Hürriyet Haber - Gündem - Ekonomi - Spor
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
16 Şubat 2002
Cüneyt ÜLSEVER  culsever@hurriyet.com.tr

İsmail Cem

TÜRK siyasetinde tıkanan noktalardan birisi yönetim boşluğu ise, diğeri vizyon eksikliğidir. Türkiye'de siyasiler her iki açıdan da metal yorgunluğu yaşamaktadırlar.

Cari liderler ya misyonlarını doldurmuş yaşta, ya da hiçbir zaman vizyon kazanamayacak çaptadırlar. Kiminin adeta vizyonu varmış gibi davranması ise geniş kalçaya oturtulmuş dar pantolon gibi ‘‘ben buraya ait değilim'' diye bas bas bağırmaktadır.

Türkiye'ye ufuk açacak lider boşluğu, insanımızın da moralini etkilemekte, yönetim boşluğu ‘‘bugünü'' kararttığı gibi, vizyon boşluğu ‘‘yarınlara'' dair beklentileri köreltmektedir.

* * *

Yeni isim olarak Recep Tayyip Erdoğan geniş kitlelerin ilgisini çekerken; ona karşı olanlar dahi, karşısına başka yeni bir isimle çıkılmadığı takdirde, ilk seçimlerde cari liderleri minderden açık ara kovacağını bilmektedirler. Belki şimdilik nadasa çekilmiş birkaç eski lider ancak pota altına girebilecektir.

* * *

Öte yanda, yine siyaset sahnesinde iki isim dikkatleri üzerlerinde topluyorlar: Kemal Derviş ve İsmail Cem.

Ne olursa olsun, Kemal Derviş vizyonu ile umut vaat eden bir isim ve soyunduğu görev de öyle her babayiğidin altından kalkacağı cinsten değil.

* * *

Bu hafta ise İsmail Cem'in insanların gönlünde taht kurduğu bir hafta oldu. Zaten İsmail Cem, Dışişleri Bakanı olarak, baştan beri millet indinde kabul gören nadir bakanlardan birisi olmuştu.

İsmail Cem ve Dışişleri ekibi, yarattıkları ve büyük başarıyla yönettikleri İstanbul ruhu ile Türkiye'nin 21. yüzyılda dünyada yüklenebileceği rolü tüm dünyaya tescil ettirdiler.

Batı medeniyet çığırı, İslam medeniyet çığırını da kucaklamadan küresel medeniyet çığırına yükselemeyeceğini; İslam medeniyet çığırı ise küresel medeniyete bir alternatif oluşturamadığını ve bu yeni oluşuma katılmaktan başka çaresi olmadığını artık görmek zorundadır. İşte bu yeni karışım da Türkiye'mizin 21. yüzyılda yeni ve vazgeçilmez rolünü belirliyor.

* * *

İsmail Cem
ve arkadaşları, bu hafta ortaya koydukları vizyonları ve performansları ile yeni rotada ülkemize kaptanlık yapabileceklerini herkese kabul ettirdiler.

Türkiye, kendisini yeni yüzyıla taşıyacak yeni liderini arıyor.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Cüneyt ÜLSEVER
Tüm yazıları