Hürriyet Haber - Gündem - Ekonomi - Spor
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
31 Ağustos 2003
Erkan ÇELEBİ  ecelebi@hurriyet.com.tr

‘Kadını çıldırtan parfüm'cü şimdi Feromen'le sahnede

İNTERNET üzerinden 40 milyon liraya satılan Feromen adlı parfümden sıkılan iki damlanın, ‘‘insanları çıldırtmaya yettiği'' iddia ediliyor. Canlılarda bulunan cinsel çekicilik hormonundan üretildiği savunulan parfüm, 10 yıl önce de ilanla pazarlanarak, 400 bin adet satmıştı.

BUNDAN 10 yıl önce ‘‘kadınları çıldırtıyor'' diye 400 bin adet satan parfüm, şimdi ‘‘Feromen'' adıyla yeniden piyasaya sürüldü. Parfüm, internet üzerinden 40 milyon liraya satılıyor ve sadece iki damlasının, insanları çıldırtmaya yettiği iddia ediliyor.

Kadınları çıldırtan parfüm, ilk olarak 10 yıl önce Uluslararası Yayın Merkezi (UYM) ve Uluslararası Direkt Pazarlama (UDP) adlı iki şirket tarafından pazarlandı. Bu iki şirket, verdikleri ilanlarda, her beş kadından birini kullananların kollarına düşürdüğünü iddia ettiği bu parfümün yanı sıra, on günde on yaş gençleştiren kremlerden, uyurken kilo verilmesini sağlatan ürünlere, hiç ilaç kullanmadan sağlığa kavuşturan karışımlardan, birkaç dakikada zengin eden sihirli kelimelere, 15 günde gözleri biçimlendiren losyonlardan kadınları çıplak gösteren gözlüklere kadar bir çok ürün pazarladı ve köşeyi dönmeyi başardı.

Hem de bunları, tüketicilere kesin garanti vererek yaptı. Müşterilerine ürünü iade etme, paranın tamamını geri alma hakkı tanıdı.

UDP ve UYP'inin ‘‘Kadınları çıplak gösteriyor'' diye pazarladığı gözlükten, o dönem tam 125 bin adet satıldı. Bu 125 bin kişiden sadece 16'sı, ‘‘işe yaramadığı'' gerekçesiyle iade etti. Aldatılmayı sineye çeken 124 bin 984 kişi ise kartondan yapılmış gözlükleri çöpe atma yoluna gitti. Bu müşterilerin sayesinde firma, 10 yıl öncesinin değeriyle 68 milyar lira kazandı.

Türk tüketicilerini yaratıcısından başkasına şans getirmeyen şans yüzükleriyle de tanıştıran bu iki firma, Mısır Tanrısı ‘‘Ra''nın adını verdiği bu yüzükten tam 1 milyon 300 bin adet sattı. UDP ve UYP'nin pazarladığı ‘‘Kadınları çıldırtan koku'' ise, tam 400 bin adet sattı. Firma o dönem kazandığı 320 milyar lirayla köşeyi döndü.

40 MİLYON LİRA

UDP ve UYP'ye 10 yıl önce köşe döndürten ‘‘Kadınları çıldırtan parfümü'' şimdi, Abdullah Gençerler adlı bir girişimci pazarlamaya çalışıyor. İnternet üzerinde oluşturduğu site üzerinden Feromen adlı parfümün 15 mililitrelik sprey şişelerini 40 milyon liraya satıyor. ‘‘Günde iki damla damlat, istediğin sevgiliyi kazan. Çıldırt, çıldırt, seninle ilgilenmeyenleri artık peşinden koşturt'' sloganıyla pazarlanmaya çalışılan Feromen, insanda dahil olmak üzere pek çok canlı türünde bulunan cinsel çekicilik hormonundan üretildiği iddia ediliyor. Firma, ürününü genç-yaşlı, kadın-erkek, evli-bekar herkese öneriyor.

Arkadaşımız Ceyhun Kuburlu, Feromen'in 6 ile 8 saat arasında etkili olduğunu iddia eden firmanın sahibi Abdullah Gençeller'le görüştü. Gençeller, Avrupa ve Amerikada 15 yıldır satılan Feromen'i Tarım Bakanlığı'ndan izin alarak ithal ettiklerini söyledi.


İthalatçı: Ben Feromen'i denedim


ABDULLAH
Gençeller, ‘‘İngiltere'den ithal ettiğimiz Feromen'i sadece internet üzerinden satıyoruz. Genç, yaşlı herkesin kullanabileceği bir ürün. Kokusu ve rengi yok. Herhangi bir parfüm gibi kullanılıyor. Boyun, kulak arkası ve bilek içlerine sıkılıyor. Hatta, içki içilen kapalı ortamlarda daha çabuk sonuç elde ediliyor'' dedi. Feromen'in etkisi hakkında kesin bilgi vermeyen Gençeller, ‘‘Feromen'i kullandığınızda, insanlar üzerinize atlamıyor. Ancak, ben denedim. Bir kaç kullanıştan sonra karşı cins size ilgi göstermeye başlıyor ve çevrenizdeki insanların size yaklaşımlarının değiştiğini fark edebiliyorsunuz'' iddiasında bulunuyor.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Erkan ÇELEBİ
Tüm yazıları