Hürriyet Haber - Gündem - Ekonomi - Spor
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
27 Şubat 2006
Mesude ERŞAN  mersan@hurriyet.com.tr

Soğuk sularda yüzmek

Denizde ölümün tek nedeği boğulma değil. Hipotermi yani vücut ısısının düşmesi en az boğulmalar kadar ölümle sonuçlanabiliyor.

Hipotermide önce zihin bulanıyor. Sonra bilinç kaybı oluyor. Bu istenmeyen gelişmeler başın suyun altına düşmesiyle birlikte boğulmaya zemin hazırlıyor. Başı su yüzeyinde tutacak can yeleği boğulmadan koruyabilir. Hipotermik kalp durması da maalesef ölüme yol açabilir. Çocuklar, özellikle de erkek çocukların yetişkinlere göre daha az yağa sahip olmaları böyle bir durumda dezavantaj yaratıyor. Yağ bulunmadığı için soğuk suda çok daha hızlı bir şekilde donabilirler.

Çok soğuk suda yüzmek zordur. Soğuk sular, çok iyi yüzücüler için bile güvenli değil. Can yeleği takmadan kısa mesafe yüzmeye teşebbüs eden, çok iyi yüzücüler bile aniden boğulabilirler.

Bu nedenle küçük teknelerde de can yelekleri ya da su üzerinde durmaya yarayacak yardım malzemesi mutlaka takılmalı. Özellikle çocuklar için ihmal edilmemeli.

ALKOL ÇOK RİSKLİ

Egzersizden sonra ve yemek yemeden az da olsa alınan alkol hipoglisemi yani kan şekeri düşmesine yol açabilir. Hipoglisemi zihin bulanmasına, zaman ve yer kavrama yeteneğinin kaybına, ayrıca ortam soğuksa vücut ısısının hızlıca düşmesine neden olur.

Aynı anda yeterli miktarda gıda alınmazsa az miktarda alkol bile uzun mesafeli yüzüşlerde veya kürek çekmek gibi uzun ve zorlu su sporlarından sonra çok tehlikeli olabilir.

Can yeleğinin yanı sıra, sıcak tutan elbiseler giymek de soğuk suda kurtulma süresini uzatabilir.

30 DAKİKA BİLE YETEBİLİYOR

Buz üzerinde patenle kaymak veya balıkçılık yapmak gibi faaliyetleri yapanlar vücutlarının suyla ıslanmamasına dikkat etmeliler.

Donma ısısındaki sulara kaza sonucu düşülmesi çok tehlikelidir. Çünkü ortalama öldürücü ıslanma zamanı (ölmesine yol açacak zaman) çocuklar ve birçok yetişkin için 30 dakikadan azdır.

Hızlı bir tedavinin, hastaları su hipotermisinden kurtarmak için kritik önemi var. Sıcak bir duş (elin suyun altından çekilmeden tutulabileceği bir sıcaklıktan fazla olmamalıdır) en etkili yöntemlerden biri.

Boğulmada, kalbin veya soluk alışın durması mideden su çıkararak ve hemen dıştan kalp masajı ve suni teneffüs yapılmaya başlanarak düzeltilmeye çalışılmalıdır.

Kalp durması durumu yoksa, kesinlikle kalp masajı yapılmamalıdır.

Akciğerlerine su dolmuş kişiler mutlaka hastaneye ulaştırılmalıdır.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Mesude ERŞAN
Tüm yazıları