26 Kasım 2015 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
13 Aralık 2001
Cenaze arabası devrimi

Utku BOLULU / İZMİR, DHA

Büyükşehir Belediyesi, bu amaçla 10 tane beyaz renkli cenaze arabası yaptırttı. Cenaze arabalarında Hıristiyan ülkelerinde siyah, Türkiye'de ise yeşil renk kullanılıyor.

Ankara Yenişehir'den sonra İzmir de beyaz cenaze arabası uygulamasını başlatıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yılbaşından itibaren, yeni cenaze araçlarını hizmete sokuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, Türkiye'de Ankara Yenişehir'den sonra öncülüğünü yapacakları bu uygulama için, ‘‘Sevdiklerimizi son yolculuğa güzellik ve sadeliği temsil eden beyaz renk içinde uğurlamayı seçtik'' dedi. Müftülük de 'sıcak bir yaklaşım' diyerek uygulamaya destek verdi.

Beyaz cenaze aracı uygulamasını daha önce Ankara'nın CHP'li Yenişehir Belediyesi de başlatmıştı. Ancak ilk kez bir büyükşehir belediyesi bu araçları hizmete sokuyor. İzmir'de kullanılacak bu araçların dizaynı belediye mühendislerince yapıldı, Ford tarafından özel olarak imal edildi. Her biri 20 milyar liradan satın alınan beyaz renkte 10 cenaze aracı, Ocak 2002'den itibaren hizmete girecek. Tabutun konduğu bölüm, istenildiğinde açılabilen camla kapatılıyor. Böylece, tabutun üzerindeki çiçek, bayrak, tülbentin uçması, olumsuz hava şartlarından da etkilenmesi önlendi. Tabutun araç seyir halindeyken kaymasını önlemek için de özel bir kızak sistemi ve emniyet kemeri kondu. Araç, istendiğinde 4 tabutu birden taşıyabilecek şekilde dizayn edildi.

Müftü: Dini engel yok

İzmir Müftüsü Mustafa Yıldız, beyaz cenaze araçlarını hizmete sokma kararını olumlu buldu. Yıldız, araçların rengiyle ilgili dini bir engel veya zorlamanın bulunmadığını belirterek, ‘‘Çevreye uygun bir renk olması yeterli. Bugüne kadar yeşil renkte araçlar kullanıldı. Tabutla ilgili de tek tip zorunluluğu yok. Kaldı ki belediye özel bazı imalatlar da yaptırıp duyarlılığını göstermiş. Bence, belediyesi yetkilileri sıcak bir yaklaşımda bulunmuş. Gözalıcı ve temizliğin simgesi beyaz rengi tercih etmiş'' dedi.arkadaşıma yolla yazıcı için
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH