Üyeler , Üye olmak için   
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Dünya
14 Aralık 2003
Saddam yakalandıIrak'ta devrik lider Saddam Hüseyin, ABD güçlerinin düzenlediği bir operasyonla yakalandı. Olayı ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer 14:00'te düzenlediği bir basın toplantısıyla dünyaya duyurdu. Toplantıda Saddam'ın yakalandıktan hemen sonra sağlık kontrolünden geçirilirken çekilen video görüntüleri de yayınlandı.
Uday ve Kusay öldürülmüştü -ARŞİV


ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer saat 14:00 itibariyle yaptığı açıklamada Saddam Hüseyin'in yakalandığını doğruladı. Sabah saatlerinden beri yapılan açıklamalar nedeniyle bütün gözlerin üzerine çevrildiği toplantıya gelen Bremer sözlerine şöyle başladı. "Beyler, bayanlar... Evet , onu yakaladık".

Bremer yaptığı açıklamada, "yıllardır Irak halkını birbirine kışkırtan zorba liderin artık bir mahkum olduğunu" söyledi.

Operasyonun detaylarını açıklayan Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı General Ricardo Sanchez tarihi olayın Şafak operasyonu ile gerçekleştirildini söyledi.

SANCHEZ OPERASYONU ANLATTI
General Ricardo Sanchez operasyonu şöyle anlattı: Operasyon, Tikrit yakınlarında bir çiftlik evinde yapıldı. Saddam Hüseyin bu operasyonda ele geçirildi. Teslim olduktan sonra Saddam işbirlikçi bir tutum sergiledi. Operasyonda 600 asker görevlendirildi. Bu birliklere havan topcuları ve hava birlikleri destek için hazır tutuldu. Dün saat 18:00 itibariyle askerler söz konusu çemberi daraltmaya başladı.

Operasyon sırasında koalisyon güçleri başka bir şüpheli bölge tespit etti. Burada kamufle edilmiş bir delik bulundu. Buradan giren ABD askerleri kendisi ile birlikte iki makinalı tüfek ve 750 bin ABD doları ve iki Iraklı ele geçirdi.

Toplantıda ayrıca operasyondan hemen sonra çekilmiş Saddam Hüseyin'in bir videosu gösterildi. Videoda Saddam'ın yorgun ve sakallı hali dikkat çekti.

DNA TESTİ YAPILDI: YAKALANAN SADDAM HÜSEYİN
Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı el Hekim, DNA testlerinin yakalanan kişinin Saddam olduğunu gösterdiğini söyledi. Tony Blair, SKY News'a yaptığı açıklamada Saddam Hüseyin'in yakalandığını doğruladı. Geçici Hükümet Konseyinden yapılan açıklamada üç konsey üyesinin teşhis için Tikrit'e götürüldüğü belirtildi.

'SADDAM HÜSEYİN'İ AİLE ÜYESİ BİR YAKINI İHBAR ETTİ'
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in, yakın bir aile üyesinin verdiği bilgi doğrultusunda yakalandığı bildirildi. 

Irak'taki 4. Piyade Tümeni Komutanı Amerikalı Tümgeneral Raymond Odierno, yaptığı açıklamada, son 10 gün boyunca askerlerin Saddam'a yakın 10 aile üyesinden 5'ini sorguladığını belirtti. 

Odierno, ''Sonunda bu kişilerden birinden en önemli bilgiyi elde ettik'' dedi. Saddam Hüseyin'i yakalama operasyonunu 600 askerle yöneten Odierno, ''Askerlerin çukurdan çıkardığı sakallı kişi çok şaşkındı. Bir silah taşıyordu, ama direniş göstermedi. Yaklaşık bir saat sonra helikopterle güneye götürüldü. Bir fare gibi yakalandı. Çukurun dibindeyken mücadele edemezsiniz'' dedi.  

Oiderno, operasyona katılan askerlerin, Saddam Hüseyin yakalanıncaya kadar kimin hedef alındığını bilmediğini söyledi.  Saddam Hüseyin'in gizlendiği yerde telefon, radyo veya diğer iletişim araçlarının bulunmadığını belirten Odierno, devrik liderin büyük çapta ABD karşıtı isyana önderlik etmiş olabileceğini sanmadığını kaydetti. 

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI: 'SADDAM HÜSEYİN SAĞ YAKALANDI'  
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in sağ yakalandığını duyurdu. 

Pentagon'dan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Saddam Hüseyin'in Tikrit bölgesinde yakalandığını söyledi.  

