25 Kasım 2015 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
9 Ocak 2007
Konya'da hava kirliliği alarmı

Kerem PULGAT/KONYA, (DHA)

Konya'da hava kirliliği değerlerinin insan yaşamını tehdit eder boyuta ulaşmasına rağmen yetkililerin tedbir almamasına tepkiler her geçen gün artıyor. Valilik, Belediye ve Çevre İl Müdürlüğü ise sessizliğini koruyor.

Yerel gazeteler, son günlerde hava kirliliği ile ilgili haberleri manşetlerine taşırken, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, akciğer ve solunum rahatsızlığı olan hastaların dışarı çıkmaması uyarısında bulundu. Valilik, Belediye ve Çevre İl Müdürlüğü ise sessizliğini koruyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı, Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'na ait internet sitesinde yayınlanan Konya'daki partikül madde ve kükürtdioksit miktarı oranları da kirliliğin geldiği ürkütücü noktayı gözler önüne seriyor. Nefes alamayacak duruma geldiklerini belirten vatandaşlar ise yetkililere tepkili.

Konya'da 30 Aralık 2006'da saat 09.00'da yapılan ölçümde, kükürtdioksit miktarı metreküpte bin 225 mikrogram, saat 10.00'da yapılan ölçümde ise bin 408 mikrogram olarak belirlendi. Aynı gün saat 13.00'te yapılan ölçümlerde ise partikül madde miktarı metreküpte 627 mikrogram çıktı.

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında havadaki partikül madde miktarının 154 mikrogram/metreküp olması gerekirken Konya'da ortalama 600'e ulaştığını belirterek, kamuoyunun dikkatini bu konuya çekti. Kalyoncu açıklamasında, “Bu rakam tehlike sınırı olan 300 değerinin iki katı. Hava kirliliğindeki artış nedeniyle artık çok ciddi önlemler alınması gerekiyor. Plakalarda tek-çift uygulaması, sokağa çıkma yasağı gibi bir dizi önlemler de düşünülebilir” dedi. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kabul ettiği kükürtdioksitte tehlike sınırı 400 mikrogram/metreküp.

‘MASKE KULLANIN' ÖNERİSİ

İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, yoğun hava kirliğinin bazı hastalıkları tetiklediğini belirterek, zorunlu kalınmadıkça sokağa çıkılmaması uyarısında bulundu. Dr. Küçükkendirci, “Geçen yıllara göre Konya'da hava kirliliği önemli boyutlarda arttı. Özellikle üst solunum yolları rahatsızlığı bulunanların çok dikkatli olması gerekiyor. Kronik akciğer hastalığı ve nefes darlığı olanlar bu havalarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalı. Hava kirliliği kalp krizi, astım ve nefes darlığı hastalıklarını da tetikleyebilir. Kükürt ve diğer zehirli maddeler vücuda alınıyor ve bu da sağlığı olumsuz etkiliyor. Bu olumsuzlukları yaşamamak için maske kullanılmasını öneriyoruz” diye konuştu.

BAKANLIK VERİLERİ ÜRKÜTÜCÜ

Çevre ve Orman Bakanlığı, Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'na ait internet sitesinde yayınlanan Konya'daki partikül madde ve kükürtdioksit miktarları da kirliliğin geldiği ürkütücü noktayı gözler önüne serdi. Sitedeki resmi verilere göre, Konya'da 30 Aralık 2006'da yapılan ölçümlerde sabah saat 09.00'daki kükürtdioksit miktarı metreküpte bin 225 mikrogram, saat 10.00'da ise bin 408 mikrogram olarak görüldü. Aynı gün saat 13.00'da yapılan ölçümlerde ise partikül madde miktarının 627 mikrogram olarak ölçüldü. 31 Aralık 2006'da yapılan ölçümlerde de sabah saat 10.00'daki kükürtdioksit miktarı 560 mikrogram/metreküp, 11.00'da yapılan ölçümlerde ise partikül madde oranı 632 mikrogram/metreküp olarak görülüyor.

YEREL BASIN MANŞETLERE TAŞIDI

Hava kirliliği değerlerinin oldukça yüksek seyretmesi ve yetkililerin duyarsızlığı yerel basının da göndemine oturdu. Konya'da yayınlanan yerel gazeteler hava kirliliği sorununu manşetlerine taşıdı. Yeni Konya Gazetesi, hava kirliliğini ‘Ölümler Artabilir' başlığı ile, Yeni Meram Gazetesi ‘Gaz Maskesi mi Kullanacağız?' başlığı ile, Hakimiyet Gazetesi ise ‘Bayramda Zehir Soluduk' başlığı ile verdi. Haberlerde yetkililerin konuya karşı duyarsız kalmalarına dikkat çekilirken, Yeni Konya Gazetesi'nde konuyla ilgili ‘Hava kirliliği giderek artıyor ve kirlilik nedeniyle Konya'da yaşam giderek zorlaşıyor. Hava kirliliğinin normal seviyelerin üzerine çıkması vatandaşları korkutuyor' ifadelerine yer verildi

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Özellikle akşam saatlerinde kent merkezine yakın Selçuklu ve Karatay İlçeleri'nde hava kirliliği nedeniyle göz gözü görmüyor. Kirlilik nedeniyle zaman zaman sokağa bile çıkamadıklarını belirten vatandaşlar, “İki yıldır şehin belirli bölgelerinde doğalgaz kullanılıyor. Ancak şu anda görünen o ki doğalgaz hiç bir işe yaramadı. Çünkü kirlilik oranı Konya'da her geçen gün artıyor. Çocuklarımızı dışarı çıkartmaya korkuyoruz. Evi havalandırmak için cam açtığımızda içeri kömür kokusu giriyor. Yetkililer neden bu konuya duyarlı değil? Artık önlem almanın zamanı değil mi? Her gün zehir soluyoruz ama kimsenin umrunda değil. Harekete geçmek için birelerinin ölmesi mi gerekiyor?” diyerek tepkisini gösterdi.
arkadaşıma yolla yazıcı için
  Yorum Sayısı 3 / 6     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Tevfik İzmirli 09/01/2007 - 14:42
Konya'da doğalgaz var. Doğalgaz şebekesinin ulaştığı semtlerde kullanımını zorunlu hale getirirsiniz, olur biter.
Devlet, ta Sibirya'dan çıkan gazı ayaklarına kadar getirmiş, kendi seçtikleri belediye hala zorunluluğu erteliyor. Belediye seçimlerinde iyi düşünselermiş. Biraz da kendi düşen ağlamaz durumu. Saygılarımla.
kirazcı. kirazcı 09/01/2007 - 13:50
sadece konya mı bütün illerde çevre kirliliği baş gösteriyo bu da Türkiyemiz insanlarının ilmalkarlığı bencilliği...
mustafa kuşcu 09/01/2007 - 13:39
Hava kirliğine sebep olanlardan ses çıkmıyormuş.Çıkmaz elbet.Onların tuzu kuru.Kendileri evlerinde her türlü önlemi almışlar.Vatandaş umurlarında mı?Ucuz kömürü ben satsam hemen yakama yapışırlar.Kendileri dağıtınca halkın sağlığı önemli değil.Halkımıza bedava sirke baldan tatlı gelir.Bu kirlilik 2007 de de sürer.Çünkü kimseyi doğal gaza zorlayamazlar.Kasım da seçim var.Yandı gülüm keten helva. Meram bağlarına Meram bağlarına ... halk mı?Güldürmeyin insanı.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 6     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH