CMK tam metin " /> Beden muayenesine hakim kararı şart (CMK)
28 Kasım 2015 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
31 Mayıs 2005
Beden muayenesine hakim kararı şart (CMK)CMK'da değişiklik öngören kanun ile beden muayenesine açıklık getirildi. Beden muayenesi, iç ve dış beden muayenesi olarak ikiye ayrıldı. CMK'da özetle şu değişiklikler yapıldı:
  CMK tam metin


AVUKATLIKTAN MEN Örgütlü suçlar, devlete ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar ile terör suçlarından tutuklu ve hükümlü bulunan kişilerin savunmasını yapan avukatlar, aynı suçlardan haklarında kovuşturma açılırsa görevlerinden 1 yıl süreyle men edilebilecekler.

İÇ BEDEN MUAYENESİ Şüpheli ve sanığın iç beden muayenesi (cinsel organ veya anüs bölgesi) için hakim kararı aranacak. Üst sınırı iki yıldan daha az hapis cezasını gerektiren suçlarda iç beden muayenesi yapılamayacak. Mağdurun rıza göstermesi halinde muayene için mahkeme kararı aranmayacak.

HAK OKUMADAN ÖNCE TEDBİR ALINACAK Polis, yakaladığı kişiye kanuni haklarını bildirmeden önce, kaçmasını, kendisine veya başkasına zarar vermesini önleyecek tedbirleri alacak.

TUTUKLAMA KAPSAMI Cezanın üst sınırı 1 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyecek.

YURTDIŞINA ÇIKAMAYACAKLAR Bir kişi hakkında yurtdışına çıkış yasağının konulabilmesi için cezasının üst sınırının 3 yıl olması şartı kaldırıldı. Böylece bütün şüpheliler için yurtdışına çıkış yasağı konulabilecek.

POLİSİN DEDİĞİ OLDU Kolluk amirlerine, arama, el koyma, belgeleri inceleme konusunda yazılı emir verme yetkisi tanındı.

SİNYAL İZLENECEK Suçluya ulaşılabilmesi için iletişim aracının sinyalleri de izlenebilecek. Şüpheli veya sanığa ulaşılmasını sağlayacak diğer kişilerin yerleri de sinyal takibi ile belirlenebilecek. Fuhuş suçlarının takibinde de telefon dinlenebilecek.

SÜRE SINIRI YOK Telefon dinleme en fazla 6 ay süreyle yapılabiliyor. Ancak örgütlü suçların takibinde artık bu sınır olmayacak. Hakim, 1 aydan fazla olmamak üzere telefon dinleme süresini istediği kadar uzatabilecek. Örgütlü suçların teknik izlenmesinde de bu süre sınırı olmayacak.

CİK yasasında yapılan değişiklikler ise şöyle:

F TİPİNE GİDECEKLER Müebbet hapis cezası hükümlüleri, koşullu salıverme süresinin üçte ikisini F tipinde geçirip, iyi hal göstermeleri durumunda başka cezaevine gönderilebilecekler.

HÜKÜMLÜYE YER GÖSTERME Hükümlü ve tutuklular, rızaları alınmak koşuluyla hakim kararıyla yer gösterme amacıyla cezaevinden çıkarılarak kolluğa teslim edilecekler. 

CEZAYI ÖDEYEMEYEN ÇOCUK HAPSE GİRMEYECEK Para cezasını ödeyemediği için çocuklar hakkında hapis cezası verilemeyecek.
arkadaşıma yolla yazıcı için
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH