Üyeler , Üye olmak için   
    Son Dakika
    Piyasanet
    Ekonet
    Sans Oyunlari
    Sinemalar
    TvRehberi
    Magazin
    Özel Dosyalar
    Hava Durumu
    Astroloji2011
    En iyi On
    Hürriyet İK
    Bize Ulaşın
    Üyelik
    Reklam

 Ekonomi
25 Ekim 2004
Balcılar birleşip ‘Bal Birliği' kuruyor

Mert İLKUTLUĞ/İZMİR, (DHA)

Türkiye'nin önde gelen 8 bal üretici ve ihracatçısı birleşerek, ‘Türkiye Bal Birliği'ni kuruyor. Birliğe öncülük eden İzmirli NKM Dış Ticaret Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Kalpaklıoğlu, ‘Amacımız hem iç pazarda tüketimi arttırmak hem de Türk balını daha çok dünyaya tanıtmak' dedi.

Türkiye'nin büyük potansiyelini değerlendiremediği ürünlerden birisi olan balda, büyük üretici firmalar biraraya gelme kararı aldı. İzmir'de faaliyet gösteren ve Ege markasıyla Türkiye'nin önemli bal üreticisi ve ihracatçılarından NKM Dış Ticaret'in Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Kalpaklıoğlu, 8 ulusal firma ile bu konuda yaptıkları çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Balparmak, Binbirçiçek, Köytür, Atatürk Orman Çiftliği, Orbal, Anavarza, Binboğa Bal Kooperatifi ve NKM olarak İzmir ve İstanbul'da 2 toplantı yaptıklarını aktaran Kalpaklıoğlu, prensiplerde anlaşıp birliğin tüzük çalışmalarına hız verdiklerini söyledi.

Kurulacak olan birliğin hem iç pazara hem de dış pazara yönelik hedefleri olduğunu kaydeden Kalpaklıoğlu, öncelikle iç pazardaki bal tüketimini arttırmak olduğunu söyledi. Birliği oluşturan firmaların hepsinin kayıtlı üretim yapan, başta ilaç kalıntıları olmak üzere sağlık koşullarına büyük önem gösteren firmalar olduğuna dikkat çeken Kalpaklıoğlu, ‘Buna karşın yol kenarlarında bal satan, merdivenaltından üretim yapan onlarca firma var. Bunlar kayıtdışı oldukları için vergi kaybına yol açtıkları gibi kimisinin sattığı bal sağlıklı değil, kimisinin ki de sahte bal. Kurulacak olan birlik bu firmaların yarattığı haksız rekabete karşı mücadele edecek' diye konuştu.

ARICILARIN EĞİTİMİ

Türk balının dünyadaki imajını düzeltmek, daha çok tanınır ve bilinir hale getirmek için çalışacaklarını belirten Kalpaklıoğlu, böylece bal ihracatını daha da artırmak, markalı, kutulu Türk balı satmak istediklerini söyledi. Kalpaklıoğlu, 2002 yılında 20 bin tona yakın ihracat ile rekor kırıldığını hatırlatarak, ‘Ama daha sonra ihracatta sahte ballar, ilaçlı ballar gönderilmeye çalışıldı. Bu itibarımızı zedeledi. Bozulan imajımızı düzeltmek istiyoruz' dedi.arkadaşıma yolla yazıcı için
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com