06 Eylül 2007 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
 
    << önceki gün  sonraki gün >>
HABER
 • English
 • Yazarlar
 • 3. Sayfa
 • Ankara
 • Sağlık
 • Kültür Sanat
 • Cuma
 • Cumartesi
 • Pazar
 • Seyahat
 • Tüm Eski Ekonomi Haberlerini Okumak İçin

  Müstakil bir evin maliyeti ne kadar?

   
  ANKA
  Yılın ilk yarısında yapı ruhsatı alınan ortalama büyüklükte bir evin arsa bedeli hariç yapım maliyeti 85 bin, apartman dairesinin inşaat maliyeti ise 77.5 bin YTL düzeyinde gerçekleşti. Ortalama daire büyüklüğü ev tipi yapılarda 183, apartman dairelerinde ise 155 metrekare oldu.

  TÜİK verilerinden yapılan hesaplamaya göre, ocak-haziran döneminde yapı ruhsatı alınan bir daireli ikamet amaçlı binaların toplam değeri 1 milyar 33 milyon YTL oldu. Toplam yüzölçümü 2 milyon 222 bin 186 metrekare olan bu binalarda arsa bedeli hariç metrekare maliyeti 465 YTL olarak belirlendi.

  Metrekare maliyeti geçen yılın eş dönemine göre yüzde 7.6 arttı. Bu binalarda geçen yılın ilk yarısında 179 metrekare olan ortalama daire büyüklüğü ise bu yıl aynı dönemde 183 metrekare düzeyinde gerçekleşti. Buna göre söz konusu binalarda ortalama büyüklükteki bir dairenin arsa hariç yapım maliyeti 85 bin YTL'ye geldi. Daire büyüklüklerindeki artışın da etkisiyle ortalama daire maliyetinde yüzde 9.6 artış yaşandı. 

  Birim inşaat maliyetine göre bir daireli ikamet amaçlı binalarda 100 metrekare büyüklükteki bir dairenin inşaat maliyeti ise 46.5 bin YTL olarak belirlendi.

  Aynı dönemde yapı ruhsatı alınan çok daireli ikamet amaçlı 31 bin 803 binada ise toplam daire sayısı 257 bin 150, bunların toplam yüzölçümü 39 milyon 940 bin 294 metrekare, toplam değeri ise 19 milyar 941.8 milyon YTL olarak gerçekleşti. Buna göre apartman tipi yapılarda arsa bedeli hariç ortalama metrekare maliyeti yüzde 13.1 artışla 499 YTL'ye geldi. Yapı ruhsatı alınan apartmanlarda ortalama daire büyüklüğü yüzde 2.4 artışla 155 metrekareye çıkarken, birim maliyetlerdeki artışla ortalama büyüklükteki bir apartman dairesinin inşaat maliyeti 77.5 bin YTL oldu. Söz konusu maliyet geçen yıla göre yüzde 15.8 arttı.

  Ortalama daire maliyeti geçen yılın aynı döneminde 67 bin YTL olmuştu

  Tıkla son dakika haberleri cebine gelsin... İLK 1 AY ÜCRETSİZ
  Haberlerimizden anında haberdar olun... HEMEN YÜKLE
    Yorum Sayısı 3 / 3     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>     Yorum Analiz >>
  Diğer Yorumlar
  Melik Severcan 06/09/2007 - 14:35
  Emlak maliyetleri,
  Bayındırlık Bakanlığı tarafından açıklanır.
  Bu rakamlar neden verilmiyor ?
  Bayındırlık Bakanlığı Fiyatları daha detaylıdır.
  Ali Sinan Varlık 06/09/2007 - 14:2
  Görülüyor ki aslında daire maliyeti,hele küçük ev için çok değil.Önemli olan arsa bedeli ve satıcının kar yüksekliği. Semtlere göre arsa fiyatları çok değiştiği gibi satıcının kar hırsı da burada büyük rol oynuyor. Tabii İstanbul gibi büyük şehirler de bu maliyetler ve fiyatlar da çok yükseliyor.
  emin eğri 06/09/2007 - 10:34
  Hiç maliyeti artmayan bir yıl olduğunu duymadım zaten.Enflasyon olan yerde de fiyatlar devamlı artacaktır.Ayrıca ihtiyaç varsa,bu da diğer artış nedeni.
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
    Yorum Sayısı 3 / 3     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>     Yorum Analiz >>
  Diğer Yorumlar