Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

THK 2 ya da 4 kişilik yerli uçak üretecek

17 Mayıs 2012

THK tarafından üretilecek ve 2014'te satışa sunulacak. 2 ya da 4 kişilik uçaklar sayesinde, havacılığa gönül verenler uçak sahibi olacak.

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, THK tarafından üretilecek ve 2014 yılında Türkiye semalarında uçması planlanan 2 ya da 4 kişilik uçakların, lüks otomobil fiyatına satın alınabileceğini söyledi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, ABD ile Avrupa'nın birçok gelişmiş ülkesinde insanların kendi uçaklarının bulunduğunu belirtti. THK'nın misyonunun Türk havacılığını geliştirmek olduğunu vurgulayan Yıldırım, 2 ya da 4 kişilik uçaklara yoğun bir talebin oluştuğunu, insanların kendi uçaklarını satın almak istediğini dile getirdi.

Bu durumda Türk havacılığının gelecek dönemde daha da gelişeceğini, yüzde 90 yerli uçak üreteceklerini dile getiren Yıldırım, “Yüzde 90 yerli olan uçağımız lüks otomobil fiyatına gelecek. Yani 200 bin dolardan daha ucuz olacak.

Şu anda nasıl yoğun bir şekilde her ailede bir ya da iki otomobil varsa, yakın bir zamanda evlerin büyük çoğunluğunda bir ya da iki uçak olacak diye düşünüyorum. Görüyoruz ki ülkemizin hava sahası buna çok müsait. Halkımızın ekonomisinde özellikle son yıllardaki iyileşmeler de dikkate alındığında refah seviyesi yükselen insanlar kendileri için cazibe oluşturacak cihazlar almak, araçlarının yanında bir de uçak sahibi olmak isteyecek” diye konuştu.

“İlk etapta 2 ve 4 kişilik uçaklar üretilecek”

Yıldırım, THK'nın uçak fabrikasında ilk etapta 2 ve 4 kişilik uçaklar üreteceklerini, devamında ise bu uçakların deniz modelini oluşturabileceklerini söyledi.
Daha sonra ise 10 ya da 20 kişilik uçaklar üreterek ülkenin kısa mesafelerdeki uçuş imkanını karşılayacaklarını belirten Yıldırım, bu taşıtların ülke ekonomisinin ve sanayisinin geldiği seviyeyi gösteren, gelişen ve gelişmiş Türkiye'nin sembollerinden birisi olacağını bildirdi.

Yıldırım, 5 yıllık süreçte 100 uçak üretmeyi düşündüklerini ifade ederek, “Tabii bu rakam başlangıçtaki hedefimiz. 1 yıl sonra istek ve siparişleri de değerlendirerek uçağımızın üretim rakamlarını artırabiliriz. Bunun için de hem içeride hem de dış pazarda imkanlar olduğunu biliyoruz” dedi.

Uçak sahibi olmak isteyenlere 4 ay sürecek pilotaj eğitimi vereceklerini dile getiren Yıldırım, “Uluslararası havacılık kuralları çerçevesinde, Türk sivil havacılığının belirlediği kriterlere göre gençlerimize pilotaj eğitimleri veriyoruz. Eğitimin ardından kişiler lisanslarını alarak uçuşlara başlayabilecek” diye konuştu.

“Bursa'da çalışan bir kişi hafta sonu Çanakkale'ye gezmeye gidebilecek”

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, ürettikleri uçakların bakımlarını da kendilerinin yapacağını bildirdi.
Uçak üretimiyle çok güzel bir sistemin de gelişeceğini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:
“Diyelim siz Bursa'da çalışıyorsunuz ve Çanakkale'ye gezmeye gitmek istiyorsunuz. Hafta sonu Çanakkale'de olmak isteyeceksiniz. Bunun için cuma günü mesainiz bittikten sonra Bursa'dan uçağınıza binecek, yaklaşık 45 dakika sonra Çanakkale'de olacaksınız. Hafta sonunuzu orada geçirip, pazartesi sabahı yine aynı sürede Bursa'da olacaksınız. Karayoluyla her seferi 5 saat kadar süren bu yolculuk, gidiş ve dönüş olarak bir buçuk saate inecek. Bu ulaşım şekli çok yakın zamanda ülkemizde yoğun olarak kullanılmaya başlayacak.”

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
Andraxxus Nephilem
17/05/2012 - 21:20
Uçağın hangardı şu bu masrafını çıkaracak adam 200000$a bunu alacağına gider 300 bine yıllardır kendini kanıtlamış bir marka satın alır. Hayatını emanet ediyorsun sonuçta. İkinci el motorunda 400 saati olan cessna 152 vardı 120000$dı fiyatı. Bu uçağın bu fiyatlara inmesi lazım ki satabilsin.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
hakan korkmaz
17/05/2012 - 17:34
ÜÇER BEŞER ALIRIZ ARTIK.NASIL OLSA SENEDE 100-200 BİN DOLAR HANE HALKI KAZANIYOR.DALGAMI GEÇİYORLAR NE?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
yorumcu yorumcu
17/05/2012 - 17:21
önce eğitim seviyesi yükselmeli,yaratıcı, yabancı dil bilen nesil yetiştirilmeli bu eğitimsiz ülkeyle bu işler zor.Gelısmıs ulkelere bakın herkez lıse mezunu hatta unıversıte bırcok ınsan cok ıyı yabancı dıl konusabılıyor.Bızde lıse mezunu ancak %30 dur.unıversıte daha vahım tabıı.
© Copyright 2013 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.