21 Nisan 2008 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
    << önceki gün  sonraki gün >>
ENGLİSH
YAZARLAR
TEKNOLOJİ
ANKARA
EGE
SAĞLIK
KÜLTÜR SANAT
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Ege
21 Nisan 2008
Kadın işçilere doğum parasıSosyal güvenlik sistemimizde yıllardan beri varolan bir uygulama. Kadın işçi belli şartların varlığı halinde, doğum yapması durumunda belli süreliğine SSK'dan "analık geçici işgöremezlik ödeneği" almakta. Teknik adı bu. Ancak, uygulamada hep analık parası deniliyor.

Analık halinde çalışma yasağı

Esasen kadın işçinin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere çalıştırılması yasaktır. Dahası çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta daha ilave edilmektedir. Öte yandan, kadın işçi/sigortalı hekim raporu ile belgelendirmesi kaydı ile doğumuna 3 hafta kalıncaya kadar işyerinde çalışabilir. Böyle olunca doğumdan önce, çalışmadan geçirmesi gereken 5 haftalık süre, doğumdan sonraki 8 haftalık süresine ilave edilir.

Belirtelim ki; kamuda sözleşmeli olarak istihdam edilen kadın personel için de aynı hükümler geçerlidir.

Ücretsiz izin hakkı

16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra, kadın işçinin istemesi halinde, altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında da dikkate alınmaz. Burada işverene takdir hakkı verilmemiş, kadın işçiye doğumdan sonra istemesi halinde 6 aya kadar da ücretsiz izin kullandırma zorunluluğu getirilmiştir. Bu süre sonunda kadın işçi tekrar aynı işinde çalışmaya başlayacaktır.

Kamuda sözleşmeli çalıştırılan personelin özel durumu

Kamuda sözleşmeli olarak çalışan kadın personel ise bu kadar şanslı görülmüyor. 657 sayılı Kanunun 4/B. maddesine göre istihdam edildiklerinden, kanunun (4/A) maddesindeki kadrolu devlet memurlarının haklarından da yararlanamamaktalar. Şöyle ki; sözleşmeli kadın personel de aynı kadın işçiler gibi doğum sebebiyle 16 yada 18 haftalık izni kullanabilecek. Ancak, bu süre sonunda işe başlaması gerekiyor. Aksi halde sözleşmeli kadın personelin sözleşmesi fesh olunmaktadır.

Doğum sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personel, kesin olmamakla birlikte ayrıldıkları kurumlarında yeniden işe alınabilir. Belirtelim ki; sözleşmeli personel olarak çalışılmış olması, yeniden istihdam edilebilme açısından kazanılmış hak teşkil etmez.

Ancak yeniden işe alınacak sözleşmeli personelin; sözleşmesinin fesih tarihi itibarıyla iş sonu tazminatını almamış bulunması, doğum izninin bitimini müteakip en geç bir yıl içinde tekrar işe alınmak için ayrıldığı kurumuna yazılı talepte bulunması ve ayrıldığı kurumunda aynı unvanlı münhal pozisyonunun bulunması gerekmektedir.

Analık Parası

á Doğum yapan kadın işçiye yada kamuda sözleşmeli kadın personele analık parası verilebilmesi için aranan en temel şart; doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 sigorta günün bulunmasıdır. Bu şart yerine getirenlerin doğumdan sonra, vizite kağıdı ve doğum raporu ile SSK'ya başvurmaları halinde doğum parası ödenmektedir. Doğum parasının günlük tutarı ise günlük kazancının 2/3'sidir. Diyelim, günlük 30 YTL kazancı olan sigortalıya SSK günlük 20 YTL analık parası ödeyecektir.

Süt izni

Doğum yapan kadın sigortalılara süt izni de verilmektedir. Buna göre, kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1,5 saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır. Kamuda sözleşmeli olarak çalışan kadın personele de, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1,5 saat süt izni verilir.arkadaşıma yolla yazıcı için
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
<%test = Request.ServerVariables("PATH_INFO") if InStr(test,"spor") > 0 or InStr(test,"bilim") > 0 or InStr(test,"cuma") > 0 or InStr(test,"cumartesi") > 0 or InStr(test,"pazar") > 0 or InStr(test,"kultursanat") > 0 or InStr(test,"dunya") > 0 or InStr(test,"otoyasam") > 0 or InStr(test,"gundem") > 0 or InStr(test,"ekonomi") > 0 or InStr(test,"yasam") > 0 or InStr(test,"teknonet") > 0 or InStr(test,"ege") > 0 then%> <%end if%>
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH