Ekonomi

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Twitter

Süper benzinin fiyatı uçak yakıtını dörde katladı

08.08.1999

İstanbul'da satılan süper benzinin fiyatı, Atatürk Havalimanı'nda yolcu uçaklarının kullandığı JET A-1 yakıtına ödenen fiyatın 4 katını aşıyor.

Türkiye'de benzin fiyatlarında belirlenmesinde İtalyan Piyasası fiyatları temel alındığından, bu piyasada meydana gelen değişikliklere göre yolcu uçaklarında kullanılan JET A-1 yakıtının fiyatı da tıpkı benzin fiyatlarındaki gibi sürekli dalgalanmalar gösteriyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda JET A-1 yakıtının litresi 97 bin 514 lira artı KDV olarak satılıyor. Benzincilerde ise süper benzinin litresi 409 bin lira. Bu fiyatlara göre JET A-1 yakıtının fiyatı otomobillerde kullanılan süper benzinin fiyatıyla kıyaslanınca, çok ucuz olduğu görülüyor.

Özgül ağırlıkları farklı olan JET A-1 yakıtı ile süper benzin kıyaslandığında 1 ton uçak yakıtının yaklaşık 1325 litre olduğu hesaplanırken, 1 ton süper benzinin ise 1365 litre olduğu belirtiliyor. Buna göre süper benzin İstanbul'da 409 bin liraya, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda uçak yakıtı yaklaşık 97 bin 514 liraya satılıyor.