Yaşam
08 Ağustos 2003
8 kat 300 dükkán takı dolu Marpuççular hanı
İstanbul'un ucuzluk adresi olan Eminönü'nde yok yok. Kadınların en çok uğradığı yerlerden biri de Marpuççular Hanı. Burada sayısız çeşitte takı ve aksesuvar bulabilirsiniz. Ayrıca boncuk, pul, sim, zincir, kopça, deri gibi takı ve aksesuvar malzemeleri de satılıyor. İsteyen alıp kendi takısını kendisi yapabiliyor. Üstelik fiyatlar çok ucuz. Han'da hem toptan hem perakende satış yapılıyor.
Lüks semtlerdeki pahalı bijuteri dükkanlarından alışveriş edenler, Eminönü'ndeki Marpuççular Hanı'nda birkaç saat dolaşırsa, alışveriş adresini değiştirebilir. Çünkü bu han, birçok bijuterinin toptan takı ve aksesuvar aldığı, ama aynı zamanda perakende satış da yapan 300'e yakın dükkandan oluşuyor. Marpuççular Hanı'ndaki takılar imitasyon. Burada gümüş gibi değerli malzemelerden yapılmış takılar bulmanız mümkün değil. Ama metal, deri, fildişi, kemik, plastik, kristal gibi pek çok malzemeyle yapılan zevkli yüzük, bilezik ve kolyeler var.

Eminönü'ndeki sekiz katlı Marpuççular Hanı 2000'e kadar elektronikçiler çarşısıydı. Şimdi ise boncukçular çarşısı olarak biliniyor. Sabah saat 08.30 ile akşam 18.30 saatleri arasında açık olan Marpuççular Hanı, bütün gün dolup taşıyor. Mısır Çarşısı'nın ana kapısından girip, Tahtakale kapısından çıkın. Tam karşı sokaktan yukarı doğru yürüyün, ilk sola saptığınızda sokağın (Marpuççular Sokağı) girişinde Marpuççular Hanı karşınıza çıkıyor. Han'dan içeri girer girmez, cıvıl cıvıl vitrinler göz kamaştırıyor.

FİYATLAR EN FAZLA 15 MİLYON

Han'da bulunan bütün dükkanlarda fiyatlar birbirine çok yakın. Ortalama bilezik fiyatları 1 ile 5 milyon, kolyeler 750 bin ile 3 milyon, küpeler 500 bin ile 2 milyon, tokalar 200 bin ile 1 milyon, postişler 2 ile 15 milyon, şallar 1-5 milyon, yüzükler 1-10 milyon, güneş gözlükleri 5-15 milyon lira..

Resul Bijuteri'de küpeler, kolyeler 1 milyon 500 bin, halhallar 1 ile 2 milyon, el bileğini ve parmakları kaplayan taş işlemeli şahmaranlar 6 milyon, toka ve saç bantları 3 yüz ile 500 bin, bilezik, kolye ve küpeden oluşan takımlar 4 ile 12 milyon, imitasyon yüzükler 3 ile 10 milyon arasında satılıyor.

Keskin Bijuteri iki dükkandan oluşuyor. Bir bölümünde bijuteri malzemeleri, diğer bölümünde ise Çin, Endonezya, Hindistan, Pakistan'dan gelen hediyelik eşya ve heykeller satılıyor. Abanoz ağacından heykeller, 35 milyon, biblo ve hediyelik eşyalar 1 milyon 500 bin ile 40 milyon arasında, kolyeler 2-4 milyon, kemerler, 2-7 milyon; şallar 1.5-5 milyon arasında.

KENDİ TAKINIZI KENDİNİZ YAPIN

Kaya Kardeşler'de hazır takı yok ama kendi takınızı yapmanız için her çeşit malzeme var. Boncukların 50 gramı 1 milyondan başlayıp, 7 milyon 500 bine kadar çıkıyor. Gece elbiselerine dikilen taşların 10 metresi 40 milyon, pulların 100 metresi 15 milyon, içinde yüz şişe bulunan sim kutuları 5 milyon, tüy ve peluşların metresi 1 milyon 500 bin ile 7 milyon 500 bin arasında. Boncuktan zincire, kopçadan deriye kadar takı yapımında gerekli olan her malzeme var.