Hürriyet Haber - Gündem - Ekonomi - Spor
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
4 Nisan 2004
Erkan ÇELEBİ  ecelebi@hurriyet.com.tr

İnternet bankacılığında akıllı anahtarlık dönemi

BANKALAR, bilgisayar korsanlarının casus programlarla hesaplara girmesini önlemek için tek kullanımlık şifre uygulamasını başlattı. Müşteri, Koçbank'ın ‘akıllı anahtarlık'larıyla, bankacılık işlemini internette yaparken, her seferinde farklı şifre kullanıyor.

BİLGİSAYAR klavyesinde gerçekleştirilen her tuşlamayı kaydeden Key logger ve Screen logger adlı iki basit programın, internet bankacılığını tehdit eder konuma gelmesi, bankaları kullanıcı bilgisayarlarında oluşacak güvenlik açıklarına karşı da önlem almaya itiyor. Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası, Dışbank, Denizbank gibi bazı bankaların internet bankacılığında sanal klavye kullanımını zorunlu hale getirmesinin ardından Koçbank da, ‘tek kullanımlık şifre' uygulamasını başlattı.

Koçbank'ın ‘Akıllı anahtarlık' adını verdiği bu yeni uygulamada anahtarlık şeklindeki küçük elektronik cihazlar, müşterilerin internet bankacılığında kullanacakları şifreleri üretiyor. Anahtarlıkların ürettiği şifreler, sekiz haneli rakamlardan oluşuyor. Üretilen şifre, her işlemin ardından değişerek, kullanıcıya farklı bir şifreyle işlem yapma imkanı sağlıyor. Bu yolla, aynı şifrenin ikinci kez kullanımı önlenerek, müşterilerin sisteme güvenli bir giriş yapması sağlanıyor.

46 MİLYON LİRA

Key Logger ve Screen Loger'ın bilgisayarlara gizlice yüklenebilmesi, bunların bilgisayar korsanları (hacker) arasında en fazla tercih edilen casus programlar olmasına neden oluyor. Bu programlar, kullanıcıların bilgisayarlarında yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamasından oluşan açıkla internette gezinirken ya da e-posta aracılığıyla bilgisayarlara yerleşebiliyor. Bilgisayara yerleştikten sonra da klavyeyle yapılan her tuşlamayı hafızasına kaydediyor. Bu da,internet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde, kullanıcı adı, şifre, parola gibi bilgilerin bilgisayar korsanlarının eline geçmesine neden oluyor.

Akıllı anahtarlık ise kullanıcıların bu iki minik bilgisayar programına karşı ekstra güvenlik kazanmalarını sağlıyor. Bankacılık işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiren kullanıcılar, bu yeni ürünü Koçbank'ın internetteki sitesine girerek, 35 dolar (46 milyon 200 bin lira) karşılığında satın alabiliyor. Böylece, müşterilerin internet bankacılığında kullandığı şifreler, bilgisayar korsanlarının eline geçse dahi, hesaplara girip, para aktarımı yapmalarını önleyebiliyor.

ÇİFTE GÜVENLİK

Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı, olası güvenlik tehditlerine karşı ek önlem alan bankalardan Koçbank'ın yetkilileriyle görüştü. Koçbank Kurumsal İletişim Departmanı Yöneticisi Bora Seçer, ‘Yeni uygulamayla internet bankacılığını kullanan 200 bin müşterimize güvenli kullanım imkanı sağlamayı amaçladık. İnternet bankacılığını kullanan müşterilerimiz, müşteri numarası ve şifre giriş işlemini yaptıktan sonra, açılan yeni pencereye akıllı anahtarda yer alan şifreyi de girmek zorunda kalıyor. Kullanıcı, tek kullanımlık şifreyi akıllı anahtarlığın üzerindeki düğmeye basarak, kolayca öğreniyor. Akıllı anahtarlıktaki şifre kullanmadığı taktirde, internet bankacılığına giremeyecek. Bu da, kullanıcıların çifte korumaya alınmasını sağlayacak' dedi.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Erkan ÇELEBİ
Tüm yazıları