Seyahat
25 Nisan 2011
Kafelerine, yemeklerine bayıldım çarşısında huzur buldum
İstanbullu Seda Rukiye Taşçınar (29), tekstil mühendisi. Sinema, spor, müzik, resim, fotoğraf ve kitapların yanı sıra en önemli hobisi seyahat. Taşçınar, geçen baharda Yunanistan’ın Türkiye sınırına 40 kilometre uzaklıktaki sahil kasabası Dedeağaç’a (Alexandropoli) gitti. “Sahildeki kafeleri, yemekleri, çarşısındaki küçük dükkanları keyifliydi. Sevimli, hesaplı, zahmetsiz şehir. Hafta sonu tatili için iyi seçim” diyor.

Ne sıklıkla seyahat edersiniz?
- Zaman, para ve yoldaş bulduğum sürece her an seyahate hazır ve her türlü maceraya açığım. Yılda en az iki kez yurtdışına çıkıyorum. Türkiye içinde ise her yıl, bir iki kez farklı bir şehre ya da daha önce gittiğim şehirlerin görmediğim bölgelerine gidiyorum.
Daha önce nerelere seyahat ettiniz?
- ABD’de 8, Hollanda’da üç kent gördüm. Paris, Brüksel, Londra, Kahire, Tunus, Yunanistan, Dubrovnik, Saraybosna, Sırbistan seyahat ettiğim diğer ülke ve şehirler. Türkiye’de de epeyce şehir gezdim.
Dedeağaç’a zaman gittiniz?
- Geçen sene bahar başında gittim. Türkiye Yunanistan sınırını geçtikten sonra hemen sahil kıyısında kalan, etrafı tepelerle çevrelenmiş küçük bir sahil kasabası Dedeağaç. 
Sizi oraya çeken neydi?
- Aslında küçük bir sahil kasabası. Evros’a bağlı. Evros’un 120 bin nüfusunun 20 bini Türk kökenli. Yazın daha kalabalık ve canlı olduğuna eminim ancak bahar ve sezon sonu gidildiğinde kafa dinlemek, biraz gezip dolaşmak, deniz ve manzaranın tadını çıkarmak, farklı lezzetler denemek isteyenler için Türkiye’ye yakın bir yurtdışı seyahati seçeneği. Ayrıca ulaşımı kolay ve ucuz. Yazın deniz tatili için tercih edilebilir. Ben baharda gittiğimde de denize girdim. Bence kasabanın en çok kafeleri keyifli, mimarileri etkileyici. O bölgeye özgü kahvelerinin tadına bakılmadan dönülmemeli. Dedeağaç’ın çarşısında da gezmek keyifli. Küçük butik tarzı dükkanlar eğlenceli oluyor. Bir de yakın bir ada var Dedeağaç’a. Biz buraya da gitmeyi istedik ancak maalesef turist bürosundan feribot saatlerini yanlış aldığımız için başaramadık.

http://preview.hurriyet.com.tr/preview/image.aspx?picid=13256017

TÜRK DAMAĞINA UYGUN LEZZETLER

Nerede kaldınız?
- Türkiye’nin güney kasabalarındaki küçük oteller gibi konaklama seçenekleri bulabiliyorsunuz orada. Biz ucuz bir tatil hedeflemiştik. Doğrusu çok lüks otellere de pek rastlamadık. Sade, standart, temiz, küçük pansiyonlar arayanlar için seçenek bol. Biz bir arkadaşımızın tavsiyesiyle sahil kenarında Otel Erika’da kaldık. Manzarası çok güzeldi ve fiyatı bütçemize uygundu.
Gece hayatını nasıl buldunuz?
- Dedeağaç’ta sahil boyunca kafeler, restoranlar, barlar yer alıyor. Özellikle hafta sonu mekanlar dolu oluyor. Ancak merkezde gece kulübü tadında bir yer bulunmuyor. Genel olarak oturup müzik dinleyip muhabbet edilecek mekanlar var. Ayrıca iskelede de dekorasyonu dikkat çeken sade bir bar vardı, tavsiye edebilirim. Kasabada meraklısı için taverna benzeri mekanlar da yer alıyor.
Yemekleri nasıl buldunuz?
- Sahil boyunca sağlı sollu restoranları bulunuyor. Yemekler çok güzeldi. Zaten çoğu bizim damak tadımıza uygun. Mezeler, balık, et seçenekleri var. Feta peynirleri, patlıcanın kullanıldığı mezeler mutlaka denenmeli. Kafe, restoran, bar... Nereye giderseniz gidin masaya ilk gelen şey bardak ve soğuk su. Üstelik ücretsiz. İçecek olarak tabii ki Yunan rakısı diye bilinen ünlü uzo’dan denedik ama değişik biraları da var. Ayrıca frappe dedikleri soğuk kahveleri çok meşhur. Bizim kıraathane dediğimiz tarzdaki küçük mekanlarda çay gibi bu kahvelerden içiyorlar.
Orayla ilgili ilginç bir anınız var mı?
- İyi İngilizce konuşan birilerini bulmak zordu, bu nedenle anlaşma konusunda biraz sıkıntı yaşadık. Ayrıca yakınlık uzaklık kavramı ile ilgili bir sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Gideceğimiz yerin ne kadar uzakta olduğunu sorduğunuzda yürüme mesafesiyle tarif ettiklerini düşündüğümüz yerler otomobil ile gitme mesafesi olabiliyor.
Oraya gitmek isteyenlere neler önerirsiniz?
- Keyifli, çok masraflı olmayan ve kolay ulaşılabilen bir mekan, kısa bir tatil için kesinlikle denenebilecek bir seçenek.