26 Kasım 2015 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yaşam
8 Temmuz 2004
Türbanlı kızlarla "aşk ve flört" anketi

Ankara

23'ün imam hatip lisesi mezunu 65 türbanlı üniversite öğrencisiyle yapılan bir anket türbanlıların, "Aşk, flört, erkekler, sevilmek, annelik, dans, buz pateni, psikoloğa gitmek" gibi günlük yaşamları ve zevkleri konusunda ilginç ipuçları verdi.

Gazeteci Fehmi Çalmuk'un, yeni çıkan "Kod Adı İHL: Bir İmam Hatip Hikayesi" kitabında "Merak Edilen Kızlar" adıyla türbanlı kızlarla gerçekleştirilen bir anketin ve değerlendirmesinin bulunduğu ek de yer aldı. Anket, halen Ankara, Gazi, Hacettepe, Pamukkale ve Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden 23'ü imam hatip lisesi mezunu 65 türbanlı öğrenciyle gerçekleştirildi. Öğrencilere 79 soru yöneltilirken, her soruda, iyi, çok iyi, kötü, çok kötü ve cevapsız şıklarından birini işaretlemeleri istendi.

FLÖRTE 11 EVET

Anketin ortaya çıkardığı en ilginç sonuçlardan biri türbanlıların flörte bakışı oldu. Buna göre 65 öğrenciden 34'ü flört için, "kötü", 18'i "çok kötü" dedi. 7 öğrenci flört için "iyi, 4 öğrenci de "çok iyi" derken, 2 öğrenci flört sorusunu yanıtlamadı.

AŞK, ERKEKLER, ARKADAŞLIK

Anket, türbanlı öğrencilerin aşık olmaya ve erkeklerle arkadaşlığa olumlu baktıklarını ortaya koydu. Öğrencilerin 51'i sevilmeye çok iyi, 13'ü iyi yanıtı verirken sevilmeyi kötü bulan öğrenci sayısı yalnızca 1 oldu. 29 öğrenci erkeklerle arkadaşlığın iyi olduğunu, 24'ü kötü bulduğunu, 10'u da çok kötü bulduğunu belirtti. Öğrencilerden 32'si aşık olmayı iyi, 26'sı çok iyi, 5'i kötü bulurken, 2'si aşk sorusunu yanıtsız bıraktı. Anne olmak için 46 öğrenci çok iyi, 17 öğrenci iyi yanıtını verdi. Çocuk sahibi olma konusunda ise 43 çok iyi, 15 de iyi sonucu çıktı.

6'SI BAŞINI AÇMAK İSTİYOR

Anket 65 türbanlı öğrenciden 6'sının başını açmak istediği sonucunu da verdi. "Başını açmak" sorusuna, 6 iyi yanıtına karşın, 36 çok kötü, 22 de kötü yanıtı geldi. 1 öğrenci bu soruya yanıt vermedi. "Ara sıra günah işlemek" sorusuna ise 28 çok kötü, 27 kötü, 4 çok iyi, 4 de iyi yanıtı verildi. Öğrencilerden 31'i yaşamın zevklerinden yararlanmaya çok iyi, 27'si iyi, 4'ü ise kötü dedi. Öğrencilerden 50'si "şarkı söylemeyi çok iyi ve iyi bulduğunu ifade etti. "Hayatın tadını çıkarmak isteyenlerin" sayısı da 56 olarak çıktı. 55 öğrenci ise, "Özgürlük peşinde koşmayı istediğini" belirtti.

İÇKİ YOK SİGARA AZ

Anket, katılan türbanlı öğrencilerin hiçbirinin alkollü içki içmediğini ortaya çıkardı. Soru "Ara sıra içmek" şeklinde sorulmasına karşın 57 öğrenci çok kötü, 7 öğrenci kötü derken, 1 öğrenci de yanıt vermek istemedi. Sigaraya ise sadece 5 çok iyi, 2 de iyi yanıtı geldi. "Cafe'ye gitmek" konusunda 35 öğrenci iyi, 1 öğrenci çok iyi, 20 öğrenci kötü, 8 öğrenci de çok kötü dedi. Makyaja da aynı şekilde 35 kötü, 11 çok kötü, 17 iyi, 1 çok iyi yanıtı geldi. 62 öğrenci "rahat giyinmeyi" ve "şık olmayı" iyi bulduğunu belirtirken, kuaföre gitmeyi iyi ve çok iyi bulanların sayısı 52 oldu.

POLİTİKACILARA GÜVEN YOK

Politikacıların tutumunu 52 öğrenci kötü ve çok kötü bulurken, sadece 11 öğrenci iyi bulduğunu belirtti. "Ülkeyi terketmeye" çok kötü diyenlerin sayısı 24, kötü diyenlerin sayısı 24, iyi ve çok iyi diyenlerin sayısı ise 15 oldu. "Psikoloğa gitmeye" 52 öğrenci iyi ve çok iyi deken 12 öğrenci de kötü ve çok kötü dedi.

BALE, DANS, BUZ PATENİ

Bale yapmayı kötü bulanların sayısı iyi bulanlardan fazla çıktı. Dans etmeye iyi ve çok iyi diyenlerin sayısı ise 48 olarak gerçekleşti. 47 öğrenci ise buz pateni yapmaya çok iyi ve iyi dedi.

TESETTÜRE UYGUN BUZ PATENİ

Ankete katılan öğrenciler, belirtilen şıklar dışında bazı sorulara kendi ifadeleriyle dipnot da düştü. Buz pateni yapmayı bir öğrenci "Tesettüre uygun olması halinde" iyi bulacağını belirtti. Bir başka öğrenci de "Sınırlarının muhafaza edilmesi halinde zevk almanın iyi olacağını" ifade etti. Erkeklerle arkadaşlık etmekle ilgili soruya ise bir öğrenci "Seviyeli bir şekilde olması halinde" iyi bakacağını belirtti.
arkadaşıma yolla yazıcı için
  Yorum Sayısı 3 / 7     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
bekir özışık 08/07/2004 - 18:40
Neden bir bez parçası bu kadar önemli anlayamıyorum. Bu ülkede ne zaman insanların kıyafetleri değilde, fikirleri ve yaptıkları işlerle değerlendirilecek. basın yayın organları Türbanlı insanlara ucube gözü ile bakmaktan vazgeçmeli. neden bu insanların fikirlerini, bu ülke için ideallerini, yaptıklarını, ve yapmak istediklerinin anketi yapılmıyor. kusura bakmayın ama olaya yaklaşımızın rencide edici.
bay simsek 08/07/2004 - 16:45
Afferin IHL lilere, iste modern Turkiyenin modern gencleri boyle olmali. (Tebrikler AIHM)
BATUHAN GEREK 08/07/2004 - 15:53
ARKADAŞLAR ARTIK YORULMADINIZMI İNSANLARIN YAŞAYIŞ VE GİYİNİŞ TARZLARINI ARAŞTIRMAKTAN ACABA BU ÜLKE İÇİN EN GÜZEL NE YAPILIR ONU DÜŞÜNÜPTE ARAŞTIRMA HATTA HALK ARASINDA ÖZELLİKLE İHL ÖĞRENCİLERİ ARASINDA ANKET YAPMAYI DÜŞÜNEN OLDU MU ?
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 7     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH