Ekonomi
11 Ocak 2003
Genç Osman gibi Bağdat'tayız
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tartışmalı Irak seferine dün iki uçak dolusu 315 kişilik işadamı heyetiyle çıktı. Tüzmen, bir yandan gezisini ‘‘Genç Osman'ın Bağdat Seferi’’ne benzetti, diğer taraftan da, ‘‘Barış treninin son vagonunda da olsa yer almamız gerektiğine inanıyoruz’’ dedi.
DEVLET Bakanı Kürşad Tüzmen, ‘‘Genç Osman'ın Bağdat Seferi’’ne benzettiği Bağdat gezisine dün iki uçaklık ve 315 kişilik işadamı kafilesiyle başladı. Tüzmen, ‘‘Barış treninin son vagonunda da olsa yer almamız gerektiğini düşünüyoruz’’ dedi.

Tüzmen, dün Irak'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, iki uçak dolusu kalabalık bir dış ticaret heyetiyle birlikte Bağdat'a gittiklerini ve Türkiye'den 1000'e yakın firmanın Irak'la iş yaptığını anımsattı. Tüzmen, firmaların karşılaştığı sıkıntıların çözümü ile yeni açılacak ihalelere dönük görüşmeler yapacaklarını vurguladı.

Bunun rutin bir çalışma olduğunu bildiren Tüzmen, ‘‘Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı, BM'nin petrol karşılığı gıda programında ihalelerden alması gereken payı artırması için yapmış olduğu çalışmalardan biridir’’ dedi.

YASAKLI BÖLGEDEN GEÇTİ

Uçakta, Bağdat'a gelirken, Diyarbakır-Bağdat rotası izlenerek uçuşa yasaklı bölgeden geçilmiş oldu.

Tüzmen, uçağın mikrofonundan tüm yolculara yaptığı açıklamada, ‘‘Sağolsun pilotlarımız, adrenalimiz yükselsin diye heyecanlı bir rota seçmişler’’ dedi. Tüzmen, bunun ticaretin barışa nasıl yol açtığını göstermek için bir fırsat oluşturduğunu söyledi. Kalıcı ticari ilişkiler yarattığını da kaydeden Tüzmen, ‘‘Bu da, beraberinde kalıcı barışı getirir’’ diye konuştu.

HAVAALANINDA KARŞILAMA

Tüzmen, Bağdat havaalanında Iraklı meslektaşı Mehdi Salih tarafından karşılandı. Tüzmen, Bağdat'taki ilk açıklamasında ‘‘Biz dün buradaydık, bugün buradayız, yarın da burada olacağız’’ dedi. 2 milyar dolarlık bir iş hacminin gündemde olduğunu söyleyen Devlet Bakanı Tüzmen, ‘‘Barışın ticaretle gelebileceğini göstermek istiyoruz’’ dedi.

Askeri üniforma giydiği dikkat çeken Irak Ticaret Bakanı Salih ise Türkiye'nin gönderdiği mesajdan mutluluk duyduklarını belirterek, liderleri Saddam Hüseyin'in de, Türkiye ile ticareti geliştirmek için büyük bir çaba sarfettiğini söyledi. Tüzmen'e Irak ile ilişkileri geliştirdiği için övgülerde bulunan Salih, Irak'a uygulanan ambargonun yalnızca Bağdat'a değil, Türkiye'ye zarar getirdiğini ifade etti.

Türkiye'de bundan önceki siyasi iradenin de, Irak'a karşı izlediği izlediği politikadan memnun olduklarını dile getiren Irak Ticaret Bakanı Salih, bu gezinin kendilerine moral verdiğini söyledi.

50 KİŞİ DE KARAYOLUYLA GELDİ

Tüzmen, iki gün boyunca yapacağı temasları sırasında Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın yanı sıra 10 bakan ile görüşecek. Tüzmen'le birlikte gelen ve çoğunluğu işadamı olan 315 kişilik kafileye karayoluyla gelen 50 kişi Bağdat'ta katıldı. Artık Bağdat'la sembolleşmiş El Reşit Oteli'nde kalan Tüzmen, dün akşam Mehdi Salih tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Gül'ün mesajını götürdü

DEVLET
Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak Devlet Başkan Yardımcısı Ramazan ile bugün görüşerek Başbakan Abdullah Gül'ün yazılı özel bir mesajını Bağdat yönetimine iletecek. Tüzmen'in Bağdat yönetimine götürdüğü mesajda şu ifadeler yer aldı:

‘‘Türkiye sonuna dek komşusu ve dostu Irak'ın birliği, bütünlüğü ve refahından yanadır. Bölgede bir savaş istememektedir. Bunun için Türk hükümeti bölge düzeyinde bir barış diplomamisisi başlatmıştır. Ankara'nın Bağdat'tan isteği ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde istenilenlere harfiyen uymasıdır. Bu sizin için yaptıklarımıza güç verecektir.’’

