29 Kasım 2015 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
27 Ocak 2007
Fatura onlara

Soner GÜREL/ANKARA

Hrant Dink cinayetiyle asayiş sorunu tekrar gündeme gelen Trabzon'da vali ve emniyet müdürü görevden alındı. Vali Yavuzdemir'in görevden alınması bizzat Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla oldu. Terör konusunda deneyimli olan Emniyet Müdürü Reşat Altay'ın yerine Arif Akkale getirildi.

GAZETECİ Hrant Dink'in öldürülmesinden sonraki açıklamalarıyla şimşekleri üzerine çeken Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ile Trabzon Emniyet müdürü Reşat Altay, dün merkeze alındı.

EMİR ERDOĞAN'DAN

Erdoğan, Trabzon'daki asayiş sorununun sürekli gündemde olması ve tartışmaların sona ermemesi nedeniyle İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya sorumlular hakkında işlem yapılması talimatı verdi. Aksu da Yavuzdemir ile Altay'ın olaylarda kusuru olup olmadığının tespiti için 2 mülkiye başmüfettişini görevlendirdi. Ancak bu tasarruf, Erdoğan'ı tatmin etmedi ve her iki yöneticinin de merkeze alınması için Aksu'ya yeni bir talimat verdi. Aksu da Yavuzdemir ile Altay'ı, müfettiş incelemesi başladığı anda merkeze aldı. Erdoğan gazetecilerin üzerine, "Gelişmeleri Trabzon halkına mal edemeyiz. Trabzon halkının huzuru için, Trabzon şehrinin üzerine sıçratılmak istenen bir kara lekenin kaldırılması için, burada sağlıklı bir, mülkiye müfettişlerinin yapmış olduğu çalışmanın yürümesi yazım. Onun için bu adım atılmıştır ve bu adım daha farklı yerlere de sıçrayabilir" dedi.

TARTIŞILAN KENT

TBMM Siyasi Cinayetleri Araştırma Komisyonu ile TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu'nda uzman olarak çalışan Yavuzdemir, Trabzon'a tecrübesi nedeniyle 3 Eylül 2004'te atanmıştı. Onun döneminde, 6 Mayıs 2005'te bildiri dağıtmak isteyen 5 genç, linç girişiminden son anda kurtarılmıştı. Trabzon'da en önemli olay ise 5 Şubat 2006'da Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro'nun 16 yaşındaki O.A. tarafıdan öldürülmesi olmuştu. Bu cinayetten sonra gözler Trabzon'a çevrildi. Kentte asayiş sorununun olduğu tartışmaları gündemden düşmedi. Trabzon'un adı son olarak Hrant Dink'in öldürülmesi olayı ile tekrar gündeme geldi. Katil zanlısı Ogün Samast'ın da Trabzon nüfusuna kayıtlı olması ortamı yine gerdi. Samast'ı azmettiren Yasin Hayal'in de Trabzon'daki McDonalds'a bomba atmaktan 11 ay cezaevinde kaldığı, tahliye olduktan sonra polis tarafından izlenmediği de ortaya çıktı.

AKYÜREK'E TERFİ

Trabzon'da linç girişimi sırasında 5 genci kurtaran İl Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek bir süre sonra Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na atanmıştı. Dün merkeze alınan Altay, terör konusunda deneyimli bir polis şefi olarak Trabzon'da Aksu tarafından görevlendirilmişti. Altay'ın yerine Arif Akkale getirildi,

Trabzon'dan gönlüm ferah ayrılıyorumhttp://preview.hurriyet.com.tr/preview/image.aspx?picid=2786290

MERKEZE alınan Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, gazetecilere şu açıklamayı yaptı: "Hükümetin bir tasarrufudur. Valiler, Bakanlar Kurulu kararı ile atanır, yine Bakanlar Kurulu kararı ile görevinden alınır. O nedenle ben sizlere kırgın değilim, herhangi olumsuz bir düşüncem de yok. 34 yıllık devlet tecrübesi olan bir mülki idare amiriyim. Bu tasarrufun ne olduğunu biliyorum, o nedenle gönlüm ferah bir şekilde Trabzon'dan ayrılıyorum. Trabzon'da bulunduğum süre içinde Trabzonlulara kapımı açtım, vatandaşla son derece güzel diyaloğumuz oldu. Siyasilerimizle uyum içinde çalıştık. Trabzon'a çok güzel hizmetler vermeye gayret ettik ama kısmet bu kadarmış."

Sanki vatan hainliği yaptık

GÖREVDEN alınan Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay üzerlerine düşeni yaptıklarını söyledi. Altay "Ogün Samast'ın kimliğini yarım saat içinde belirleyip İstanbul'a biz bildirdik. Zanlının kaçmadan yakalanmasını biz sağladık. Sanki bizler vatan hainliği yapmış gibi insafsızca, haksızca eleştiriliyoruz. İstihbarat zafiyetimiz de yok, ancak haksız olduğunu düşündüğümüz ve inandığımız eleştirilerden bunaldık. Ne yapacaklarsa yapsınlar" dedi. Altay'ın yerine Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne Arif Akkale getirildi.arkadaşıma yolla yazıcı için
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH