07 Ekim 2015 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
3 Mart 2003
Bu öğrenciler okulsuz kalacak

Ersin KALKAN

Halen 86 öğrencinin eğitim gördüğü Surp Haç Ermeni Lisesi, Ermenilerden alınarak Hazine'ye devredilmek isteniyor. Oysa daha bir ay önce çıkarılan AB uyum yasaları uyarınca azınlıklar, artık rahat nefes alabilecekleri konusunda umutlanmaya başlamıştı. Dava dilekçesinde taşınmazların, okul bir vakıf gibi gösterilerek elde edildiği öne sürülüyor.

AZINLIK vakıflarına mülk edinme hakkı veren yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden daha bir ay bile geçmeden Ermenilere ait bir okul binası ve gayrimenkul, cemaatin elinden alınıp Hazine'ye devredilmek isteniyor. İstanbul Valiliği Muhakemat Müdürlüğü, Üsküdar Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak Hazine adına Surp Haç Ermeni Lisesi aleyhine tapu iptal davası açtı. Dava dilekçesinde taşınmazların okul bir vakıf gibi gösterilerek elde edildiği, oysa böyle bir vakfın kurulmasının hukuki olarak mümkün olmadığı, bu nedenle Hazine'ye devri gerektiği öne sürüldü. Davanın ilk duruşması 20 Mart'ta görülecek.

Hazine'ye devri istenen ve 1961'de bağış yoluyla edinilen okul binasında halen 86 öğrenci eğitim görüyor. Küçükçamlıca'daki taşınmaz mal ise Viktor Keşişoğlu tarafından okul vakfına hibe edilmiş. Davanın Hazine tarafından kazanılması halinde, sözkonusu binanın tapusu, Milli Emlak Müdürlüğü'ne geçecek.

Oysa, Cemaat Vakıflarının Taşınmaz Mal Edinmeleri, Bunlar Üzerinde Tasarrufta Bulunmaları ve Tasarrufları Altında Bulunan Taşınmaz Malların Bu Vakıflar Adına Tescil Edilmesi Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin 24 Ocak 2003 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Bu değişiklik yürürlüğe girmeden önce 1970'lerde başlatılan bir uygulamayla azınlık vakıflarının mülk edinmesi engelleniyordu. Azınlık vakıflarının önüne çıkarılan bu engel, hukuki dayanağını 1936 Beyannameleri olarak adlandırılan belgeden alıyordu.

Ruhban yetiştirmek amacıyla 1953'de kurulan ve ilk zamanlar Surp Haç Tıbrevank Ermeni Ruhban Okulu Vakfı'na ait olan okul, daha sonra liseye dönüştürüldü. Bugüne kadar binlerce mezun veren okulu idare eden vakıf yönetimleri cemaat mensuplarının oyuyla seçilmiş ve 1980'li yıllara kadar da bu yönetimlerin yasal olduğu İçişleri Bakanlığı'nca kabul edilmişti. Ancak 12 Eylül sonrasında bu kurumun vakıf statüsü taşımadığı öne sürülerek yeni yönetim seçimlerine izin verilmedi.

Okul, o günden beri mezunlarından oluşan gönüllüler tarafından yönetiliyor. Cemaat temsilcileri yasal statüsünün bir şekilde belirginleşmesi için defalarca İçişleri Bakanlığı'na başvurmuş, ama üç gün öncesine kadar cevap alamamış. Üç gün önce okul müdürlüğüne gelen bir mahkeme celbiyle durum anlaşılmış. Cemaat temsilcileri, Surp Haç Ermeni Lisesi Vakfı'nın yasal statü taşımadığını öğrenmişler. Vakfa 40 yıl boyunca izin veren, tüm toplantılarına denetçi gönderen, vakıf defterlerini inceletip onaylayan İçişleri Bakanlığı'nın böyle bir gerekçe öne sürmesi cemaat temsilcilerini şaşırtmış.


İşler düzelmişken sabote ediliyor

HIRANT DİNK

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Hırant Dink, mahkemeye verilen dilekçede yer alan ‘‘Ülke güvenliği açısından azınlık faaliyetlerinin kontrolü ile görevli İçişleri Bakanlığı Azınlık Tali Komisyonu'nca alınan kararda'' diye başlayan bölümün bu davanın açılma niyetini açıkça ifade ettiğini söyledi. Birtakım çevrelerin azınlıkları hep düşman olarak değerlendirdiğini belirten Dink, dava başvurusunun zamanlamasının da ilginç olduğunu belirtti. ‘‘Tam işler düzeliyor, artık rahat bir nefes alabileceğiz, uyum yasalarından sonra daha demokratik bir ülke olacağız diye düşünürken birtakım çevreler adeta devletin attığı adımları sabote etmek için harekete geçiyor.''

