Ana sayfa     << önceki gün  sonraki gün >> Üyeler , Üye olmak için      
 
  HÜRRİYET EKLER
  Cuma
  Cumartesi
  Pazar
  Seyahat
 
 
 Gündem
10 Kasım 2005
Emniyet değil tehlike şeridi

Ali AKSOYER / İSTANBUL

2 milyona yakın aracın seyrettiği İstanbul trafiğinde emniyet şeritleri ‘tehlikeli şerit' haline dönüştü. Emniyet şeridinde trafik kontrolü yapan iki polisin ölümü, ikisinin de yaralanmasından sonra ambulanslar bile güvenli olmadığı gerekçesiyle sol şeridi tercih ediyor. Emniyet şeridini ihlal eden binlerce araçtan günde sadece 50'sine ceza yazılıyor.

İSTANBUL'da bir haftada 2 trafik polisinin yaşamını yitirdiği 2 trafik polisinin ise yaralandığı ‘Emniyet şeritleri' kural tanımayan sürücüler ve kuralları uygulamayan yetkililer yüzünden, ‘tehlikeli şerit'e dönüştü. Yaralı taşıyan ambulanslar bile, dolu ve güvensiz olduğu için emniyet şeritleri yerine sol şeridi tercih ediyor.

2 milyona yakın aracın seyrettiği İstanbul trafiğinde her gün binlerce kez yaşanan emniyet şeridi ihlallerine, 2005 yılı boyunca günde ortalama kesilen ceza sayısı 50'yi geçmedi. 2005 yılı içinde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan kontrollerde, toplam 13 bin 072 araç emniyet şeridini hatalı kullandığı gerekçesiyle işlem yapıldı. Bu araçlara Trafik Ceza Kanunu'nun 54-1-B maddesi gereğince araç başına 92 milyon 400 bin lira ceza uygulandı. Toplam 1 milyon 207 bin YTL ceza kesildi.

Polis, emniyet şeridi ihlallerinin 155 Polis İmdat ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ihbar telefonu 0212 214 40 69'a bildirilmesini istedi.

POLİSE DE CEZA

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından tüm emniyet birimlerine gönderilen bir yazı ile sivil ve polis araçlarının acil durumlarda emniyet şeridi kullanırken tepe lambası takması ve ışıklı ve sesli ikaz yapmaları istenmiş. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın emriyle, göreve gitmediği halde keyfi olarak emniyet şeridi kullanan sivil ve resmi polis araçlarına da ceza kesilmeye başlanmış. Ancak uygulamaların yetersiz olması nedeniyle emniyet şeritleri, İstanbul'daki yolların en tehlikeli şeridi olma özelliğini sürdürüyor.

Hangi araçlar emniyet şeridini kullanabilir

EMNİYET şeridini hangi araçların kullanacağı, 2918 sayılı Karayolları Kanunu'nun 71. maddesinde açıkca yazılmış. Kanuna göre bu araçlar, görev halinde iken geçiş üstünlüğüne sahip. Yasaya göre bu hak, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, duyurulur ve görünür geçiş üstünlüğü işaretini vermek şartı ile kullanılabilir.

Cankurtaran araçları, yaralı veya acil hasta taşıyan araçlar.

İtfaiye araçları.

Hükümlü veya sanığı takip eden veya emniyet ve asayişi korumak için acele olay yerine giden zabıta araçları.

Bir trafik suçu işleyerek kaçan aracı takip eden veya trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine gitmekte olan görevlilere ait araçlar.

Alarm sırasında sivil savunma hizmetlerinde görevli bulunan araçlar.

Koruma ile görevli olan ve korunan araçlar.

Emniyet şeridine giren kamyon polisi öldürdü

TRAFİK
polisi Muharrem Tanoba (24), 10 Ekim'de, O-2 Otoyolu Hasdal Viyadüğü Mahmutbey yönünde, Ümit Demir'in kullandığı idaresindeki 34 AV 6109 plakalı minibüsü durdurdu. Emniyet şeridinde duran polis memuru Muharrem Tanoba, eksikleri bulunduğu gerekçesiyle minibüs sürücüsüne ceza yazarken, Serdar Gürbüz yönetimindeki sirke ve limon suyu yüklü kamyon, kontrolden çıktı. 16 BY 559 plakalı kamyon, hızla gelerek minibüse arkadan çarptı. Hızını alamayan kamyon daha sonra, yol kenarındaki polis memuru Tanoba'yı altına alarak, polis otomobilini biçti. Kazada ağır yaralanan 2 aylık polis memuru Muharrem Tanoba, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
İlgili Haberler
width=4 Ayılı, hayvanlı şarkı emniyet şeridine gitsinarkadaşıma yolla yazıcı için
 
   Yorum Sayısı: 3 / 23Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
  Eyüp Karaca10/11/2005 - 14:2 
 Diğer trafik kurallarının yanısıra kırmızı ışıkta geçenlerden, emniyet şeridini kullananlardan, yavaş gidilecek yerde hızlı, hızlı gidilecek yerde yavaş gidenlerden nefret ediyorum.  
  ALİBORA BİCANOĞLU10/11/2005 - 13:40 
 hataların sonuçları ortaya çıkmadan tedbir alınırsa herkes daha az üzülür, mıcırlı yolu tedbirsiz açık tutmak, işaretsiz kazı yapmak, aşırı yolcu veya yük taşımak vs. 
  serpil ışık10/11/2005 - 13:36 
 İstanbulda herşey normal çünkü dün akşam şişlinin göbeğindeki ışıklardan karşıya geçmeye çaılştım(yeşil ışıkta bu arada)ama zor geçtim taksinin biri sanki yeşil ışık yanmıyormuş gibi geçmeye devam edince nerdeyse çarpacaktı ve hamileyim adama bağırdığımda ise kocaman yeşil ışıkları ve duran arabaları görmediğini söyledi  
 
   Yorum Sayısı: 3 / 23Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com