Ana sayfa     << önceki gün  sonraki gün >> Üyeler , Üye olmak için      
 
  HÜRRİYET EKLER
  Cuma
  Cumartesi
  Pazar
  Seyahat
 
 
 Magazin
09 Şubat 2006
Soğuk el ve ayaklara 6 çözümSoğuk el ve ayaklar, özellikle de kadınlar için gerçekten sıkıntı verici bir sorun. Seninle dergisi şubat sayısında bu sorundan şikayetçi olanlara önerilerde bulunuyor.

Olası nedenleri keşfedin

Soğuk el ve ayaklar yönünden derdiniz büyükse, öncelikle kan dolaşımınızda düzensizliğe neden olabilecek olası rahatsızlıkları tespit etmek için muayene olmanız gerekir. Bunlar arasında kalp ritm bozuklukları, şeker hastalığı, tiroit bezi rahatsızlıkları veya düşük tansiyon sayılabilir.

Mineral eksikliği çekiyor musunuz

Pek çok kadının şikayeti: Demir eksikliği. Vücudunuzda demir mineralinin yetersiz bulunması kansızlığa, dolayısıyla düzensiz kan dolaşımına neden olabilir. Doktorlar böyle durumlarda demir hapları alınmasını veya bol demir içeren sebze ve meyvelerden yenmesini tavsiye ediyorlar.

Sorununuz sıvı eksikliği de olabilir

Susamıyorsanız, gerektiği kadar su içmezsiniz. Ama yeterince sıvı almazsanız da kanınınız yoğunlaşır ve akışkanlığını yitirir. Bu durumun sonunda, kan dolaşımınız aksar. Özellikle kılcal damarlarda yeterli derecede kanlanma olmaz.

Isıtma banyoları iyi bir çözüm

Ya ellerinizi dirseklerinize kadar ya da ayaklarınızı dizlerinize kadar önce beş dakika sıcak suda tutun, sonra da 15'er saniyelik süreler için bir buz gibi suya, bir sıcak suya sokun. Üç kez tekrar edin. Isındığınızı hissedeceksiniz.

Fırça ile hafif masaj

Doğal lifli yumuşak bir fırça ile sağ ayağınızın dışından başlayarak, dairesel hareketlerle dizinize kadar masaj yapın. Aynı işlemi öteki ayağınıza da uygulayın. Sonra da ellerinize yapın. Bir öneri daha: Parmaklarınız ile ayak parmaklarınızın arasına masaj yapın.

Şifalı otlar

Ökseotu çayı kan dolaşımını hızlandırır. Ancak, dikkatli olmak gerek. Bir fincana sadece bir tatlı kaşığı ökseotu, üzerine de kaynar su dökün ve bekleyin. Demlenme süresi, 10 saat. Fakat dikkat, günde bir fincandan fazla içmeyin!

Dr. Eren Eroğlu Aile Hekimi

Başlıca sebebi dolaşım bozuklukları

Soğuk el ve ayaklar, buralardaki kan damarlarının büzüşmesi ya da bir şekilde tıkanması ile ortaya çıkan şikayetlerdir. El ve ayaklara kan akışı azalır; renkleri pembeden mora döner, zaman zaman mavileşir, hatta beyazlaşır. Kan akımı düzelmeye başlayınca, renk düzelir.

Dolaşım bozuklukları, Raynaud hastalığı, uzun süreli titreşim yapan el aletleri ile çalışmak, bazı ilaçların yan etkileri, hormonal bozukluklar ve stres, soğuk el ve ayak şikayetlerinin başlıca nedenleri arasındadırlar.

Neler yapılabilir?

Soğuk su ile el ve ayakların temasının önlenmesi gerekir. Kışın su geçiren ya da ince tabanlı ayakkabılar, rahatsızlığı ortaya çıkaran sebepler arasındadır. Soğuktan kaçınmak fayda etmiyorsa, bazı tavsiyelere uymak da şikayetleri azaltacaktır. Bunları sigara içmemek, kafeinden uzak durmak, parmakları gererek esneme hareketleri yapmak ve altta yatan bir hastalık varsa onun tedavisini yaptırmak olarak sıralayabiliriz.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com