06 Eylül 2008 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
    << önceki gün  sonraki gün >>
ENGLİSH
YAZARLAR
TEKNOLOJİ
ANKARA
EGE
KÜLTÜR SANAT
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
Tüm Seyahat Haberlerini Okumak İçin

Rakoczi Müzesi Tekirdağ'ı Macarlar'ın uğrak noktası yaptı

06 Eylül 2008
Macar milli kahramanı Prens Ferenc Rakoczi'nin Tekirdağ'da yaşadığı evi yılbaşından bugüne 3 bin 500 kişi ziyaret etti.

Rakoczi Müzesi Müdürü Ali Kabul, evi çoğunlukla Macarların ziyaret ettiğini, ancak bu yıl komşu ülkeler Bulgaristan ve Yunanistan'dan da grupların geldiğini söyledi. "Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında büyük artış var. Hedefimiz bu yıl toplam 7 bin 500 ziyaretçiye ulaşmak"dedi. Geçen yıl müzeyi 6 bin 500 kişinin ziyaret ettiğini hatırlatan Kabul, artışta Tekirdağ Macar Dostluk Derneği ve Macaristan'ın Tekirdağ Fahri Konsolosu Erdoğan Erken'in büyük emeği olduğunu belirtti.

Rakoczi'nin son yıllarını geçirdiği Barbaros Mahallesi'ndeki ev, Macaristan hükümetince restore ettirilip 25 Eylül 1982'de müze olarak ziyarete açılmıştı. Müze koleksiyonunda Türk - Macar ilişkilerini ve iki ulusun halk sanatlarındaki benzerliğini sergileyen eserler ile Rakoczi'nin şahsi ve ailesine ait eşyalar bulunuyor.

1676'da Macaristan'ın Zemplen iline bağlı Borsi beldesinde doğan Rakoczi, Avusturya sarayına devşirme verilmişti. 6 yaşında Vatikan'da din eğitimi almaya başladı. Ergenlik çağında Avusturyalılar'ın Macaristan'ı işgal edeceğini anlayınca, Fransa'ya geçti. 1701'de Fransa'nın yardım ve desteğiyle Macar bağısızlık savaşını başlattı. 1717'deki Viyana bozgunundan sonra ailesini ve çocuklarını Fransa'da bırakarak, 250 kişilik maiyetiyle Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine geldi.

Edirne ve İstanbul'da yaşamını sürdüren Rakoczi, 1720'de gönderildiği Tekirdağ'da, 8 Nisan 1735'te yaşamını yitirdi. Tekirdağ'da adına yapılmış bir çeşme bulunan Rakoczi'nin mezarı, İstanbul'da Saint Benoit Lisesi'ndeki şapelde.
Tıkla son dakika haberleri cebine gelsin...
Haberlerimizden anında haberdar olun... HEMEN YÜKLE
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH