Ana Sayfa
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
31 Ekim 2008 tarihli Anasayfa'ya dönmek için tıklayın.
 
    << önceki gün  sonraki gün >>
<%= incbannerStart %>
<%= incbannerEnd %>
ENGLİSH
YAZARLAR
TEKNOLOJİ
ANKARA
EGE
KÜLTÜR SANAT
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDİA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
ANNEYİZ BİZ
TİPEEZ
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
Tüm Ekonomi Haberlerini Okumak İçin

Otomotivde ÖTV şoku

 
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bu dönemde hiçbir üründe vergi indiriminin söz konusu olmadığını bildirerek, “Bütçeyi sıkı tutmamız lazım. Otomotiv de bizden ithalatı azdıracak bir şey beklemeyin. ÖTV oranlarında herhangi bir indirim yok” dedi.

Unakıtan,  küresel finansal krizin yaşandığı bir ortamda ithalatı artıracak hiçbir tutum içinde olmayacaklarını söyledi.
Türkiye'nin 150 milyar dolar ara malı ithal ettiğini kaydeden Unakıtan, “Artık bu ara malı ithalatını azaltmamız lazım ve yerli üretmemiz lazım. O bakımdan biz ara mallarını yerli üreticilerin üretmesine yönelik her türlü teşviki yaparız” dedi.
  
“VERGİ İNDİRİMİ YOK”                   
 
Unakıtan, otomotivcilerin sektörün canlanması için özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarında indirim isteklerinin hatırlatılması üzerine, “Bugün Türkiye satılan arabaların yüzde 75'i ithal, dışarıdan sağlanıyor. Arabaya yaptığımız bir indirim, teşvik ne sonuç verecek? Bizim ithalatımızı daha da fazla artıracak. Döviz ihtiyacımızı daha da fazla artıracak. Otomotivde de bizden ithalatı azdıracak bir şey beklemeyin. Otomotivde vergi indirimi, ithalatı ve döviz ihtiyacımızı artıracağı için biz buna sıcak bakmayız. Otomotivde böyle bir vergi indirimi yok” diye konuştu.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/ototooo.gifMaliye Bakanı, diğer bazı sektörlerde de vergilerde bir indirim olup olmayacağı yönündeki soruyu da, “Hiçbir üründe vergi indirimi şu dönemde söz konusu değil. Çünkü bütçeyi sıkı tutmamız lazım” şeklinde yanıtladı.

“YERLİ ÜRETİCİ İÇİN FORMÜL BULUN”

Bu arada otomotiv sektör temsilcileri, Maliye Bakanlığından 2003 ve 2004 yıllarında da uygulanan “Belli yaşın üstündeki otomobilini getirip, yenisini alanlara yönelik ÖTV indirimi” talebinde bulundu.

Otomotiv sektörünün Türk ekonomisinin lokomotifi durumunda olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, yaşanan küresel krizin olumsuz etkilerinin azaltılması için böyle bir vergi indiriminin şart olduğunu belirttiler.
Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı da sektörün bu talebine şu karşılığı verdi:
“Vergi indirimi en çok ithalatçının işine yarar. Türkiye'de sattığınız otomobillerin yüzde 75'ini ithal araçlar oluşturuyor. Böyle sıkışık bir ortamda ben niye yurt dışındaki üreticinin aracına destek sağlayayım?
Sektörde yerli üreticiyi destekleyecek bir mekanizma, formül bulunması, oluşturulması için çalışma yapın. Bu öyle bir düzenleme olsun ki bu sadece içerideki yerli üreticiye katkı sağlasın. Bize bu tür bir öneriyle gelirseniz oturur, konuşuruz. Ancak ÖTV indirimi yapamayız.”

ESKİ UYGULAMA NE SONUÇ VERMİŞTİ?

Otomotiv sektörünün tekrar hayata geçirilmesini istediği, “eski aracını getirip, yenisini alana ÖTV indirimi” 1 Ağustos 2003-31 Aralık 2004 tarihleri arasında uygulanmıştı.

Motor silindir hacmi 1600 CC'yi aşmayan 20 yaş üzerindeki araçların yararlandığı uygulama sırasında eski aracını getirip, yeni araç alanlar için 2003 yılında bugünkü değeriyle 3 bin 5 YTL, 2004'ün 1 Ocak-25 Mayıs tarihleri arasında 4 bin 500, 26 Mayıs-31 Aralık döneminde ise 2 bin 250 YTL özel tüketim vergisi indirimi yapılmıştı.
Bu süre içinde uygulamadan yararlanan araç sayısı ise 150 bin olarak belirlenmişti.

2009 PROGRAMI

Bu arada hükümetin Resmi Gazete'de yayımlanan 2009 programına göre, yeni yılda vergi kaybına yol açacak herhangi bir düzenlemeye gidilmeyecek. Programda, bu konuda, “2009 vergi gelirleri tahmininde maktu ÖTV tutarlarının güncelleneceği ve gelir kaybına yol açacak düzenlemeler yapılmayacağı varsayılmıştır” denildi.

Mind ile haber kaçırmaya son!
HEMEN YÜKLE
İLK 1 AY ÜCRETSİZ
  Yorum Sayısı 3 / 150     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
ahmet ceylan 31/10/2008 - 23:37
Ekonomi olmassa kriz olmaz mantığı.Olmayan şeyde kriz olmaz.
Sinan Ödeş 31/10/2008 - 23:19
ekonomiyi bu kadar biliyorlar iste... tum dunya ulkeleri yabanci markalar dahil olmak uzere araba satisini kolaylastiriyor ki, ekonomiye dinamizm gelsin. bizimkilere habire yokusa suruyor. sanki otv yabanci marka sahiplerinin cebinden cikiyor... gene bizim cebimizden...
sedat şen 31/10/2008 - 23:16
sizden zaten yüzde yüz yerli üretim arabalarda ötv indirimi bekliyoruz. bize üretim gerek.... yerli üretim arabaya teşvik...
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 150     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Oyna Avrupa Birliği DYH