Üyeler , Üye olmak için   
    Son Dakika
    Piyasanet
    Ekonet
    Sans Oyunlari
    Sinemalar
    TvRehberi
    Magazin
    Özel Dosyalar
    Hava Durumu
    Astroloji2011
    En iyi On
    Hürriyet İK
    Bize Ulaşın
    Üyelik
    Reklam

 Ekonomi
13 Mart 2003
ABD, Irak'ta tarım planları da yapıyorABD'nin devlet petrol şirketlerinden sonra Amerikan tarım lobisi de uyuyan Irak pazarını yeniden açmaya hazırlanıyor.

Kuzey Amerika Değirmenciler ve Uncular Derneği temsilcileri, olası müdahale sonrasındaki haftalar ve aylarda 24 milyon Iraklı'ya gıda temininden nasıl pay alınacağını görüşmek üzere ABD Yönetimi yetkilileriyle geçen ay biraraya geldi. Sektör liderleri arasında Cargill dahil, Amerikan değirmencilik şirketleri yetkilileri vardı.

Amerikan yardım planlamacıları, ‘‘savaş sonrasında Birleşmiş Milletler programının süratle yeniden kurulacağını'' varsayıyor. Amerikan tarım grupları ve tarıma dayalı sanayi şirketleri, askeri zaferin Amerikan ihracatçılarına Birleşmiş Milletler (BM) programına katılma kapısını açabileceğini ümid ediyor.

Amerikan pirinç sanayi yetkilileri de yeni bir ihracat pazarı arayışı, Irak ve diğer ülkelere gıda yardımı ve güncel fiyatlama bilgisi temini için geçen ay ABD'li yetkililerle görüştü.

Irak, 1990 yılı yazında Kuveyt'i işgal etmeden önce ABD'den önemli miktarlarda pirinç, buğday ve hayvan yemi, şeker, yumurta, yemeklik yağ ve bakliyat ithal ediyordu. Kuveyt işgalinden sonra ABD'den gıda ithalatı bıçak gibi kesildi.arkadaşıma yolla yazıcı için
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
© Copyright 2006 Hürriyet
www.hurriyetkurumsal.com