Ana sayfa     << önceki gün  sonraki gün >> Üyeler , Üye olmak için      
 
  HÜRRİYET EKLER
  Cuma
  Cumartesi
  Pazar
  Seyahat
 
 
 Gündem
14 Aralık 2005
‘Sahtecilik' suçundan zamanaşımıEski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in ölümünden sonra iki kızı hakkında sahtecilik suçlamasıyla açılan dava, zamanaşımına uğradı. Türkeş'in İngiltere'deki banka hesabından 575 bin mark, 845 bin dolar ve 367 bin sterlin çekilmesiyle ilgili olarak, ilk eşinden kızları Umay Günay ile Ayzıt Türkeş ‘özel evrakta sahtecilik' ve ‘banka aracılığıyla dolandırıcılık' suçlarından yargılanıyordu.

Dava, zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırıldı. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dünkü duruşmasına Ayzıt Türkeş ve Umay Günay'ın avukatı Umur Tamur ile müdahil Ayyüce Türkeş'in avukatı Salim Özdemir katıldı. Mahkeme Başkanı, davanın zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar verildiğini açıkladı. Eski TCK'nın http://preview.hurriyet.com.tr/preview/image.aspx?picid=808149102. maddesi, sanıkların üzerine atılı suçun niteliği itibariyle zamanaşımını 5 yıl olarak belirliyor. Ancak, iddianameyle 'zamanaşımı süresi' kesildiğinden bu süre eski TCK'nın 104. maddesine göre yarı oranında artırılıyor ve 7.5 yıl olarak öngörülüyor. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk yargılamada Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'in beraatlerine karar vermişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi ise Ayzıt Türkeş yönünden suçun sabit olduğu, Umay Günay yönünden ise suç unsuru oluştuğu, ancak paranın nasıl çekildiğinin araştırılması gerektiği gerekçesiyle kararı bozmuştu. Ayzıt Türkeş hakkında, ‘özel evrakta sahtecilik' ve ‘dolandırıcılık' suçlarından 4 yıl 6 aydan 12 yıla kadar, Umay Günay hakkında ise 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar ağır hapis cezası isteniyordu.
İlgili Haberler
width=4 Yine zamanaşımı...arkadaşıma yolla yazıcı için
 
   Yorum Sayısı: 3 / 7Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
  serdar seren14/12/2005 - 9:37 
 bu ülkede kanunların çalışmadıgını herkes biliyor  
  süleyman pehlivan14/12/2005 - 9:23 
 Geçmiş olsun..nasıl oluyorda bu kadar paranın takibi bu kadar gevşek yapılıyor.2 trilyon para nasıl oluyorda bu şekilde buhar oluyor?Ayrıca bu parayı hesabına aktaranlardan hesap bile sorulamıyor onlar özgürce günlük yaşamlarına devam ediyorlar..Uğruna kanların akıtıldığı hareketin kumanda merkezine bakınız gerçekten ibret verici. 
  Kamil Who14/12/2005 - 9:14 
 MEMLEKETIMDEN HUKUK MANZARALARI  
 
   Yorum Sayısı: 3 / 7Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com