ÇELEBİ: TİKRİT'TE YAKALANDI
Irak Geçici Hükümet Konseyi Sözcüsü Çelebi, devrik lider Saddam Hüseyin'in doğum yeri olan Tikrit'te yakalandığını açıkladı. Konsey üyesi Dara Nur Alladdin ise, AP haber ajansına, ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'le yaptığı telefon görüşmesinde olayın kendisine doğrulandığını açıkladı.

BLAIR: YAKALANMASINA ÇOK ÇOK MEMNUN OLDUM
İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yakalandığını doğruladı.  Blair, makamından yayımlanan yazılı açıklamada, ''Saddam Hüseyin'in dün gece yakalanmasına çok çok memnun oldum'' dedi.

''Bu, Irak halkı için çok iyi haber'' diyen Blair, Saddam'ın yakalanmasının, Irak'ta yeniden işbaşına gelme korkusunu ortadan kaldırdığını da belirtti.  ''Bu korku ortadan kalktı'' diyen Blair, Saddam'ın, Irak halkına karşı işlediği suçlardan Irak mahkemelerinde yargılanması fırsatının yakalandığını kaydetti.

Blair, ''Irak'ın yeniden yapılanması ve yeni bir gelecek için şimdi bu ülkeyi yeniden birleştirmeye çalışmanın zamanı'' dedi. 

EL HEKİM: YAKALANMASI SALDIRILARI AZALTACAK 
Irak geçici hükümet konseyi başkanı Abdülaziz El Hekim, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in yakalanmasının saldırıları azaltacağını söyledi.

Resmi temasları çerçevesinde İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan El Hekim, İspanya Dışişleri Bakanı Ana Palacio ile yaptığı ortak basın toplantısında, ''Irak halkı adına, Saddam Hüseyin'in sağ yakalandığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. DNA testi yapılmış bulunuyor'' dedi.

MAHKEMEYE ÇIKARILACAK
Saddam Hüseyin'in teşhis edilmesi için Irak geçici hükümet konseyinden yetkililerin Tikrit'e doğru yola çıktığını belirten El Hekim, devrik liderinin mahkemeye çıkarılacağını ve Irak'ta yürürlükteki yasalar uyarınca yargılanacağını söyledi. 

El Hekim, ''Saddam Hüseyin'in yakalanması, Irak'taki teröristlere bir darbedir'' dedi. El Hekim, 2 günlük ziyareti çerçevesinde Madrid'de bulunuyor. Konsey başkanının programında, İspanya'dan sonra Fransa, Almanya ve İtalya ziyaretleri bulunuyor.  

PAÇACI:  BASKICI  DEVLETİN SONUNA DAMGASINI VURDU
    
Irak Geçici Hükümet Konseyi üyesi Adnan Paçacı, devrik Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin'in yakalanmasının baskıcı devlete ebediyete kadar son verdiğini söyledi.

Başkent Bağdat'ta düzenlenen basın toplantısında Paçacı, Irak halkına ''en içten dileklerini'' bildirdiği konuşmasında, ''Korku, zulüm ve muhbir devlet ebediyete kadar kadar sona ermiştir'' dedi. 

Amerikalı Korgeneral Ricardo Sanchez ve Amerikalı sivil yönetici Paul Bremer ile düzenlenen ve Saddam Hüseyin'in yakalandıktan sonraki ilk görüntülerinin yayınlandığı basın toplantısında konuşan Paçacı, ''Bundan böyle Iraklılar, yeni Irak'ı inşa etmek, özgürlük ve eşitliğiyüceltmek için yüzlerini geleceğe döndürecekler'' ifadesini kullandı.   

ABD ASKERLERİ YAKLAŞINCA SADDAM KENDİNİ ÇUKURA GÖMMÜŞ  

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in, ABD askerleri evine yaklaşırken, bulunduğu kilerde bir çukur kazarak kendini içine gömdüğü belirtildi.

Irak Geçici Hükümet Konseyi üyesi Ahmet Çelebi'nin sözcüsü Entifadh Kanbar, AP'ye yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerinin Saddam'ı bulunduğu çukurdan çıkarmak için kürek kullanmak zorunda kaldıklarını söyledi. 

Kanber, ABD öncülüğündeki işgal yönetimi üyelerine dayandırarak verdiği haberde, yakalandığında Saddam'ın ak düşmüş bir sakalı bulunduğunu ve askerlerin fotoğrafını çektikten sonra sakalını traş ettiklerini söyledi. Saddam'ın sakalsız fotoğrafı da çekildikten sonra DNA testi yapıldığı belirtildi. 

