Hürriyet Haber - Gündem - Ekonomi - Spor
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
4 Aralık 2004
Pakize SUDA  psuda@hurriyet.com.tr

Öküz altında buzağı aramak

Deyimler ve atasözleri ne kadar önemlidir bir milleti anlamak ve anlatmak açısından... Mesela bir memlekette ‘Partiyi vurmak' diye bir deyime ihtiyaç duyulduysa, bu, orada onu bunu dolandırmaya, üçkáğıda meyilli insanların bolca bulunduğu anlamına gelmez mi?

Aslında yasalar yerine bizim atasözleri ve deyimler sözlüklerinden birine bakacaktı AB... Misal ‘Öküz altında buzağı aramak' deyiminin peşine takılıp ‘işkence'ye kadar gidebilirdi.

Ya da ne bileyim, eğer bizi oyalamak suretiyle sonunda bu işten sıkılıp vazgeçmemizi umuyorsa, sabırla koruğun helva, dut yaprağının atlas olacağına inandığımızı görüp anlardı yanıldığını.

Tabii deyimlerin tamamını okuyup anlayınca ‘Ayol siz bize dahil olsanız ne yazar, ‘Deve Kábe'ye gitmekle hacı olmaz'' da diyebilirdi.

Laf nereden nereye geldi. Aslında AB falan değil konumuz. Geçenlerde Beyoğlu'nda bir pasajın üçüncü katından düşüp hayatını kaybeden gençle ilgili haberi okurken aklıma ‘Öküz altında buzağı arama' huyumuz geldi de... Efendim, o gencin oradan düşmesi kaza değil intiharmış. Eski sevgilisiyle bir telefon görüşmesi yapmış, sonra atmış kendini. Telefonla görüştüğü eski sevgili de aslında o esnada aynı mekánda bulunuyor. Beraber gelmişler oraya. Böyle bir tuhaflık da var yani.

Tamam belki gerçek budur bu olayda ama dikkat ettiniz mi bilmiyorum, daima intiharın altında cinayet, kazanın altında intihar arıyoruz. Sıradan ölümler katiyen kesmiyor bizi. Bir hikáyenin altında yatan başka bir hikáye olacak illaki. Hayır, bu merakımızla ‘dünyanın en iyi polisiye filmlerini çeken ülkesi' olmamız lazım lakin o da yok.

Ben şimdi 16 yaşındaki Zeynep'in servis şoförü tarafından kaçırılması olayının nerelere geleceğini merak ediyorum. Adam yakalandı, kız ailesine teslim edildi. Ve olay bitti öyle mi? Asla! Asla izin vermeyiz bitmesine. Kız çok da güzel üstelik. Bu durum iyice kışkırtacaktır bizi. Bakalım ne senaryolar yazacağız?

Saksılardan beklenen

Siz hiç kafeste kuş görünce aslında karısını sevdiğini anlayan erkek gördünüz mü?

Ya da kaktüs görünce düşman kesildiği kocasının boynuna atılan kadın?

Ama göreceksiniz bundan sonra.

Ankara 9. Aile Mahkemesi, boşanma davalarının görüldüğü mahkeme salonuna sıcak bir hava katıp çiftleri barıştırmak için iki saksıyla bir kuş kafesi koymak suretiyle bahçe yaratmış.

Vardır bir bildikleri.

Belki de bugüne kadar bu konuda yazılan çizilenler, uzman görüşleri falan fasaryadır. İlişkilerin yolunda gitmemesinin esas nedeni evdeki saksı eksikliği olabilir. Fakat bir yandan da salonun bir köşesinde hiç olmazsa bir adet devetabanının durmadığı Türk evi görmedim. Ya da camın önüne çiçekleri dökülmüş, yaprakları pörsümüş de olsa iki saksı Afrika menekşesinin dizilmediği... Ama işte ne hikmetse boşanmalar artıyor durmadan.

Belki de balkonlardaki kuruluktandır. Çiçeklerin sarktığı balkona rastlamak pek zordur Türkiye'de. UFO bile daha çok çıkıyor insanın karşısına. Vallahi UFO görenlerin sayısı çiçekli balkon görenlerin sayısından fazladır. İddia ediyorum.

Sahi neden kimse çiçeklerle donatmaz balkonunu?

Balkonda genellikle misafir ağırlanmadığı için olabilir mi?

‘Ne alákası var?' demeyin. Zira siz de çok iyi bilirsiniz ki biz ne yaparsak gelen giden için yaparız. Ve ağacı, yaprağı, çiçeği, aksesuvar olarak görürüz. E, haliyle tabloyu, bibloyu nereye koyuyorsak saksıyı da onların yanına koyuyoruz. İşlem tamamlanmış oluyor. Gerisi gönül işi. O da bizde yok maalesef.

Şimdi mevzuu buraya kadar getirdik de tekrar mahkeme salonundaki bahçeye nasıl geçiş yapacağız... Fakat yatay geçiş yapmak şart değil tabii. Tepeden iniş de yapabiliriz.

Mahkeme salonundaki saksıların, ayrılmak üzere olan çiftlerin başına düşmesini ve bu suretle çiftlerin akıllarının başlarına gelerek mahkemeyi kol kola terk etmelerini temenni ederim. Zaten umulan da budur herhalde. Yani saksılardan beklenen.

MIŞ-MUŞ

Artık kamu kurum ve kuruluşlarına bakan da dahil hiçbir yöneticinin fotoğrafı asılmayacakmış.

Yağcıların yaratıcılıklarını geliştirmeleri gerekecek.

Mustafa Sandal yılbaşı için 100 bin dolar istemiş.

Hani yetmezse, istersen... Dağlar dağlar / Yerinden oynar oynar; bunu da yaparız yani.

Bundan böyle her yaz daha sıcak olacakmış.

Olsun bizim repliklerimiz hazır:

‘Bu ne sıcak yav!'

‘Sıcaklarla uğraşıyoruz.'

Nurgül Yeşilçay evinin kadını olacakmış.

Bir ‘değer'i daha pırasaya kurban veriyoruz demek...

Türkiye'de ‘cani grip' riski bulunmuyormuş.

Bunu Türk olmamıza yoranlar olur şimdi.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Pakize SUDA
Tüm yazıları