Hürriyet Haber - Gündem - Ekonomi - Spor
SON DAKİKA
PİYASANET
EKONET
SANS OYUNLARİ
SİNEMALAR
TVREHBERİ
MAGAZİN
ÖZEL DOSYALAR
HAVA DURUMU
ASTROLOJİ2011
EN İYİ ON
HÜRRİYET İK
BİZE ULAŞIN
ÜYELİK
REKLAM
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
5 Şubat 2009
Şükrü KÜÇÜKŞAHİN  skucuksahin@hurriyet.com.tr

Mansur Yavaş, yavaş yavaş

MHP'nin 29 Mart seçimlerindeki önemli kozlarından biri Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş.

Beypazarı'nda, Türkiye çapında yankı yaratan iki dönemlik başarılı çalışmalarının ardından Melih Gökçek ile Murat Karayalçın'a rakip olan Yavaş'ın, bu kez MHP oylarının tamamını alıp alamayacağı merak konusu.

Gökçek'in MHP'den ciddi oy aldığı bir gerçek, Yavaş da, "2004'te oyumuz İl Genel Meclisi'nde yüzde 11, belediyede yüzde 3.5" diyerek bunu onayladı; ancak "Bu kez kesinlikle böyle olmayacak" iddiasında bulundu.

MHP dışında kalmış ülkücülerin dahi arayıp "Her şeyi yapmaya hazırız" dediklerini anlatan Yavaş, bunu Gökçek'in bir başka handikapı olarak görüyor.

BU KEZ MELİHÇİ ÜLKÜCÜ YOK

MHP'den oy çekmek için Gökçek'in, her seçim öncesi ülkücü bir-iki ismi ekranlara çıkarıp destek açıklaması yaptırdığını anımsatan Yavaş şunları söyledi:

"Seçime yakın, yine aynı manevrayı yapmasını bekliyorum. Ama artık o birini bulamayacak; bulsa da etkisi olmayacak. MHP'den Gökçek'e tek oy yok."

Yavaş'a göre, Gökçek'in, "Aman belediye sola geçmesin" korkutması da artık halkı bıktırdığı için sonuca etki etmeyecek.

Üç M (Melih, Murat, Mansur) arasında tek Ankaralı olmasının altını çizen Yavaş, diğer iki M'nin kavgalı görüntüsünü kendisi için avantaj görüyor.

Yavaş, "Sanki siyaset yeni isim üretemiyor da halk 20 yıldır bu ikilinin kavgasını izliyor. Bundan sıkılan halk artık değişim istiyor" dedi.

Yavaş, hayatta en anlamadığı bir konudan da söz etti:

"Beypazarı'nı, 10 yılda, sadece Ankara'dan 1 milyon turist çekecek duruma getirdik. Peki, Ankara'da 15 yıldır ne yapıldı? Dünyada turist gelmeyen tek başkent bizim. Neden, çıkıp söylesinler. Çünkü Ankara'ya böyle bakmadıkları gibi kent bilincine, insan odaklı kent anlayışına da sahip değiller. Benimse hazırlıklarım tamam. Bu kent, Washington gibi 10 yıl sonrasını da, 20 yıl sonrasını da görecek, diyorum."

ÖNCE MURAT SONRA MELİH

Ankara'yı; caddesi, parkı, iş merkezi, bisiklet yolu olan sokaklarla donatma sözü veren Yavaş, yavaş yavaş olsa da ciddi bir yol aldığı inancında.

Yarışa başladığı gün yüzde 11 olan oyunun bugün yüzde 23'e ulaştığını savunan Yavaş, aynı dönemde Gökçek'in yüzde 51'den 37'ye, Karayalçın'ın da yüzde 33'ten 29'a gerilediğini söyledi.

"İlk hedef Karayalçın'ı yakalamak" diyen Yavaş, şöyle devam etti:

"Onu yakaladıktan sonra işim kolay. O noktaya gediğimde sağın cazibe merkezi ben olacağım. İddialı görülebilir; ama sonuçta seçimi ben alacağım."

Ankara gibi bir kentte belediye encümeninde muhalefetin yokluğunu büyük eksiklik olarak gören Yavaş, ilk olarak Gökçek'in bu yanlışını düzeltecek.

Böylece bütün ihalelerin muhalefetin denetimine sokulacağını anlatan Yavaş, bunun bir belediye başkanı için her türlü siyasi baskıyı yok etme ve yanlışı engellemede en büyük koza dönüşeceğini vurguladı.

Beypazarı'ndaki başarısına bu tutumunun da büyük katkı sağladığını aktaran Yavaş, kahvaltılı buluşmamıza projelerinin animasyonlarını da getirmişti.

Biz gördük de bakalım Ankaralı görünce ne karar verecek?arkadaşıma yolla yazıcı için
Yazarlar Arşivi
Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
Tüm yazıları