Bu arada Başbakanlık Kürşad Tüzmen'in Irak ziyaretinin basında yanlış anlamalara ve boyutlarının ötesinde yorumlara yol açtığı gerekçesiyle dün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Türkiye'nin Irak ve BM arasında uygulanan petrol karşılığında gıda programı çerçevesinde Irak'a ihracat yapan ülkeler arasında ilk sırada yer aldığı belirtildi. Programın 1996 yılından bu yana altı aylık dönemler halinde düzenlendiği ifade edilen açıklamada, açılan ihalelerin müzakerelerinin ve ticari sözleşmelerin yapılabilmesi için Türkiye'den ve Irak pazarında yeri olan ülkelerden üst düzey heyetlerin Irak'a gittiği hatırlatıldı.

Irak heyetinde, hangi sektörden kimler var?

ENDÜSTRİ

Kaan Sarıoğlu, Ahmet İnan, Halil Beyenal, Zekai Kutan, Kutlu Karavelioğlu, İbrahim Gürel Yusuf Alan, Sinan Yılmaz, Emin Çelebi, Aslı Öncel, Kemal Üçer.

TEKSTİL

Ali Aşar, Bayram Albayrak, Müslüm Diken, Hatem Saykı.

Dış ticaret

Volkan Akan, Faruk Akkuran, Özgür Tatar, Ahmet Tatar, Mehmet Batallı, Yasemin Aksay, Mohamed Kahil, Sami Alıcı, Üzeyir Kaptan, Sinan Yalınkılıç, Ensar Zümre, Abdülkadir Kaya, Cemalettin Kerim, Mehmet Kutlu, Özcan Aykın, Mehmet Ali Neyzi, Nurettin Ender Kıy, Kemal Hatip, Sema Küçüksöz, Abdülkadir Göncüler, Mehmet Tahir İpekçi, Abdullah Cem Sürmeli, Mustafa Kemal Boralı, Mehmet Sungur, Mehmet Emin Değer, M. Selim Acar, Gönül Alpan, Koray Gönensin, Mert Aksoy, Ercüment Aksoy, Reha Oran, Seden Onum, Musaffer Arslan, Ali Bayramoğlu.

TİCARET

Ahmet Koç, Hasan Gençay, Mustafa Özhan, Ahmet Sever Sönmez, Süleyman Doğan Soylu.

TARIM

M.Samir Kahil, Şahin Batallı, Sedat Özdiker, Ömer Abdullah Özdemir.

İNŞAAT-TAAHHÜT

Yaşar Özmen, Murat Öztay, Namık Eşraf Taner, M. Sait Akat, Tahsin Karabüber, Deniz Türkkan, Alp Delimollaoğlu, Ali Kemal Taner, Kıvanç Eryavuz, Tarkan, Kulak, Dilek Köleoğlu, Serdan Beyhan Konyalı, Sebahattin Öztürk, Sinan Mataracı, Tevfik Öz, Önder Karaduman, Mete Paksoylu, Levent İbiş, Fatih Can, Abdülkadir Başar, Yener Aydın, Bahadır Güngenci, Filiz Uygurer, Recep Bayramoğlu, Miithat Ferim Diri, Mahmut Paputçu.

MAKİNE

Oktay Demirağ, Mahsun Altunkaya, Servet Canpolat, Bingül Püskül, Emre Püskül, Güngör Yıldız, Ahmet Arapkirlioğlu, Heybetullah Aksan, Taner Değirmenci, Nail Umar, Mehmet Dursun Er, Sedat Silantaroğlu, Mustafa Serin, Hakan Bayraktar.

METAL

Ayhan Bilgin, İsa Ünal, Gülin Nuray Baştürk, Necati Bilgi, Ertaç Can, Hakan Bayraktar, Ahmet Muhtar, Tepiroğlu.

OTOMOTİV

Sedef Vehbi, Cengiz Yalçın, Mustafa Arslaner.

GIDA-İÇECEK

Mahmut Arslan, Mohamed Babiker Makki, H. Mehmet Erbak, Alaaddin Ökmen, Resul Şimşek, Mahmut Erdoğan, Vedat Ali Özışık, Hüseyin Al Abdullah

KİMYA-İLAÇ

Deniz Kurtsan, Mehmet Dursun Er, Mehmet Oğuz

BEYAZ EŞYA-ELEKTRONİK

Arel Fatih Atakol, Rezzak Kanağ, Mehmet Altınbaş,

TELEKOMÜNİKASYON

İsmet Anaç, Halil Orhan, Sebahattin Uğur, Murat Aslan.

GAZ-LPG

Recep Ali Hacısüleymanoğlu, Ali Seçer, Aydın Sakal, Özcan Öncebe.

TURİZM

Hasan Kasanç, Ömer Bolat.

ÇİMENTO

Ali Nazım Alpkaya, Ali Özpolat.

ENERJİ

Serhat Özdinç, Akif Emre Sayer.

ORMAN-KAĞIT

Zeki Şahin, Mustafa Özdemir, Muzaffer Aydemir, Mehmet Şahbaz.

BİLGİSAYAR

İbrahim Özer

HOLDİNG

Haşim Şahin, Halil Özer, Murat Işık.

KARA LİSTE UYARISI

Eski bir istihbarat uzmanı, ABD operasyona hazırlanırken Irak'a yüzlerce işadamı gitmesinin riskli olduğunu hatırlattı, ‘‘Irak'ta yakında yeni yönetim olacak, sizi kara listeye alırlar’’ uyarısında bulundu.