardı; “Süleymancılar cemaatine bir bakar mısınız” dedi.

Alanya’daki bazı dostları aradık. Şu bilgileri edindik:
Bilindiği gibi AKP’nin kuruluşunda Süleymancıların lideri konumundaki Ahmet Denizolgun’un kardeşi Mehmet Denizolgun kurucular listesinde yer alır.
Buna Ahmet Denizolgun karşı çıkar; ancak kardeşi aday gösterilir.
Ve abi Denizolgun, 2002 ve 2007 seçimlerinde milletvekili seçilir. Ancak bu dönem aday gösterilmez.
Kardeşler arasındaki anlaşmazlık giderek büyür.
2007 seçimlerinin üzerinde durmak gerekiyor.
Mehmet Denizolgun, kendisiyle birlikte Süleymancılar’dan, eski lider Kemal Kaçar’ın (Demirel’in Adalet Partisi’nden 3 dönem milletvekili seçilmişti) geçmişte şoförlüğünü yapan AKP Ankara eski İl Başkanı Nurettin Akman’ı Çankırı’dan ve yine Kemal Kaçar’ın yanında bulunmuş olan Turan Kıratlı’yı da Kırıkkale’den Meclis’e taşımıştır.
Denizolgun kardeşler, Süleymancılar’ın kurucusu Süleyman Efendi’nin torunlarıdır.
İki kardeş ‘post’ kavgası nedeniyle uzun yıllardır kavgalıdırlar; öyle ki Ahmet Denizolgun, annesinin cenaze namazının kılındığı camiye abisi Mehmet Denizolgun’u aldırmamıştır.
2011 seçimlerine gelirken AKP’nin anayasayı değiştirecek oya ihtiyacı vardır.
Bunun için de MHP barajın altında kalmalıdır.
AKP, Ahmet Denizolgun’la anlaşmayı düşünür. Ancak bundan bir süre önce Ahmet Denizolgun, Alanya’da MHP lideri Devlet Bahçeli ile yüz yüze görüşmüş ve blok halinde destek sözü vermiştir. Kendisine bir aday listesi de verilmiştir.
Aday tespitinden önce eski AP milletvekili İsmail Amasyalı, Adana mitingine gitmekte olan Başbakan Erdoğan’la Sabiha Gökçen Havalimanı’nda karşılaşır. İddiaya göre Amasyalı “Ahmet Denizolgun, blok halinde MHP’yi destekleyecektir” der. Erdoğan “Ben o işi hallettim” der. Amasyalı ise grubun MHP’yi destekleyeceği görüşündedir.
Yine iddiaya göre, Bülent Arınç, Ahmet Denizolgun’la görüşmüş ve destek konusu üzerinde karşılıklı mutabakata varılmıştır. Buna göre, AKP, Mehmet Denizolgun, Turan Kıratlı ve Nurettin Akman’ı aday göstermeyecek; Ahmet Denizolgun da aday olmayacaktır.
Nitekim bu üç isim aday gösterilmez. Ahmet Denizolgun, 80 ildeki yurt idarecilerini telefonla arayarak “Blok halinde MHP’yi destekleyeceksiniz, fire istemiyorum” talimatını verir.
Süleymancılar şimdi kendilerine bir pay çıkartıyorlar:
“MHP’nin barajı aşıp %13’lere gelmesinin sebebi budur. AKP bu nedenle 25’e yakın milletvekili kaybetmiştir.”
Bütün bu iddiaları, Süleymancıların kamuoyunda bilinen en açık ismi eski milletvekili İsmail Amasyalı’ya aktardık. “Ben bunları tekzip etmem. Bizim bildiğimiz şeylerdir. Ama bu arada, destek konusunda Tayyip Bey’e doğru şeyler aktarılmamıştır” dedi.
- Süleymancıların gücü nedir?
- Taban %3 olarak kabul edilir; %5’e kadar çıkar. Süleymancılar’ın ülke içinde 3 bin yurdunun olduğunu galiba bilmiyorsunuz. Her yurtta kalan 100 talebeden hesap yapabilirsiniz. Bu seçimin bir başka galibi de Ahmet Denizolgun’dur denilebilir.
- Şu anda Süleymancı vekiller kimdir?
- MHP’de konulan isimler vardır; örneği Antalya 4. sırada Kemal Çelik. Ama MHP 3 çıkarttı. Bugün parlamentoda başka cemaatler ve tarikatlardan olanlar vardır; ama Süleymancılar yoktur.
İskenderpaşa Cemaati de MHP’yi destekleyeceğini açıklamıştı.

