Hürriyet Haber - Gündem - Ekonomi - Spor
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
13 Mart 2003
Şükrü KIZILOT  skizilot@yaklasim.com

Bankayayatırılan aidatta iki ince nokta

APARTMAN aidatlarının ya da kooperatif aidatlarının bankaya yatırılması halinde, bu aidatlara ait faiz gelirleri ile ilgili iki önemli nokta var.

Bunlardan birincisi, faiz ödemeleri nedeniyle ‘‘bankanın stopaj yapıp yapmayacağı'' ikincisi ise banka mevduat faizlerinin, apartman yönetimi ya da kooperatif tarafından ‘‘yıllık beyanname'' ile beyana tabi olup olmadığına ilişkin. Ayrıntılı olarak, Yaklaşım Dergisi'nin Mart 2003 sayısında açıklanan aidatlarla ilgili vergi sorunu, kısaca aşağıdaki gibi.

STOPAJ (VERGİ KESİNTİSİ) YOK

Apartmanlardaki konutlara verilen hizmetler ile ortak giderlerin karşılanması amacıyla, malik ya da kiracılardan gider karşılığı aidat, avans ve benzeri adlar altında toplanan paraların yatırılması suretiyle, apartman yönetimi tarafından bankalarda açılmış mevduat hesaplarına;

Yürütülen faizler ya da

Bu paraların repoda değerlendirilmesi, suretiyle sağlanan gelirler, stopaja (gelir vergisi kesintisine) tabi değildir.

Ancak, bu hesapların apartman yöneticisi ya da bir başka gerçek kişi adına açılmış olması halinde, faiz ve repo gelirinden, stopaj yapılması gerekiyor. (Maliye Bakanlığı Özelgesi 1.9.1999 Tarih ve 4006-399/22000 sayılı Bkz. Şükrü KIZILOT, Danıştay Kararları ve Özelgeler, Yaklaşım Yayınları, Cilt : 5, s. 26-27).

Yukarıda apartman yönetimi ile ilgili olarak yapılan açıklamalar, kurumlar vergisi mükellefi olmayan başka bir anlatımla kurumlar vergisinden muaf ‘‘kooperatifler'' yönünden de geçerlidir. Kurumlar vergisinden muaf olan kooperatiflerin, bankalarda bulunan paralarından elde ettikleri faizleri ortaklarına dağıtmayıp sadece kooperatif amaçlarına harcamaları halinde, kooperatife banka mevduat hesapları nedeniyle ödenen faizlerden stopaj yapılmayacaktır (Kurumlar Vergisi İç Genelgesi Sıra No : 1989/3).

BEYANNAME DE YOK

Apartmanın ortak giderlerini ve bazı hizmetleri karşılamak amacıyla bankaya yatırılan aidat ve avanslar için bankaca tahakkuk eden faizlerin, apartman yönetimi tarafından yıllık beyanname ile bildirilmesi gerekmez.

Kurumlar Vergisinden muaf bulunan kooperatiflerin de, banka mevduat faizi olarak tahsil ettikleri, stopaja tabi olmayan gelirlerini, kurumlar vergisi de, beyannamesi ile beyan etmelerine gerek yoktur (KVK İç Genelgesi 1989/3).

VERGİ MÜKELLEFİ KOOPERATİF

Kurumlar vergisi muafiyet koşullarını taşımayan kooperatiflerin, elde edecekleri mevduat faizleri, stopaja (vergi kesintisine) tabi tutulacak. Vergi kesintisine tabi tutulacak olan bu faizler, kurumlar vergisi beyannamesi ile beyan edilecek.

Bu durumda, hesaplanan kurumlar vergisinden, daha önce banka tarafından yapılan stopaj mahsup edilecek, kalan kısım da Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında üç taksitte ödenecek.arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Şükrü KIZILOT
Tüm yazıları