Yapılan DNA testinin yakalanan kişinin Saddam olduğunu yüzde 100 doğruladığını da belirten Kanber, Saddam'ın Tikrit'e çok yakın bir kasabada yakalandığını bildirdi. 

ÇELEBİ: SADDAM YAKALANIŞI SIRASINDA İNTİHAR ETMEK İSTEMEDİ'  
Irak Ulusal Kongresi lideri ve Irak geçici hükümet konseyi üyesi Ahmed Çelebi, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in yakalanışı sırasında intihar etmek istemediğini söyledi. 

Koalisyon idaresindeki televizyona demeç veren Çelebi, Saddam'ın direnmeden yakalandığını belirterek, ''İntihar etmek isteseydi yeterince vakti vardı. Bunu yapmadı'' dedi. Çelebi, ''Saddam yakalandı ve yargılanacak. Saddam geri dönmeyecek'' diye konuştu. 

OPERASYONUN AYRINTILARI
Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani'nin sekreteri Haraz Şeyh Cengi, Saddam Hüseyin'in, Amerikan askerleriyle birlikte bir eve düzenlenen operasyonda, yanında birkaç kişiyle yakalandığını söyledi.

Saddam'ın yakalandığı yer konusunda bilgi vermeyen Şeyh Cengi, IKYB'li peşmergelerin daha önceden Saddam'ın yerini tespit ettiğini kaydetti. 

Şeyh Cengi, IKYB peşmergelerinin bu sabaha karşı Amerikan askerleriyle birlikte bir eve düzenlediği operasyonda, Saddam Hüseyin'in yanında birkaç kişiyle beraber yakalandığını söyledi.

Operasyonun Talabani'nin idaresinde yapıldığını söyleyen Cengi, IKYB liderinin operasyonun yapıldığı köy konusunda hiç kimseye bilgi vermediğini belirtti. 

TALABANİ DE SADDAM'IN TUTUKLANDIĞINI SÖYLEDİ
Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Irak'ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in bugün, doğum yeri Tikrit'te yakalandığını söyledi. 

Talabani, İran Haber Ajansı'nın (İRNA) muhabirine yaptığı açıklamada, ''Amerikalılar Saddam'ın yakalandığını doğruladılar ve birkaç saat sonra resmen açıklayacaklarını söylediler'' dedi. 

''Saddam'ın yakalanmasından sonra, Irak'ta düzenlenen terörist saldırıların azalacağını, ülkede kalıcı güvenlik ve istikrarın sağlanacağını'' söyleyen Talabani, Saddam'ın yakalanmasıyla  teröristlerin mali kaynağının yok edileceğini ve artık terörist eylemlerin sona ereceğini ifade etti. 

IRAK HÜR RADYOSU: YAKALANDI
Irak Hür Radyosu ise 12:47'de yayınına ara vererek ABD askerleri ve Irak polisi tarafından yapılan operasyonla Saddam Hüseyin'in Tikrit yakınlarında yakalandığını duyurdu.
   
KERKÜK'TE SEVİNÇ GÖSTERİLERİ
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Tikrit'te yakalandığına ilişkin çıkan söylentiler üzerine Kerkük'te sevinç gösterileri yapılıyor. 

''Saddam Hüseyin'in yakalandığına'' ilişkin haberlerin yayılmasından sonra, Kerkük'teki kontrol noktalarında bulunan polisler havaya ateş açarak, araçlar da klakson çalarak kutlama yapıyor.
arkadaşıma yolla yazıcı için
  Yorum Sayısı 3 / 3     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
hasan kaya 23/03/2005 - 9:32
saddamın yakalandığına inanmıyorum çünkü onun gibi zeki bir insan bu hale asla gelmez yakalanan bir düblordür eminim
volkan kalyoncu 14/12/2003 - 15:53
Kaderin ne derece adil oldugunu bir kere daha gozler onune seren bu olay tam bir ibret levhasi. Diktatorun, cekilen fotograflardaki perisan goruntusu eskinin magrur Saddam`indan ne kadar da uzak. Nerede o eski ihtisam ve debdebe.. nerede o eski kudretli gunler ve birgun hesap sorulacaginin tahmin edilmedigi gunler. Ne diyelim, kader adalet eder ve etti.
Sanser Ozer 14/12/2003 - 15:18
Zalimlerin yer yüzündeki sonu budur. Ağır bir şekilde aşağılanmak. Amerika getirmişti yine Amerika götürdü. Ne demişler bu dünya Sultan Süleyman"a bile kalmamış. Bundan sonra umarım Irak kendi benliğine kavuşur.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 3     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH