Ana sayfa     << önceki gün  sonraki gün >> Üyeler , Üye olmak için      
 
  HÜRRİYET EKLER
  Cuma
  Cumartesi
  Pazar
  Seyahat
 
 
 Ekonomi
23 Nisan 2006
Ceyda Hanım hatırına müdüre Bakan fırçası

Sadi ÖZDEMİR

İTO ve İDTM yönetim kurullarının kararıyla Dünya Ticaret Merkezi'nin fuar alanlarındaki kira sözleşmeleri yenilenmeyen ve mahkemelik olan CNR Holding'in sahibi Ceyda Erem, İDTM Genel Müdürü Alparslan Ertekin'i Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e şikayet etti. Tüzmen de Ertekin'i 25 kişinin içinde azarladı.

İSTANBUL Ticaret Odası'nın (İTO) 30 Mart tarihli olağanüstü meclis toplantısında Başkan Murat Yalçıntaş'ın kürsüden gösterdiği 'kira kontratının' sahibi Ceyda Erem, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Genel Müdürü Alparslan Ertekin'i, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e şikayet etti. Tüzmen de aralarında işadamlarının da bulunduğu yaklaşık 25 kişilik topluluk önünde Ertekin'i azarladı.

ÇARPITMIŞLAR DİYECEKSİN: 19 Nisan'da ziyarete açılan İstanbul Mobilya Fuarı'nın açılış konuşmaları öncesinde VIP Salonu'nda, aralarında İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Ali Özkan'ın da bulunduğu topluluk önünde gerçekleşen Tüzmen-Ertekin diyalogları şöyle:

Alparslan Ertekin salona girince Ceyda Erem: "Kürşad Bey bu da Alparslan Bey."

Kürşad Tüzmen: "Ne o Alparslan Bey kardeşim; astığın astık kestiğin kestikmiş. Gazetede (Referans Gazetesi'ni kastediyor) resmimin üstünde senin beyanatını gördüm. Bunlar doğru şeyler değil. Zaten elimizde iki fuar şirketimiz alanımız var. İngilizler, Almanlar, Fransızlar bunların peşinde. Niyetin bunları da onlara yedirmek mi? Yaptığın doğru değil. Sen böyle bir beyanat verdin mi? Vermedin mi? 'Verdim' diyorsan, seninle farklı konuşurum. 'Vermedim' diyorsan, çıkacaksın arkadaş medyanın karşısına yalanlayacaksın. Bu işi çarpıtmışlar diyeceksin. Bu işin sonuna kadar takipçisiyim."

Alparslan Ertekin: "Efendim bu yönetim kurulu kararıdır. Ben genel müdürüm ve gazeteye verdiğim beyanat da metni de mevcut."

Araya bir ünlü bir işadamı girdi ve Ertekin'e: "Tamam uzatma Alparslan."

ERTEKİN'İN BEYANATI: İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Genel Müdürü Alparslan Ertekin'in, Bakan Tüzmen'in atıfta bulunduğu beyanatı Referans Gazetesi'nde yayınlanmıştı. "Dünya Ticaret Merkezi, CNR'ye son davayı açtı" başlıklı haberde Ertekin, CNR'nin er geç alandan çıkacağını söylemiş ve "İDTM Genel Müdürü olarak, sadece yönetim kurulunun aldığı kararı uyguluyoruz" demişti.

TÜZMEN HABERİ: 18 Nisan tarihli Referans Gazetesi'nin 3'üncü sayfasında Ertekin'in beyanatının, Ceyda Erem'in de fotoğrafının yer aldığı haberin altında, "Kaçakçılığa karşı 327 gümrük deposuna 24 saat kameralı izleme" başlıklı Devlet Bakanı Tüzmen'in beyanatının ve resminin yer aldığı haber bulunuyordu.

Erem: Davalar sürüyor

CNR Holding Başkanı Ceyda Erem, İDTM ile karşılıklı davalar açtıklarını belirterek, "Ancak bu durum fuar faaliyetlerimizi olumsuz etkilemiyor. Zaten hukukta olan bir konu için konuşmak da doğru değil" dedi. Erem, İstanbul'un bir fuar kenti olma yolunda hızla ilerlediğini CNR olarak 12 yıldır bu konuda çalıştıklarını belirtti ve "10 bin metrekareyle başladık şimdi 100 bin metrekareye ulaştık" diye konuştu. Erem, İTO Meclisi'nde gündeme gelen Mydonosse Showland alanının kiralanmasıyla ilgili olarak da "O konuyla bizim hiçbir ilgimiz yok. İki başkanın (yeni ve eski) arasındaki bir konudur" dedi.

Yalçıntaş ne demişti

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, 30 Mart'taki olağanüstü meclis toplantısında İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde kiralama yolsuzlukları yapıldığını belirterek, şöyle konuşmuştu: "Mydonosse Showland var. İDTM'nin arazisinde. 18 Aralık 1998'de kira kontratı imzalanmış ve İDTM burayı CNR Fuarcılık'a (Ceyda Erem'e) 100 bin dolar artı KDV ile bir yılı geri ödemesiz kiraya vermiş. 10 gün sonra CNR da aynı yeri Reysaş'a 780 bin dolar artı KDV ile kiraya vermiş. Ben sayın Ceyda Erem'i çağırdım konuştum. İlhan Erem, Özhan Erem ile de görüştüm. Nasıl bir şey olduğunu sordum. Ceyda Erem bana anlattı ama ben bunu anlatamam çünkü ispat edemem."

CNR boşaltırsa İDTM işletecek

İDTM Genel Müdürü Alparslan Ertekin, İDTM yönetimi ile CNR Fuarcılık arasındaki son durumu şöyle anlatmıştı: "CNR'ye 7 hol kiralanmış (Şu anda 8 hol ancak onlar bir holü bölüp iki hol yapmışlar) bunlardan 4, 5, 6 ve 7'inci hollerin sözleşmesi Eylül 2005'te bitti. CNR boşaltmadı tahliye için dava açtık. 2, 3 ve 4'üncü hollerin sözleşmeleri de Kasım ve Aralık 2005'te doldu. Onları da boşaltmadılar dava açtık. 1'inci holün sözleşmesi Mart 2006'da bitti onun için de dava açıldı. Şu anda İDTM olarak 9 ve 10'uncu holleri kendimiz işletiyoru."

İDTM, fuar alanlarının en iyi şekilde sektöre hizmet etmesi için gayret edeceğini anlatan Ertekin, "CNR-Ceyda Erem'e 19 Aralık 1998'de kiralanan şimdiki Maydonosse Showland alanıyla ilgili bir gelişme yok. Bu konu İTO Meclisi'nde de gündeme gelmişti. CNR, önce çözüme yaklaştı sonra oyalamaya başladı. Şu anda orası 5'inci kişiye kiralanmış durumda ve mahkemelik olmadan çözmek için çalışıyoruz" demişti.arkadaşıma yolla yazıcı için
 
   Yorum Sayısı: 3 / 32Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
  a.kadir yazgan 23/04/2006 - 12:30 
 sayin bakan boyle birsey yapmis ise yanlis yapmis
hersey kanunlar cercevesinde olmali
 
  Esra Yagmur-Andersson23/04/2006 - 12:14 
 Kursad Bey ve de Ceyda Hanim Alpaslan Beyi'in ilk ve asli gorevinin kendi calistigi organizasyona oldugunu unutmuşlar.
Turkiye bu tur sahsiyetlerden kurtulmadikca ekonomik/kulturel/politik gelisememe kiskacindan kurtulamaz...
 
  eylem gün23/04/2006 - 12:4 
 sayın bakan, sorumluluklarını, kanun nizam bir yana bırakıp kişisel ilişki biçimlerine göre mi yerine getiriyor? herhalde bu ülkede eremler'den başka fuar işletmeciliği yapacak kimse yoktur değil mi?  
 
   Yorum Sayısı: 3 / 32Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com