İstanbul’da 1. gelmeyen...

OKURUMUZ M. Ayhan Kara’dan İstanbul notu:
İstanbul’da CHP 12 belediyesinin olduğu ilçelerden beşinde geride kaldı (Kartal, Avcılar, Maltepe, Ataşehir, Büyükçekmece). Ayrıca il başkanı da hedefini tutturamadı, 1. bölgede bile birinci parti çıkmak bir yana, ciddi fark yedi. İstanbul’da 1. gelemeyenin ülke de birinci gelemeyeceğini çok anlattık ama demek ki tam anlatamamışız. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Mersin gibi büyük illerde özel bir strateji uygulanmalıydı. Sadece İstanbul’da 85 milletvekili çıkıyor, sözü edilen iller milletvekili sayısının neredeyse üçte birine karşılık geliyor. CHP yeterince başarılı olamadıysa bunda üst üste yaşanan sıkışık kurultay süreçlerinin ve hemen akabinde girilen seçim sürecinin; dolayısıyla zamanın yetmemesinin payı da çok.

BİLİYOR MUSUNUZ

- AVRUPA Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Turgut Öker’in İstanbul 1. bölgede (Kadıköy) 1600 oyda kaldığını...  ? ORDU’dan bağımsız aday olan Murat Hazinedaroğlu’nun 3251 oy sağladığını...
- İSTANBUL’daki 39 ilçeden listeye konulanlardan sadece (CHP 1. bölge, 11. sıra) Kadir Gökmen Öğüt’ün seçilebildiğini... ? BAĞIMSIZLARDAN Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşmesi halinde yerine, YSK yasası gereğince AKP’den bir üyenin getirileceğini...

CHP’ye kurultay mı gerek

“Daldaki kuşun peşinden koşarken eldeki kuş kaçırılır.”
Bu özdeyiş CHP için ne kadar uygun değil mi? CHP 30’ları, hatta 40’ları bekliyordu, ne oldu böyle?
CHP eski İl Başkanı Berhan Şimşek ağır konuşuyor: “Örgütü dışlayanlar bugün aldıkları sonucu örgüte yükleme çabasındalar. Örgüt dışarda bırakılmadı mı? Atatürk’ün adını ağzınıza aldınız mı? Seçimli kurultay çağrısında bulunmak, benim tanıdığım Sayın Kılıçdaroğlu’na yakışır.”
Muhalefet kurultay için imza toplamaya başladı bile...
CHP kurultaysız ‘yaşayamaz’.
Şahin Mengü, Canan Arıtman ve Mesut Değer’den başka tepki gösteren ve uyaran başka isimler de ortaya çıkacaktır. Mehmet Sevigen, Çetin Soysal, Mustafa Özyürek, Muharrem İnce.
Baykal “Başarısızız” diyor açıkça.

İSKİ neden devre dışı

23.01.2011 tarihinden önce İBB Meclisi’nden geçen parsel bazında yada bölge planlarında İSKİ içme suyu havza yönetmeliğine uymayan planlara itiraz edilir, planlar bu yönde düzeltilir ve hayata geçerdi. İSKİ görüşüne rağmen plan yapılamazdı. Böylelikle planlar daha sıkı kontrol edilebiliyordu.
Bu tarihten sonra yürürlüğe giren İSKİ İçme Suyu Havzaları Yönetmeliği’nin 6.3 maddesi “İstanbul il sınırları içinde mevcut Çevre Düzeni Planları, İSKİ görüşlü imar planları ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca onaylanan imar planları, idare (İSKİ) uygulamalarında esas alınır” hükmüne göre, İBB Meclisi tarafından onaylanan imar planlarına itiraz edilemiyor.
Dünkü yağmurlardan sonra Ayamama deresinde neler yaşandığı bir kez daha görüldü. İSKİ imar uygulamalarında nasıl devre dışı bırakılır?