Önce statümüz şimdi de mallarımız elden gidiyor

MIĞIRDIÇ TİMUROĞLU

Surp Haç Ermeni Vakfı Başkanı

Şu anda bizim vakıf statümüzü kabul etmiyorlar. 50 yıl boyunca vakıf statüsüyle yönetilip bugünlere gelmiş bir kurumuz. Birkaç sene önce vakıf statüsünün elimizden alındığı, artık özel okul olduğumuz ilan edildi. Arkasından da gayrı menkullerimiz elimizden alınıyor. Bizim devleti kandırdığımız iddia ediliyor. Bu mantıkla hareket edecek olursak asıl aldatılan biz oluyoruz. Yani yıllar önce bizim vakıf olduğumuzu onaylayan, toplantılarımıza ve genel kurullarımıza denetçi gönderen İçişleri Bakanlığı bizi yarım asır boyunca kandırmış mı oluyor?

Mezunları arasında ünlüler var

Ermeniler arasında Tıbrevank diye anılan okulun binlerce mezunu arasında çok sayıda bilim insanı, yazar ve sanatçı bulunuyor. İTÜ'de Fizik-Matematik dersleri veren dünya çapındaki matematikçi Prof. Dr. Jan Kalaycı, ressam Artin Demirci ve Hamparsum Demirci, karikatürist Ohannes Şaşkal, İngiliz Kraliyet Tiyatrosu'un ünlü oyuncusu Kevork Malikyan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hırant Dink, Ana Britanika'nın yayıncısı ve Adam Yayınlarının sahibi Nazar Büyüm bunlardan bazıları.arkadaşıma yolla yazıcı için
  Yorum Sayısı 2 / 2     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
ilker turk 03/03/2003 - 16:0
ben fulya arkadasimizin yorumuna tamamen katiliyorum.gecmisde ne olursa olsun bugun birlikte yasadigimiz bu insanlar bizim insanlarimiz.ayni vergiyi veriyoruz ayni yerlerde askerlik yapiyoruz.ve ayni ulkede ayni kaderi paylasip ayni acilari cekiyoruz.bugun ulkemizde halen faaliyet gösteren abd ingiliz avusturya almanve fransiz okullari var ama kendi icimizde yasayan bu insanlarin okul kurmalarina engel olunuyor.yada ellerindeki mallara el konuluyor.bence bu cok buyuk bir ayip.beni avrupanin yada dunyanin tepkileri ilgilendirmiyor.beni ilgilendiren tek sey bu insanlarinda en az bizim kadar haklara sahip olabilmeleridir.biz onlara bu haklari verelim ki onlarda kendilerini evlerinde hissetsinler ve evleri icin guzel duygular besleyip onu yuceltebilsinler. aslinda yillardirda kendi evlerindeler yada daha dogrusu kendi evimizdeyiz buyuk ve guclu bir aile gibi.......bir ailenin herbiri degisik ferdi gibi....
Fulya Sarfaklar 03/03/2003 - 12:12
Ey İlgililer! Asırlardır Türkiye toprakları üzerinde yaşayan, bizlerden biri olmuş, bu ülkeyi -ki onların da ülkeleri, vatanları burasıdır- sevmiş, bağlanmış, faydaları da dokunmuş bu insanlardan ne isteniyor hala anlamakta güçlük çekiyorum. Bu mevzuyu "Ülkenin güvenliği" ile ilişkilendirmek ne demektir? Hrant Dink ne güzel söylemiş, onlar (ve "azınlık" tabir edilen diğer Türk tebaalı insanlar) hala düşman mı biliniyor? Genelleme yapmak çok kötü şeydir; bu yöntemle kim ya da ne iyidir / kötüdür anlamak asla mümkün olamaz; herhalde herhangi bir vatandaş olan benden daha iyi biliyor olmalısınız bunu. Hiç bir millet, ırk, grup, cemaat vb. için gözü kapalı "iyidir" veya "kötüdür" diyemezsiniz. Evet, tarihte, yaşanmış olumsuzluklar olabilir (ayrıca bu konu ile ilgili de yeterince bilgi sahibi olunmadığını ve yine gözü kapalı bir genel değerlendirme yapıldığını düşünüyorum) lakin, her iki taraftan da suçlu görülenler hukuken olması gereken muameleyi görmüş olmalılar. Kimseyi sonsuza kadar lanetleme hakkımız yok. Hala Ermeniler ile ilgili her türlü sosyal konu 1915 ve devamında yaşananlarla mı ilişkilendiriliyor? Bu cemaati yaşım (28) için uzun sayılabilecek bir süre aralarında bulunmak suretiyle yakından tanımış ve hiç bir düşmanlık vb. beslemek şöyle dursun, "Türk" soyundan gelmemek şanssızlığında(!) bulundukları halde bu toprakları vatan bilen ve sizin kadar seven insanlar olduklarını görmüş bir Türk vatandaşı olarak gözlemlerimi sizinle paylaşmak ve tepkimi iletmek istedim. Anlaşılacağımı umarak, herkese saygılarımla...
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 2 / 2     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH