Ana Sayfa
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
10 Ocak 2009 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
    << önceki gün  sonraki gün >>
ENGLİSH
YAZARLAR
TEKNOLOJİ
ANKARA
EGE
KÜLTÜR SANAT
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
Tüm Gündem Haberlerini Okumak İçin

Sorular yanlış adrese gitti

10 Ocak 2009
Tolga TANIŞ
Savcı Zekeriya Öz,Tuncay Güney'e iletilmesi talebiyle Ergenekon soruşturması ile ilgili 37 soruyu Kanada adli makamlarına gönderdi.

Ancak, Kanada adli makamlarına iletilen ve Güney'in ikamet ettiği belirtilen adreste, Yeni Şafak muhabiri Beyhan Yalçınkaya'nın kardeşi oturuyor.

ERGENEKON savcısı Zekeriya Öz'ün, Kanada'dan yaptığı açıklamalarla soruşturmayı yönlendiren Tuncay Güney'e yolladığı 37 soruda, adres skandalı yaşandı. Öz'ün Kanada adli makamlarına Güney'in Toronto'daki adresi olarak bildirdiği evde, Yeni Şafak Gazetesi'nin muhabirinin kardeşi yaşıyor. Kanada yetkili makamları Öz'ün verdiği adrese giderlerse, karşılarında Güney'i değil, Yeni Şafak Gazetesi'nin İstanbul adliye muhabiri Beyhan Yalçınkaya'nın kardeşi Ayhan Yalçınkaya'yı bulacaklar.

Resmi yazıda hata

Savcı Öz'ün düzenlediği, 15 Aralık 2008 tarihli 'Kanada Yetkili Adli Makamına' başlıklı resmi belgede, Güney'in adresi "1388 Eglinton Ave. West Toronto - Ontario" olarak gözüküyor. Ancak burada, Yeni Şafak Gazetesi'nde çalışan muhabir Beyhan Yalçınkaya'nın kardeşi Ayhan Yalçınkaya yaşıyor. Adres, cadde üzerinde üç daireli bir binanın üst katına ait. Altta bir doktor muayenehanesi var.

Asıl evinde, mahkemelik

Güney'in, ödeyemediği kira yüzünden ev sahibiyle mahkemelik olduğu ve halen ikámet ettiği adresi, ise '208 Finch Avenue - West Toronto'. Ev, Nazanin Shams adında İranlı bir doktora kayıtlı. Shams, bir ay önce görüştüğümüzde, Daniel T. Guney ismini kullanan Tuncay Güney'in Ocak başına kadar evden çıkacağını söylemişti. Ancak evin emlak işleriyle uğraşan Shams'ın kayınvalidesi Shahla Ashtari, Güney'in halen evi boşaltmadığını belirtti. Asthari, Güney'e çarşamba günü "Ne zaman çıkacaksın" diye sorunca "Yakında" cevabı almış. Yine net bir tarih vermemiş.

Toronto'dan tanışıyorlar

Ayhan Yalçınkaya ve Güney, Toronto'dan tanışıyorlar. Yalçınkaya, Toronto'da görüştüğümüzde, Güney'i iyi birisi olarak tanıdığını, başı sıkıştığında Güney'in kendisine hep yardım ettiğini söylemişti. Güney'in istihbarat işlerine olan merakından haberi var. Bu tür konularda aralarında bir diyalog olup olmadığını sorunca, olayları daha çok gazetelerden takip ettiğini söyledi. Güney'le iki dost gibi konuştuklarını, karışık konularda fazla görüşmediklerini anlattı.

Dünyayı dolaşıp Kanada'ya gelmiş

Yalçınkaya, Türkiye'den 7 yıl önce ayrılmış. Kanada'ya 2 yıl önce gelmiş ama daha evvel ABD, Yeni Zelanda gibi dünyanın başka ülkelerinde dolaşmış. Bir fabrikada iş bulunca da Toronto'da kalmaya karar vermiş. Savcı Öz'ün Güney'e sorularını yolladığı, Eglinton'daki evin kapı eşiğinde görüşürken, "Buradan da taşınacağım" dedi. Kanada'nın doğusundaki Montreal'e gideceğini söyledi. 26 yaşında, macera arayan bir genç görüntüsündeydi. Ablasıyla ilgili ise fazla bir şey konuşmadı. "Ben Tuncay'la tanıştığımda, ablam Yeni Şafak'ta işe girmişti" dedi sadece.

Yıllardır beklediği ilticayı sağlar mı

SAVCI Zekeriya Öz'ün Kanada adli makamlarına yolladığı, Tuncay Güney hakkında soruşturma açıldığını gösteren belgenin en önemli sonucu, Güney'in Kanada'daki hukuki statüsüyle ilgili olabilir. Güney, 2004'ten beri Kanada'dan siyasi sığınma hakkı talep ediyor.

Baskıya kanıt olur mu

16 Haziran 2004 tarihli bir belgeye göre de "Ontario Yasal Yardım" bürosu kanalıyla yaptığı başvuruda, iltica isteğini "Türkiye'de baskı gördüğü" iddiasına dayandırıyor. Kanada, bu tür durumlarda mültecilere her zaman tolerans göstermesiyle bilinen bir ülke. Ancak Kanada makamları, avukatının talebi doğrultusunda en üst düzey gizlilikle görüştüğü Güney'in dosyasını, şimdiye kadar sonuçlandırmamıştı. Sığınma hakkı kabul edilsin diye Ergenekon soruşturmasının başından beri bu tür bir belge bekleyen ve gazetelere durmadan açıklamalar yapan Tuncay Güney'in, şimdi amacına ulaşma ihtimali doğabilir. Savcı Öz'ün Ergenekon'un en önemli ismi hakkında ilk gözaltıların üzerinden tam bir buçuk yıl geçtikten sonra başlattığı soruşturmanın belgesi Kanada'ya ulaştığında, Güney yıllardır beklediği sığınmayı alabilir. Ve bir buçuk yıldır yaptığı onca açıklama, kanıtlanamayan iddia, dile getirdiği suçlamadan sonra isterse Türkiye'ye bir daha dönmeyecebilir.
Mind ile haber kaçırmaya son!
HEMEN YÜKLE
  Yorum Sayısı 3 / 24     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
ali kaya 10/01/2009 - 9:13
KOmedi bitmedi.. Cem yılmaz aç kalacak..
SAF VATANDAŞ 10/01/2009 - 9:13
ÇOK İLGİNÇ... ERGENEKON DAVASININ BAŞ AKTÖRÜNÜN ADRESİNDE AKP YANLISI YENİ ŞAFAK GAZETESİ MUHABİRİ OTURUYORMUŞ... TAYYİP ERDOĞANDA BU DAVANIN SAVCISIYIM DEMİŞTİ ZATEN. BAKALIM DAHA NE GİBİ YUMAKLAR ÇIKACAK ORTAYA VE KİMSE BU YUMAKLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞACAKMI!
melka MELKA 10/01/2009 - 9:4
Bu nasıl bir tesadüf,hayatta tesadüflere inanmayın.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 24     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH