Ana sayfa     << önceki gün  sonraki gün >> Üyeler , Üye olmak için      
    English
    Yazarlar
    Dünya
    Ekonomi
    Spor
    Ankara
    Kültür Sanat
    Cuma
    Cumartesi
    Pazar
    Seyahat

   Yaşam

Ev ve işyerlerini antik eşyalar süslüyor

19 Aralık 2006
Gaziantep'te, özellikle son yıllarda bir çok ev ve iş yerini antik eşyaların süslediği gözleniyor. Antika tutkunları, ev ve iş yerlerini süslemek için akla gelebilecek her türlü antik eşyayı satın alıp, aksesuar için kullanıyor.

Bazılarının takı eşyası olarak kullandığı antik eşyalar, bazı iş yeri sahipleri tarafından da iş yerlerinin dekorasyonunda, müşterilerin dikkatini çekmek için kullanılıyor.

Başta otel ve lokantalar olmak üzere değişik iş yerlerinde, yörenin kültürüne özgü olarak antik eşyalarla süslenen mekanlar, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

İnsanların, antik eşyalara olan ilgisi nedeniyle açılan iş yerleri, antik eşya satışı yaparak müşterilerine hizmet veriyor.
Gaziantepli antikacı Hanifi Özaslan,  antik eşyalara son yıllarda ilginin arttığını, buna paralel olarak da antik eşya satan iş yerlerinin de çoğaldığını ifade etti.

Antik eşyaları, köy köy gezerek topladıkları gibi, bazen de müşteriler tarafından kendilerine getirildiğini belirten Özaslan, şöyle konuştu:

“Dedelerimizin, ninelerimizin kullandığı her türlü mutfak eşyası, değişik takı ve aksesuarlar; kısacası akla gelebilecek her türlü antik eşya, günümüz insanının dikkatini çekiyor. Örneğin, 100 yıl önce kullanılan bir kapı tokmağı, saat, posta kutusu, kılıç, silah, tespih gibi değişik eşyalar, günümüzde antik bir özelliğe sahip oluyor. Birçok insan için bir tutku haline gelen bu eşyalar ilgi görüyor.

Antik eşyaya ilgi duyanlar daha çok sanata ve kültüre ilgisi olan insanlar. Bir anlamda bu eşyaları satın alarak, geçmişe ait değerleri, günümüzün genç kuşaklarına tanıtmış oluyorlar. Ancak, bunları ticari amaçla alan müşterilerimiz de oluyor. Bunlar da daha çok aldıkları eşyalar ile iş yerlerini süsleyip, otantik bir hava kazandırarak, müşterilerin ilgisini çekmeye çalışıyor.”

Antikacıların da bir anlamda, kültürel ve sanatsal faaliyette bulunduğunu dile getiren Özaslan, şunları anlattı:

“Ben, çocukluğumdan beri antik eşyalara ilgi duyan bir insanım. Bu ilgi beni, antik eşya satıcılığına yöneltti. Bu konuda bir eğitimim yok ama antik eşyalar konusunda, kendi kendimi geliştirdim ve bilgi sahibi oldum. Bu arada, Gaziantep Müzesi'ne de çok sayıda eser kazandırdım. Antik eşyalara yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler de ilgi gösteriyor.
Kentimizi ziyarete gelen yabancı turistler, büyük ilgi gösterdikleri antik eşyaları satın alıp ülkelerine götürüyor. Bir anlamda, Türkiye'nin tanıtımını da yapmış oluyoruz.”
  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
ismail alpagut 19/12/2006 - 12:47
Aman dikkat,yurtdışına gidenlerin arasına tarihi eser falan karışmasın.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 1 / 1     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
<%test = Request.ServerVariables("PATH_INFO") if InStr(test,"spor") > 0 or InStr(test,"bilim") > 0 or InStr(test,"cuma") > 0 or InStr(test,"cumartesi") > 0 or InStr(test,"pazar") > 0 or InStr(test,"kultursanat") > 0 or InStr(test,"dunya") > 0 or InStr(test,"otoyasam") > 0 or InStr(test,"gundem") > 0 or InStr(test,"ekonomi") > 0 or InStr(test,"yasam") > 0 or InStr(test,"teknonet") > 0 then%> <%end if%>
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com