Ana sayfa     << önceki gün  sonraki gün >> Üyeler , Üye olmak için      
 
  HÜRRİYET EKLER
  Cuma
  Cumartesi
  Pazar
  Seyahat
 
 
 Gündem
23 Kasım 2005
Tren kazası: 10 ölü

Tolunay DUMAN- Mustafa İNSAN- Cenk AYKIR- Murat KİBRİTOĞLU- Tahsin ÜLKER/TARSUS (Mersin), (DHA)

Mersin'in Tarsus İlçesi'ne bağlı Yenice Beldesi'nde, kontrolsüz hemzemin geçitte yolcu treninin narenciye işçilerini taşıyan kamyona çarpması sonucu 3'ü aynı aileden, 8'si kadın 10 kişi öldü, 16'sı ağır 32 işçi yaralandı.

Bir yandan kamyon karoserinde insan taşınması, diğer yandan kontrolsüz hemzemin geçitler bir kez daha gündeme gelirken, TCDD hemzemin geçitlerin kontrollü hale getirilmesinin kendi sorumluluklarında bulunmadığı açıkladı.

Yapıldığı yıllarda tenha bölgelerden geçen, ancak kentin büyümesi ile önemli kısmı mahalleler arasında kaldığı için sık sık kazaların yaşandığı Adana- Mersin demiryolundaki son kaza, bugün saat 06.30 sıralarında Yenice Beldesi Arıklı Köyü'nde bariyer bulunmayan hemzemin geçitte meydana geldi. Adana'dan Mersin yönüne giden makinistler Ramazan Ayar ve Ahmet Mithat Gülsoy yönetimindeki 62201 sefer sayılı Sakarya yolcu treni, hemzemin geçitte yeterli dikkati göstermeyip geçmek isteyen 36 yaşındaki Mahfuz Özalp'ın kullandığı 33 D 5853 plakalı kamyona çarptı.

Doğu ve Güneydoğu'dan göç ederek Tarsus'un Tozkoparan Mahallesi'ne yerleşen ve Arıklı Köyü'ne limon toplamaya giden işçilerin bulunduğu kamyon, trenin altında kalarak yaklaşık 100 metre sürüklendi. Tren hattı can pazarına dönerken, kamyonda bulunan işçiler çevreye dağıldı. Kan gölü haline gelen olay yerine Tarsus, Mersin ve Adana'dan çok sayıda ambulans gönderildi. Sağlık görevlilerinin olay yerinde yaptığı ilk müdahalede Mustafa Ayhan (35), Kazım Çiftçi (27), Şükran Tiniç (19), Keziban Güçlü (20), Emine Çağlak (52), Zeynep Tuncer (21), Yıldız Doğru (45), Meryem Dadak (20) ve Cemile Çiftçi'nin (45) öldüğü anlaşıldı. Kaldırıldığı hastanede tedaviye alınan Nazmiye Çiftçi (18) de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

16 YARALININ DURUMU AĞIR

Kazada yaralanan kamyon şoförü Mahfuz Özalp'la, Özcan Çağlak, Abuzer Oğul, Zeynep Çiftçi, Hacı Ertan, Ahmet Tuncer, Hakim Çağlak, Güngör Tuncer, Abdurrahman Tuncer, Nergiz Doğru, Resul Başkurt, Elif Tuncer, Bedirhan Çağlak, Mahmut Peker, Güryüz Tunceli, Özcan Ağlar ve adı belirlenemeyen bir işçi Mersin ve Tarsus'taki, Hasan Doğulu (38), Seher Tuncer (40), Abbas Tuncer (53), Fadime Tuncer (17), Mehmet Tuncer (15), Şakir Çağlak (35), Kezban Çağlak (20), Mehmet Ali Başboğa (39), Mağbet Başboğa (18), Reşit Çağlak (20), Şehvan Çağlak (15), İrfan Çağlak (13), Selim Çağlak (23), Mehmet Şirin (18) ve Kerem Çağlak (23)da  Adana'daki hastanelere götürülerek tedaviye alındı. Yaralılardan 16'sının hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Cumhuriyet Savcısı'nın olay yerinde yaptığı incelemeden sonra ölen 9 işçinin cesedi Tarsus Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Kazanın duyulmasından sonra çok sayıda vatandaş hastanelere ve olay yerine koştu. İşçilerin yakınları sinir krizleri geçirdi.

Makinistler Ramazan Ayar ve Ahmet Mithat Gülsoy ise gözaltına alınarak soruşturma başlatıldı. Bir süre ulaşıma kapalı kalan Adana-Mersin demiryolu öğle saatlerinde yeniden açıldı.
arkadaşıma yolla yazıcı için
 
   Yorum Sayısı: 3 / 55Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
  orkun turedi23/11/2005 - 16:12 
 türkiyede bu tür kazalarda binlerce insan ölüyor ve yetkililer hala kalıcı çözümler üretemiyor.bu kadar insanın bu kadar kolay ölümüne hangi devlet göz yumar.ama malesef bizim ülkemiz bu tür sorunlara gebe ve bu konuda karamsarım bu böyle dewam edecektir.. 
  Mesut MUMCU23/11/2005 - 16:5 
 Ekonomik olarak gelişmiş bir ilde, yanıbaşında İskenderun Sivas arasında elektrikli sinyalizasyon ve taşıma olan bu bölgede, yolcu trafiğinin oldukça yoğun olduğu Adana Mersin hattında hala hemzemin (kontrolsüz)geçit olmasına "PES" diyorum başka ne diyeyim. 
  Selim Tuncer23/11/2005 - 15:42 
 Yeter artık ne bu yahu 3 yılda demiryolları mahvedildi sayın bakan koltuğunda oturuyor çözüm üretmiyor sorun üretiyor yeter bıktık yahu 
 
   Yorum Sayısı: 3 / 55Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com