Ana sayfa     << önceki gün  sonraki gün >> Üyeler , Üye olmak için      
 
  HÜRRİYET EKLER
  Cuma
  Cumartesi
  Pazar
  Seyahat
 
 
 Gündem
22 Mart 2006
‘Siyah akar Zonguldak'ın deresi'

Mustafa ÖZDEMİR- Aydın ARSLANYILMAZ/ZONGULDAK, (DHA)

Şair Orhan Veli Kanık'ın Zonguldak'a geldiğinde yazdığı ‘Siyah akar Zonguldak'ın deresi' dizeleriyle başlayan şiiri gerçek oldu. Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından yaptırılan kömür yıkama tesisi pis suyu dereye akıtınca kentin ortasından geçen dere simsiyah oldu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nca (TTK) özel sektöre yaptırılan lavuarın (kömür yıkama tesisi) neden olduğu kirlilik çevrecileri ayağa kaldırdı. Kömürün yıkandığı tesiste pis su hiçbir arıtma yapılmadan dereye bırakılınca ünlü şair Orhan Veli Kanık'ın şiiri gerçek oldu. Yıllar önce Zonguldak'a gelen Orhan Veli, duyguları şiire şöyle yansıtmıştı:
‘Siyah akar Zonguldak'ın deresi/ Yüz karası değil, kömür karası/ Böyle kazanılır ekmek parası.'

ÇEVRECİLER AYAKTA

Asma Mahallesi'nde kurulan lavuarın kirli suyu, kent merkezine kadar uzanan dereye verilince çevreciler ayaklandı. Şehir merkezinden geçen derenin simsiyah akmasının Zonguldak'ı yönetenlerin bir ayıbı olduğunu ifade eden Çevre Koruma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Meltem Çetinkaya, TTK'ya bir ay önce konuyla ilgili yazı yazdıklarını ancak halen cevap verilmediğini söyledi.

Derenin kent merkezindeki limana kadar uzandığını söyleyen Çetinkaya, “Yıllardır evsel atıkların ve sanayi atıklarının döküldüğü dereye bir de yeni kurulan kömür yıkama tesisinin pis suyu eklendi. Sayın TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen'İn daha duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen ise konuyla ilgili açıklama yapmazken daha önce TTK'ya ait limanda yaşanan çevre kirliliğiyle ilgili sorulan bir soruya, “Ben mi kirlettim. Bana niye soruyorsunuz” diye yanıt vermişti.arkadaşıma yolla yazıcı için
 
   Yorum Sayısı: 3 / 3Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
  mehmet yalçın22/03/2006 - 14:32 
 Yukarıdaki haberde derenin siyah aktığına dair bir yazı okudum.Çok üzüldüm. Neden bizim ülkede arıtma tesisleri kurulmuyor,anlamıyorum.Hep kazara yaşıyoruz.Hürriyete duyarlılığından dolayı teşekkür edeim. 
  GUNEY ASLAN22/03/2006 - 13:45 
 Zonguldak ta neredeyse şehir içine yakın bütün dereler,hatta Kozlu sahili,kilimli sahili dahil kömür yüzünden denizide kaplayan birçok yer kömür pisliği içerisinde ve bu yeni değil belkide Fransızların birzamanlar kömür ocaklarını çalıştırdıkları tarihten bugüne bu sorunu kimse çözmemiş,bir kişi dahi bu olaya tepki göstermemiştir.Siyasilerin senelerce oy kaygısı ile şişirdikleri TTK kurumu zarar etmiş aynı zamanda çiftlik gibi kullanılmıştır.Kısaca sorun aynı sorun,zihniyet aynı zihniyet. 
  musafa fenci22/03/2006 - 13:2 
 demek orhan veli nin bir bildiği varmış..) 
 
   Yorum Sayısı: 3 / 3Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com