Ana sayfa     << önceki gün  sonraki gün >> Üyeler , Üye olmak için      
 
  HÜRRİYET EKLER
  Cuma
  Cumartesi
  Pazar
  Seyahat
 
 
 Son Dakika
17 Mart 2006
Çanakkale şehitleri Budapeşte'de anıldıMacaristan'ın başkenti Budapeşte'de, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Türk şehitlerini anma töreni düzenlendi.

Budapeşte'nin 10. bölgesinde bulunan Birinci Dünya Savaşı Galiçya Cephesi Türk Şehitliği'ndeki askeri törene, Büyükelçi Umur Apaydın, Askeri Ataşe Kurmay Albay Gültekin Çolak, Macaristan Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tümgeneral Janos Tömböl, Macaristan Savunma Bakanlığı temsilcileri, emekli Genelkurmay Başkanı ve Macaristan'ın eski Ankara Büyükelçisi Korgeneral Ferenc Vegh, Budapeşte'de görev yapan yabancı askeri ataşeler, Türk işadamları ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir grup katıldı.

Saygı duruşu ve Macar askeri bandosunun İstiklal Marşı ile Macar Milli Marşı'nı çalmasından sonra askeri Ataşe Kurmay Albay Çolak, şehitlikle ilgili bir konuşma yaptı. Daha sonra şehitliğe çelenkler bırakıldı.

18 Mart'ın Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü olduğunu hatırlatan askeri Ataşe Çolak, “Budapeşte'de Birinci Dünya Savaşı Galiçya Cephesi Türk Şehitliği'nde yatan 480 askerimizi biz de düzenlediğimiz törenle andık. Bu törenin şehitliğimize layık bir şekilde yapılması için bizlerden yardımlarını esirgemeyen dost Macaristan Savunma Bakanlığı yetkililerine teşekkür ederim. Şehitlerimize sahip çıkmak, onları unutmamak bizim için çok önemli. Ruhları şad olsun” dedi. 
arkadaşıma yolla yazıcı için
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com